Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απαντήσεις του Μάρτιν σε Καυτές Ερωτήσεις
#3
Η αλήθεια είναι ότι οι πληροφορίες που δόθηκαν στη δημοσιότητα, δόθηκαν "τηλεγραφικά". Δηλαδή, το άτομο που της έδωσε, βρισκόταν μέσα στην εκδήλωση και σε όποια ερώτηση απαντούσε ο Μάρτιν, εκείνο τουίταρε την απάντηση κατευθείαν στο τουίτερ του. Άρα προς το παρόν δεν έχουμε περισσότερες πληροφορίες πέρα από αυτές που παραθέτω από πάνω.


Τώρα, πώς αντιλαμβάνομαι εγώ κάποια πράγματα:


Όσον αφορά την αστρονομία, υπάρχουν διάφορες θεωρίες για το πώς ακριβώς λειτουργούν οι εποχές στο ασοιαφ και πολλοί αναγνώστες προσπαθούν όλο αυτό να το εξηγήσουν επιστημονικά. Με την απάντηση αυτή ο Μάρτιν μας λέει να μην το ψάχνουμε τόσο πολύ γιατί δεν έχει σκεφτεί τόσο πολύ πάνω στην αστρονομία του κόσμου του και δεν έχει δημιουργήσει συγκεκριμένο σύστημα κατά το οποίο κινούνται και αλληλεπιδρούν οι πλανήτες.


Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τη μαγεία, μόνο που εδώ δεν έχω πλήρη εικόνα της κατάστασης. Έχω ακούσει ότι κάποιοι "θεωρητικοί" έχουν φτιάξει ολόκληρες θεωρίες και συστήματα για το πώς λειτουργεί η μαγεία, από πού εκπορεύεται, τι σχέση έχουν μεταξύ τους όλα τα μαγικά φαινόμενα που συναντάμε στα βιβλία κλπ κλπ. Ο Μάρτιν εδώ μας λέει να μην κάνουμε τόσο κόπο, τα μαγικά φαινόμενά του είναι αυτό που φαίνονται και τίποτα άλλο.


Όσον αφορά τους δεινόσαυρους, δεν γνωρίζω τι εννοεί. Υποθέτω ότι ίσως να εννοεί ότι, όπως και στη Γη, έτσι και στον κόσμο του, κάποτε υπήρχαν δεινόσαυροι. Αν γνωρίζει κάποιος άλλος λεπτομέρειες γι' αυτό, ας μας ενημερώσει.


Για τους νεκρούς χαρακτήρες, νομίζω ότι δεν διευκρίνισε για πόσους και ποιους μιλάει. Θεωρώ ότι εννοεί ότι κάποιους από τους χαρακτήρες που έχει "σκοτώσει" η σειρά, εκείνος πρόκειται να τους πάει μέχρι το τέλος.


Και βέβαια, δυστυχώς, δεν ξέρουμε προς το παρόν τι λέει το κεφάλαιο που διάβασε, πέρα από το ότι περιγράφει τη Μάχη του Μηρήν. Κάπου πήρε το μάτι μου για το ποιος επικράτησε, αλλά δεν θα το αποκαλύψω, γιατί η πηγή δεν ήταν καθόλου αξιόπιστη. Αν το διασταυρώσω, θα ενημερώσω το θρεντ.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απαντήσεις του Μάρτιν σε Καυτές Ερωτήσεις - by nirne - 30-08-2015, 01:58 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)