Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ρομπ Σταρκ:Η εκστρατεία στις Παραποτάμιες Περιοχές-Το Παιχνίδι του Στέμματος
#5
(06-11-2015, 07:22 PM)nirne link Wrote: Εξαιρετική ανάλυση! Προτείνω σε όλους να τη διαβάσουν. Μπορεί να είναι μεγάλη αλλά αξίζει τον κόπο. Προσωπικά, μου ξεκαθάρισε μια και καλή τα γεγονότα, τις στρατηγικές και τις μάχες που διεξήχθησαν πριν και λίγο μετά το θάνατο του Νεντ με τον πιο απλό τρόπο!

Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που σκέφτηκα να ανοίξω το θρεντ. Τα γεγονότα του κόσμου του Μάρτιν είναι πολύ εύκολο να μπερδευτούν με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σύγχυση στο μυαλό του αναγνώστη σχετικά με αυτά. Ειδικά όταν διαβάζει κανείς για πρώτη φορά τα βιβλία. Θυμάμαι ακόμα τον εαυτό μου όταν διάβαζα για πρώτη φορά το Παιχνίδι του Στέμματος πόσο "χαμένος" ήμουν αναφορικά με τα γεγονότα της εκστρατείας του Ρομπ. Τα πράγματα ήταν τόσο μπερδεμένα στο μυαλό μου που νόμιζα πως οι μάχες του Δάσους των Ψιθήρων και των Στρατοπέδων αποτελούσαν μία και μόνο μάχη (!).  (giggle) Ελπίζω με το κείμενο να διευκολύνεται έστω και λίγο η κατανόηση του περίπλοκου κόσμου του Μάρτιν.

(06-11-2015, 07:22 PM)nirne link Wrote: Επίσης, μ' έκανε να εκτιμήσω ακόμη πιο πολύ το στρατηγικό τάλαντο του Ρομπ. Αν αυτό το παιδί δεν πέθαινε τόσο νωρίς, θα ήταν πραγματικά ανίκητος όταν μεγάλωνε και αποκτούσε εμπειρία. Ίσως ξεπερνούσε και άλλους σπουδαίους στρατηγούς του Γουέστερος (βλ. Τάιγουιν)

Γενικότερα, έχω την αίσθηση ότι το γεγονός ότι έχασε τον πόλεμο υποσκιάζει (λανθασμένα) τα προηγούμενα κατορθώματά του με συνέπεια να μην παίρνει τα εύσημα που του αναλογούν ως στρατηγός. Αν και από άποψη μακροπρόθεσμης στρατηγικής (και πολιτικής) έχει ορισμένα θεματάκια (πράγμα που φαίνεται κυρίως στα επόμενα βιβλία), όσον αφορά τις τακτικές που χρησιμοποιεί στο πεδίο της μάχης, θεωρώ πως συγκατελέγεται ανάμεσα στους κορυφαίους.

“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Ρομπ Σταρκ:Η εκστρατεία στις Παραποτάμιες Περιοχές-Το Παιχνίδι του Στέμματος - by odykal - 06-11-2015, 09:07 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)