Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Οι ποιο αδικημένοι χαρακτήρες στην σειρά και οι ποιο υπερεκτιμημένοι .
#92
από  atropos :
Quote: Χμμμ ας πάω να κάνω σεξ σε ένα παλιο πύργο εντελώς στο κέντρο του μέρους που μας έχει φιλοξενούμενους, με την αδερφή μου και βασίλισσα, what could go wrong!
Αν δε σκεφτόταν με.. άλλο κεφάλι, ίσως έβλεπε το ρίσκο.
(και άλλοι αγαπήσανε, αλλα δε δολοφόνησαν παιδάκια αθώα χωρις 2η σκέψη).

Απο την άλλη μεριά σ'αυτο που αναφέρεις τελευταία, οι καλές του πράξεις, δεν αναιρούν  το πόσο απαίσχυντη ήταν η πράξη του. 

Το μη υπογραμμισμένο δε το σχολιάζω.
Για το πρώτο :
Ναι,  ο Τζέιμι  είχε κάνει βίωμα αυτό το αμαρτωλό και παράφορο πάθος του. Ναι, μετά από μήνες πορεία  ήθελε να κάνει έρωτα με την μοναδική του (δυστυχώς,  γιατί αν είχε γνωρίσει αλλού την αγάπη θα έβλεπε το λάθος του και θα σταματούσε) αγάπη.
Ναι, θα έκανε έρωτα όπου μπορούσε κι είχε ευκαιρία να βρει. Ναι, δεν τον απασχολούσε που ήταν Βασ.Φρουρός, δεν τον απασχολούσε που η ερωμένη του ήταν και γυναίκα του βασιλιά. Ναι, δεν τον ενδιέφερε που ήταν φιλοξενούμενος ( πού δηλ. θα ήταν "ηθικο" να πράξει τη βέβηλη πράξη της αιμομιξίας και προδοσίας ταυτόχρονα ; ). 
Ναι, ήταν ένα αλαζονικό κάθαρμα.  Ναι, είχε αποδεχθεί και τον τίτλο του "Βασιλοκτόνου" , παρότι θα μπορούσε το λιγότερο να διακαιολογήσει την πράξη του , δεχόμενος παράλληλα την παράβαση των όρκων του. Ναι, θα ήθελε να του στήσουν ένα άγαλμα στο KL  γιατί το έσωσε, όχι τα σπίτια , αλλά τους χιλιάδες κατοίκους  (και παιδιά). Δεν προσπαθησε να τον καταλάβουν  (το "γιατί"  θα ήταν μια ωραία συζήτηση νομίζω). Πιο πριν είχε απαρνηθεί την κληρονομιά του  και όποιο μέλλον του ως οικογενειάρχης, μέσω της ενσωμάτωσής του ως μέλος Βασ. Φρ. ,  για χάρη της  ανίερης και αδιέξοδης αγάπης του.
(και πάω στο δεύτερο) Ναι,  έκανε την πιο επαίσχυντη πράξη της ζωής του.
Υπάρχει κανένας είτε μέσα στον κόσμο του Γουέστερος (για τον κόσμο του Γουέστερος *  και για μεσαίωνα μίλησα λίγο σε προηγούμενο)  είτε στο δικό μας είτε εδώ στο φόρουμ , όσο και να τον συμπαθούν οι φανς του,  που να μην καταδικάζει αυτήν την πράξη  αλλά και τον ίδιο;
Αυτός ο (βάλτε ό,τι άσχημα επίθετα θέλετε) άνθρωπος, αυτός ο Τζέιμι, δεν υπάρχει πια.
Οκ, δεν συγχωρείται η πράξη του και ο πράξεις του,  αλλά δεν είναι ο ίδιος άνθρωπος πια.
Υπάρχουν πολλές ταινίες, που μας δείχνουν έναν άνθρωπο "νορμάλ" , "ήρωας" στην ταινία που εξελίσσεται και σε ήρωα όσον αφορά τις πράξεις του  και μαθαίνει ότι στην προηγούμενη ζωή του ήταν  ίσως και φονιάς,  πάντως κάθαρμα ήταν.  Αυτόν τον καινούριο άνθρωπο , αν αφήσουμε τα νομικά,  πώς θα τον κρίνουμε; Πείτε ότι τον γνωρίζετε τώρα (όπως οι τηλεθεατές), τι θα πειτε για το άτομό του; Προσέξτε άλλο να μαθαίνετε ότι το "έπαιζε" καλός  ενώ ήταν κακός  κι άλλο να τον γνωρίζετε γι' αυτό που είναι χωρίς να υποκρίνεται.
Και ο Τζέιμι  είχε και έχει (ίσως ακόμα να μαθαίνει,  κι έχει να μάθει) τη γνώση του εαυτού του  και δεν υποκρίνεται  αλλά και δεν υποκρίθηκε ποτέ (λογικό ήταν να κρύβει τη σχέση του με τη βασίλισσα-αδελφή του  παρότι είχε δηλώσει  ότι θα έπρεπε να σταματήσουν να το κρύβουν) .

[b]*[/b   (καλύτερα μη διαβάζετε τα πχ, θα τα βαρεθείτε, μόνο την τελευταία παρένθεση)

Μην ξεχνάμε κάποια πχ που έχουμε διαβάσει:
Σε  πρώτο πλάνο:
Αποκεφαλισμός λιποτάκτη από Άρχοντα Σταρκ,
Τζέιμι ρίχνει παιδί να σκοτωθεί (το βάζω ως πχ  για να αντιληφθούμε τον κόσμο ),
το Βουνό που βιάζει , σκοτώνει Έλια και συνθίβει το μωρό  με "εντολή"  Τάιγουιν  προς χαροποίηση Βασιλιά (εδώ από προσωπ. αφηγήσεις, ιστορίες) ,
την εντολή του Βασιλιά  να δολοφονηθεί  ένα αγέννητο παιδί  με τη μοναδική ανθρώπινη φωνή αυτή του Ένταρτ,
βιασμός και θανάτωση κοπέλας στο Έσσος από Ντοθράκι,
θάνατος παιδιού  από Σάντορ ( κατόπιν διαταγής Τζόφρυ ) ,
θανάτωση  αθώου σκυλιού-λύκου Σάνσας  ( η συμπεριφορά στα ζώα, δείχνει πόσο άνθρωποι είμαστε),
θανάτωση τραυματισμένου παιδού, φίλος Άρυα,  από Στρατιώτη με λόγχη,
βιαστικός και αιφνιδιαστικός αποκεφαλισμός Αρχοντα Βορρά,
κόψιμο δεξιού χεριού του νο1 αρχοντόπουλου στο Γουέστερος  κ.α  πολλά ...
Σε β' πλάνο  θα παραθέσω ελάχιστα :
Σημαία Μπόλτον  η οποία είναι δικαιολογημένη  ως προς το έμβλημά της,
σφαγές ακόμα κι αυτών που παραδίνονται  και μετά κι από συμφωνία,
βιασμοί και σκοτωμοί, ακρωτηριασμοί , 
στο Γουέστερος ενώ απαγορεύεται η δουλεία , οι αιχμάλωτοι είναι δούλοι,
στο Έσσος και μη χειρότερα,  στις δουλεμπορικές πόλεις, οι Ντοθράκι ...

(ζητώ συγνώμη για τα παραπάνω πχ,  αλλά αυτός είναι ο μεσαιωνικός κόσμος του Μάρτιν,
ο πραγματικός μεσαίωνας  ήταν πού χειρότερος,  ο δικός μας ο τωρινός είναι ο υποκριτικός )

ΥΓ:  Η συγνώμη μου αφορά  τόσο για τον όγκο της ανάρτησής μου  όσο και για την επαναφορά του θέματος του Τζέιμι,  που είναι ένα κομμάτι του τόπικ  , αλλά όχι το τόπικ.
Η γνώμη μου είναι αυτή  και δε νομίζω να χρειαστεί να πω κάτι καινούριο  ή να προσθέσω.
Το σχόλιο που έγραψα επιγραμματικά " όσοι έχετε διαβάσει τα βιβλία θα καταλάβετε", σίγουρα έχει να κάνει  και με τη "διάθεση" του καθενός ,  αλλά αν καθόμουν να γράφω  (δείτε αυτή την ανάρτηση)  δεν ξέρω πού και πότε θα τελείωνα. (άσε που γράφοντας - τόση ώρα - έχω "χάσει"  το φόρουμ  σε παρόντα χρόνο )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Οι ποιο αδικημένοι χαρακτήρες στην σειρά και οι ποιο υπερεκτιμημένοι . - by SANDOR CLEGANE - 31-07-2015, 11:11 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 12 Guest(s)