Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιος Είναι Ο Διάδοχος Του Σιδερένιου Θρόνου;!
#56
Πιο λογικό είναι να εναποθέσεις τις προσπάθειές σου στον νόμιμο γιο των Σταρκ, την καταγωγή του οποίου κανένας δεν θα αμφισβητήσει, άλλωστε γι' αυτό ζητάει και τον Ανταρόλυκο και όχι σε έναν γιο μπάσταρδο, ο οποίος είναι μέλος της Νυχτερινής Φρουράς.

Στην περίπτωση του Τζον δημιουργούνται πολλές περιπλοκές, η καταγωγή του, η Νυχτερινή Φρουρά, το αν ο ίδιος ο Τζον θα θελήσει να φύγει από τη Φρουρά και να διεκδικήσει το Γουίντερφελ, ειδικά αν μάθει πως είναι ζωντανά τα νόμιμα αδέρφια του.

Από την άλλη ο Ρίκον είναι η τέλεια λύση, νόμιμος κληρονόμος, συν ότι είναι ανήλικος και οι Μάντερλυ θα μπορούν να κυβερνούν στη θέση του έως ότου ενηλικιωθεί.

Παράλογο λοιπόν δεν είναι καθόλου, μιας και είναι σύμφωνο και με τα βιβλία. Η δική σου άποψη πηγάζει από την προσωπική σου ερμηνεία και ίσως επιθυμία να είναι ο Τζον διάδοχος του Γουίντερφελ, αλλά δε στηρίζεται πουθενά από το κείμενο. Δεκτή ως άποψη, αλλά αδύναμο το επιχείρημα.

Όσο για τους Νόρρεϋ και Φλίντ, φυσικά και πήγαν στο Τείχος λόγω των αγρίων. Παρέθεσα νομίζω αρκετά αποσπάσματα που το αιτιολογούν και δεν είναι απλά για τους αγρίους, είναι για θέμα επιβίωσης. Ο χειμώνας έρχεται, η τροφή μετά βίας φτάνει, η ίδια η Άλυς λέει ότι πολλοί αναμένεται να πεθάνουν στο Κάρχολντ και ας μην ξεχνάμε ότι ουσιαστικά ο Τζον τους υποχρεώνει να γειτνιάζουν με τους ως τώρα εχθρούς τους.
Οπότε να λέμε πως

(09-08-2015, 06:05 PM)Elias vengeance. link Wrote: Τωρα θες να μου πεις οτι πραγματικα πιστευεις οτι δυο γεροι με συνοδεία πηγαν στο Τοιχος καθως ερχεται ο Χειμώνας προκειμένου να πουν στον Jon  για τους wildling?

Ναι, φυσικά και πήγαν γι' αυτό, κάτι που και πάλι φαίνεται από το κείμενο και τα λεγόμενα των ίδιων και δεν είναι απλά η δική μου ερμηνεία.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Απ: Ποιος Είναι Ο Διάδοχος Του Σιδερένιου Θρόνου;! - by phoenix - 10-08-2015, 10:04 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 19 Guest(s)