Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οι ποιο αδικημένοι χαρακτήρες στην σειρά και οι ποιο υπερεκτιμημένοι .
#62
[member=2123][/member] atropos ευχαριστώ + από μένα για την υποστήριξη

Quote:Ένα από τα πράγματα που ήθελα να εξερευνήσω με τον Τζέιμυ, και με αρκετούς χαρακτήρες, είναι το θέμα της εξιλέωσης  ...  , αλλά αυτά είναι ερωτήματα που αξίζει να αναλογιστεί κανείς. Θέλω να υπάρχει η πιθανότητα εξιλέωσης για εμάς, επειδή όλοι κάνουμε φρικτά πράγματα. Πρέπει να έχουμε την ικανότητα να συγχωρεθούμε ... 

Πολύ ενδιαφέρον το κομμάτι του αποσπάσματος (να σημειώσω πως δεν το ήξερα), γιατί επιβεβαιώνει πως ο Μάρτιν όντως επιχειρεί να εξιλεώσει τον Τζέιμι, ή να το θέσω καλύτερα πειραματίζεται και καταλήγουμε στο αρχικό συμπέρασμα πως μερικοί αναγνώστες-τηλεθεατές πείθονται να δουν θετικότερα τον Τζέιμι, ενώ για άλλους έχει σταματήσει ο χρόνος.

Αν και δεν θέλω να επεκταθώ άλλο στο κομμάτι του Τζέιμι (γιατί όποτε το κάνω γκρινιάζει η Nirne), θα σταθώ μόνο στο από πάνω απόσπασμα και αν απαντούσα στο Μάρτιν τρόπο τινά θα του έλεγα πως δεν είναι έτσι. Δεν κάνουμε όλοι φρικτά πράγματα. Δεν κάνουμε σεξ με την αδελφή μας και μετά πετάμε ένα παιδάκι από το παράθυρο για να σωθούμε από την ίδια μας την ευθύνη. Δε γινόμαστε δολοφόνοι. Άλλο ο έρωτας και η αμπελοφιλοσοφία, άλλο τα εγκλήματα πολέμου, άλλο η δολοφονία ενός παιδιού. Είναι το υπέρτατο έγκλημα.

Aka αν κάποιος πέταγε το παιδί σας από το παράθυρο ενός πύργου σε μία προσπάθεια να το δολοφονήσει για να μην αποκαλύψει τις αμαρτίες του στον έξω κόσμο, τι ακριβώς και ποια πράξη θα ήταν αρκετή να τον εξιλεώσει στα μάτια σας;

Αν πέθαινε ή έμενε για πάντα ανάπηρο, θα συζητούσατε τα καλά που έχει κάνει ή τίποτα δεν θα σας αφορούσε από εκεί και πέρα και θα ζητούσατε απονομή δικαιοσύνης για αυτή του τη μία ξεχωριστή πράξη που κατέστρεψε ένα παιδί για πάντα;

Αυτό προσπαθούσα εξ’αρχής να πω, πως υπάρχει κομμάτι κοινού, που δεν μπορεί να μπει καν σε αυτή τη λογική μετά από μία τέτοια πράξη. Και πολύ ορθά κατά την άποψη μου γιατί δεν τίθεται θέμα εξιλέωσης στην περίπτωση απόπειρας δολοφονίας ανηλίκου εκ προθέσεως. Έβαλε πολύ ψηλά τον πήχη ο συγγραφέας. Κατά τη γνώμη μου είναι άκυρη μία τέτοια προσπάθεια.

Αλλά πάντα είναι η γνώμη μου, σέβομαι τους υπόλοιπους, δεν το λέω σαν επίθεση, εξηγώ απλώς μία άλλη λογική...

επιτρέψτε μου να διαφωνώ με την πλειοψηφία, και sorry Nirne αλλά ήταν ενδιαφέρον το απόσπασμά.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Οι ποιο αδικημένοι χαρακτήρες στην σειρά και οι ποιο υπερεκτιμημένοι . - by summer - 30-07-2015, 11:43 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 7 Guest(s)