Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 1ο - The Red Woman
#9
Ας πω κι εγώ μια που τα έχω φρέσκα  (δε νομίζω να ξαναδώ αυτό το επεισόδιο  κι η αλήθεια είναι ότι δεν ξανάδα τον προηγούμενο κύκλο!! { το θαυμαστικό το βάζω για τον εαυτό μου } ) και θα περιγράψω πώς τα βίωσα:
- Μου άρεσε η αρχή ,  ρεσπέκτ που οι παραγωγοί μας σεβάστηκαν  και μας έδειξαν αυτό που "έκαιγε"  και δε μας το άφησαν για μετά.

- (Σάνσα)  Όπως, κι ο Durzo είπε
Quote:  1) Να παντρευτώ τον Τζόφρεϊ αφού σκοτώσει τον πατέρα μου: Check !
2) Να φύγω με τον Μικροδάχτυλο και να πάω στην υστερική θεία μου, που μπορεί και να με πετάξει από το παράθυρο: Check !
3) Να πάω να με βιάσει ο Ράμσεϊ Μπόλτον: Check !
4) Να περάσω ένα ποτάμι: I CAN'T DO THAT !!!
 
, εδώ πήδηξε τόσα μέτρα ψηλά απ' τα τείχη,  "τι λέει αυτή ; "
(συνεχίζω)  φτάνουμε στη σκηνή όπου τα σκυλιά  γαβγίζουν μανιωδώς μπροστά στη Σάνσα  με τους φύλακές τους και ,  στα "καουμπόικα έργα  πάντα φτάνει στο τέλος το ιππικό,  όταν ξεκίνησε η Μπριέν την επίθεσή της ,  έδειξε μόνο στρατιώτες Μπόλτον - συμφωνώ ότι ο τελευταίος σκοτώθηκε πισώπλατα με ασπίδα,  όχι ότι δεν γίνεται  αλλά λίγο δύσκολα -  κι αφού σκοτώθηκε κι ο τελευταίος,  τα σκυλιά κι οι φύλακες τους άφαντοι.    Μου φάνηκε πολύ πρόχειρο αυτό,  ένας δε βρέθηκε να κάνει την παρατήρηση  και να κάνουν "κατι" ;!!

- Η Άρυα  ζητιάνευε σε μέρος όπου δεν  περπατούσε ψυχή;!!  (κι έφαγε το ξύλο της  χωρίς κάποιος "χριστιανός" να τη βοηθήσει)

- Παρομοίως στο Μυρήν.  Ερημιά στους δρόμους,    αλλά το Κυριότερο   που πας-πάτε  ρε Καραμήτροι  Τύριον και Βάρυς ,  εκδρομή σε μια ήσυχη περιοχή;  χωρίς συνοδεία; τόσο άνετα;  (πάααρα πολύ  too mutch)

- Ομολογώ ,  και ήθελα να το γράψω στο τόπικ "Εξομολογήσεις" ,  ότι όταν είδα τον Άρυο Χότα και Ντόραν Μαρτέλ  να "ξεπαστρεύονται"  τόσο γρήγορα  (ενώ υπήρχε τόσο μυστήριο γύρω τους  ως προς τα πού συνομωτούνε κ.α. )  ,  ξέσπασα σε φωναχτά γέλια ... (Συγνώμη, ήμαρτον  - αυτό ήθελα να εξομολογηθώ )  γιατί μου φάνηκε πολύ ...  υπερβολικά γρήγορος  ο θάνατος τους ή μάλλον  το πέρασμά τους απ' το GoT ,  σα να τους εκδικήθηκαν οι Παραγωγοί ...
Κι επίσης, όπως στον προηγούμενο κύκλο,  η Ελάρια που βλέπω  ( αλήθεια, τώρα τι προσδοκά; να πάρει την εξουσία του Ντορν  και να μπει σε πόλεμο με το Κινκς Λάντινγκ και τα άλλα Βασίλεια;  ...  α π ο ρ ώ )  δεν είναι αυτή των βιβλίων,  η οποία μου έκανε εντύπωση για τη σοφία της  όταν νουθετούσε τα "φίδια" ...  (κρίμα)

- Τζέιμι και Σέρσεϊ,  ουδέν σχόλιο.

- ( Μελ )  Διάβασα ότι κάποιο μέλος μας έγραψε ότι σε προηγούμενο κύκλο έβγαλε το περιδέραιο  και δεν έγινε τίποτε. Οκ.
        Οκ, που πήγε για ύπνο  - το παίρνω ότι απογοητεύτηκε  κι ίσως το πρωί να μην ζει.  Αυτό που με προβληματίζει  και αναρωτήθηκα αμέσως  ήταν " Τι θέλει να πει ο Ποιητής ; "  ,  γιατί όταν τελειώνεις ένα επεισόδιο  - κι ειδικά του GoT - τελειώνεις με κάτι που σε σοκάρει ή κάτι άλλο,  άρα το  σενάριο ( που είπα πριν )  "να μην ξυπνήσει"    δεν παίζει . Τι θα συμβεί με τη  Μελ  ή απλώς μόνο μας έδειξαν ότι είναι πολλών ετών (ουσιαστικά πλήρης ημερών) .  Το κακό είναι ότι πλέον δεν έχω κι εγώ υψηλές πλέον προσδοκίες ...

ΥΓ: Σε γενικές γραμμές,  αν δεν είχα διαβάσει τα βιβλία  θα έλεγα ; Wow !!


A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 1ο - The Red Woman - by SANDOR CLEGANE - 25-04-2016, 01:18 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 29 Guest(s)