Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απαντήσεις του Μάρτιν σε Καυτές Ερωτήσεις
#6
[member=194]nirne[/member]

Ευχαριστούμε για την καταγραφή της πολύ ενδιαφέρουσας αυτής πληροφορίας. Επίσης, η τελευταία επίσκεψή μου στο forum έλαβε χώρα μερικές εβδομάδες πιο πριν, οπότε μόλις τώρα είχα την ευκαιρία να παρατηρήσω το πρόσφατο layout που δημιουργήθηκε εν τη απουσία μου, αλλά είναι οπωσδήποτε θαυμαστό.

Αναφορικά με τις απαντήσεις του συγγραφέα, οφείλω να ομολογήσω ότι εστιάζω την προσοχή μου στη δήλωσή του ότι χαρακτήρες που απεβίωσαν πρόσφατα στη σειρά θα παραμείνουν ζωντανοί στα βιβλία μέχρι το τέλος. Αν και θα ήθελα να πρόκειται για τη Shireen, υποψίαζομαι ότι ο George αναφέρεται μάλλον στο Mance.
Show Content

Ασφαλώς, βέβαια, υπάρχει και το ενδεχόμενο να αναφέρεται στο Ser Barristan,
Show Content

Σε ένα από τα λογοτεχνικά συνέδρια που καθιστούν ευπρόσδεκτο το αναγνωστικό κοινό, ο Martin δήλωσε ότι υπάρχει κάποια "μέθοδος στην τρέλα" του αυτή να ονοματίζει τα κεφάλαια των διαφόρων χαρακτήρων άλλοτε με φράση δηλωτική κάποιας ιδιότητάς τους, κι άλλοτε ταυτοποιώντας τους με το αρχικό όνομά τους, αλλά αρνήθηκε να προβεί σε περαιτέρω δηλώσεις:

Quote:I asked whether he would comment on his choice to call these chapters "Ser Barristan" instead of continuing with the titles from ADWD, and he replied that he has "a method to his madness" for promoting characters with descriptors to named characters but that he didn’t want to say more.

http://asoiaf.westeros.org/index.php/top...barristan/

Πολλοί φαν είναι υπέρμαχοι της άποψης ότι ο Barristan ενδέχεται να βιώσει την ύστατη στιγμή δόξας στη διάρκεια της επικείμενης μάχης προτού τη σιγή του κύκνειου άσματός του, αλλά υπάρχει περίπτωση, εν αντιθέσει με αυτήν τη θεωρία, ο συγκεκριμένος ήρωας να επιβιώσει και να επιστρέψει με τη Dany στη Westeros, οπού ο δρόμος του ίσως να διασταυρωθεί με εκείνους άλλων χαρακτήρων, όπως είναι ο Jon ή ο Jaime ;
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απαντήσεις του Μάρτιν σε Καυτές Ερωτήσεις - by karmarmi - 30-08-2015, 05:24 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)