Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οι ποιο αδικημένοι χαρακτήρες στην σειρά και οι ποιο υπερεκτιμημένοι .
#15
  Κατά τη γνώμη μου πιο αδικημένο θα έβαζα το Τζέιμι. Πιστεύω όσοι έχετε διαβάσει τα βιβλία, καταλαβαίνετε.
  Στη συνέχεια βάζω τον Τύριον  για ένα μόνο λόγο αλλά ... πολύ σοβαρό.
Μιλάω για το φόνο του πατέρα του.  Δεν αναφέρθηκε ποτέ η εξομολόγηση του Τζέιμι, που και για το Τζέιμι  είχε πολύ αξία, τόσο πολύ τον έτρωγε παρότι αυτός το μόνο που έκανε ήταν να υπακούσει τον πατέρα του  είτε από φόβο, είτε λόγω  εντολή πατέρα, είτε πείστηκε  για το "άτοπο" κι αδιέξοδο του γάμου του Τύριον  είτε του τότε αλλαζονικού του χαρακτήρα. Τώρα μετά την εσωτερική του μετάλλαξη  και παίρνοντας κουράγιο απ' τη βοήθειεα ζωής  που πρόσφερε στον αδελφό του, εξομολογήθηκε ...  Και του Τύριον , του ήρθε λογικά σκοτοδίνη, τους λόγους τους ξέρετε.,  και ...
Επίσης έδειχνε πάντα ή μάλλον δεν έδειχνε καθόλου σχεδόν ποτέ εκτός από μια αναφορά, την απογοητευτική του αναμνηση, που τον σημάδεψε,  της Τύσσα.

Σαν συνέχεια  έχουμε τη Σέι: υπερεκτιμημένη.
Το ίδιο ο Μπρον,  του δώσαν  παραπάνω ρόλους απ' αυτούς που του αναλογούσαν, γιατί ...
δεν χάλασε όμως, αντίθετα ...
Τα «φίδια της ερήμου» τα ξεφτίλισαν  όπως και τον Λόρας.
  Το Στάνις δε θα έλεγα  ούτε παραπάνω ούτε λιγότερο  εκτός απ’ το να τον κάνουν με τη θυσία κάτι σαν Αγαμέμνονα  κι όσο για την παρωδία επίθεση …  δεν ξέρουμε τι θα γίνει στα βιβλία.
Το Τζόρα τον έκαναν όμορφο ή επειδή η ομορφιά είναι και υποκειμενική , ομορφότερο  από μια γέρικη «αρκούδα» .
Η Άσα (Γιάρα , στη σειρά; ) πολύ αντιπαθητική.
Το Θλιμμένο Εντ, σχεδόν ανύπαρκτο, από διαλόγους (μονολόγους του) …
Τη Νταινέρυς ( με εντελώς δικά μου κριτήρια )  έχω την εντύπωση  ότι λίγο πιο πίσω απ’ ότι στα βιβλία
Και  το  Ντάριο   αντί να βρουν ένα εκκεντρικό τύπο  βρήκαν δυο διαφορετικούς κι ακραίους μεταξύ τους ηθοποιούς. Κατά τη γνώμη μου  κανείς απ’ αυτούς δεν έκανε.
Για Μικροδάχτυλο  δε θα μιλήσω γιατί ούτε στα βιβλία ούτε στη σειρά το χωνεύω , άρα το πέτυχαν για μένα. Τώρα μ’ αυτό που έκανε με τη Σάνσα  είναι ένα εξιλαστήριο θύμα  για να παίξει η Σάνσα *.

* Και ξαναλέω:  τι πρόκειται να μας δείξουν στον επόμενο κύκλο … ; από ποιο βιβλίο ;
Πιστεύω αν έκαναν πατάτες στον προηγούμενο κύκλο, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα κάνουν στον επόμενο!

A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Οι ποιο αδικημένοι χαρακτήρες στην σειρά και οι ποιο υπερεκτιμημένοι . - by SANDOR CLEGANE - 29-07-2015, 02:28 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)