Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 1ο - The Red Woman
#38
Καλησπέρα σε όλους!!! Μου φαίνεται πως είμαι η μόνη που της άρεσε αρκετά έως πολύ το επεισόδιο, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τους χαρακτήρες που αγαπώ!!!  (rofl)


Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, τελειώνω το πρώτο και χτες μάλιστα αγόρασα το δεύτερο, οπότε απέχω πάαααααααρα πολύ από το να ξέρω την πλοκή εκεί. Πάντως η γραφή του Martin είναι απολαυστική οπότε συνιστώ σε όσους θέλουν να κάνουν κι εκείνοι την αρχή στο διάβασμα!


Σχετικά με το επεισόδιο τώρα ............. Αχ ο Χιόνης ένα με το χιόνι, ο Ghost να αλυχτάει (ίσως για να τονίσει τη διαφορά, το θάνατο γιατί ο Ghost γενικά είναι αθόρυβος) κι ο Ντάβος με τους υπόλοιπους να τρέχουν να μαζέψουν το πτώμα. Αν και στην αρχή αναρωτήθηκα σε ποιον θα πάει να ζητήσει βοήθεια ο Εντ μετά σκέφτηκα τους Άγριους ............. δε νομίζω πως υπάρχει κάποιος άλλος που θα τρέξει παρά αυτοί που ευεργετήθηκαν από τον ίδιο τον Τζον και ίσως θα θελήσουν να εκδικηθούν το θάνατό του (τον προσωρινό ελπίζω κι εύχομαι θάνατό του)


Σανσα και Θήον ............ παραβλέπω το *δεν περνώ το ποταμάκι, δεν περνώ, δεν περνώ*, εμένα μου έκανε εντύπωση πως ενώ έδειχναν να έχουν προβάδισμα με το που σταμάτησαν να πάρουν μια ανάσα τσουπ τα Μπολτονοτσιράκια! Την εξαφάνιση των σκύλων να σας πω την αλήθεια μου δεν την πρόσεξα, ίσως γιατί εμένα με συγκίνησε πολύ η σκηνή που η Μπριέν προσφέρει για μια ακόμη φορά τις υπηρεσίες της στη Σάνσα κι εκείνη αποδέχεται ....... Για πρώτη φορά μετά από αιώνες ένοιωσα κάποιον Σταρκ ξανά στη θέση που του αρμόζει, του άρχοντα, ένοιωσα πως το Σταρκέικο έπιασε πάτο κι απο δω και μπρος θα δούμε την αλλαγή και την εκδίκηση ............ Η αγκαλιά Θήον και Σάνσα πολύ γλυκιά, έβλεπες τόσο την ανάγκη του Θήον για να κάνει κάτι καλό όσο και τη δυσπιστία αλλά μετά την παράδοση της Σάνσα σε ένα παιδικό φίλο, σε κάποιον από το παρελθόν της........


Τύριον και Βάρυς βγήκαν βόλτα χωρίς συνοδεία με τη δικαιολογία *ντυθήκαμε έμποροι για να μην ξεχωρίζουμε* Αχαχαααααααααααααααααααα Big Grin  Ναι φυσικά ένας φαλακρός αδελφίζων κι ένας νάνος περνάνε σίγουρα απαρατήρητοι με τα σωστά ρούχα, θα μας κουφάνουν!!!! Πάνε τα καραβάκια, πάνε κι οι ελπίδες τους για ταξίδι αλλά για να είμαι ειλικρινής ποσώς με απασχολεί. Ενώ μου αρέσουν πολύ σαν χαρακτήρες και σαν μυαλά, ειδικά ο Τύριον, επειδή πλέον η μοίρα του έχει συνδεθεί με την τάπα-αχώνευτη-δρακομάνα οτιδήποτε μπαίνει εμπόδιο στο δρόμο τους δε με χαλάει. Γενικά όμως η ιστορία στο Μιριν με κάνει και βαριέμαι τρελλά .........


Η Μπριέν σας μάρανε που πετάγεται ξαφνικά μέσα στο δάσος από το πουθενά και πως πρόλαβε, ο οστρακιασμένος που σε ένα απέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεραντο λιβάδι-πλαγιά βρήκε το δαχτυλίδι της Νταινέρις δε σας χάλασε??? Εκεί εγώ φώναξα έλεος, δεν μπορούσαν να βάλουν κάτι πιο πιστευτό? Να την κλείσουν στο Ντοθρακομονάστηρο να ησυχάσουμε, μου είναι μακράν ο πιο βαρετός χαρακτήρας στο GOT............


Περιμένω να απολαύσω ως αναγνώστρια τους χαρακτήρες στο Ντορν. Τότε ίσως να συμφωνήσω μαζί σας για το φονικό των Μαρτέλ, όμως τώρα ως τηλεθεάτρια χάρηκα πάρα πολύ το θάνατο του Ντόραν και του Χότα και πως η Ελλάρια και τα φίδια αναλαμβάνουν δράση για τους φόνους του Ομπερυν και της Ελυα, επιτέλους να ταραχτούν λίγο τα νερά, τόση διπλωματία πια νισάφι!!!


Τα χρυσόξανθα διδυμάκια θρηνούν την κόρη τους ............ όχι δε θα λυπηθώ την Σέρσει, ξέρει κι από μόνη της πόση κακία έχει μέσα της, το ομολόγησε, ας συνεχιστεί η κατρακύλα των Λάνιστερ! Προτιμώ να τους βλέπω να πονάνε επιτέλους!


Η Αρυα έφαγε της χρονιάς της από το Ορφανό! Φαίνεται πως έχει αποστολή να μαζεύει πληροφορίες για αυτό κάνει τη ζητιάνα. Η ένταση του ήχου είναι αυξημένη όταν αρχίζουν οι διάλογοι και προσπαθεί να καταλάβει ποιος λέει τι, μετά εμφανίζεται το αχώνευτο ορφανό και πάρε να χεις!Είμαι περίεργη πως θα εξελιχθεί αυτή η σχέση, ελπίζω πάντως μέχρι να ολοκληρωθεί αυτός ο κύκλος να βρει ξανά το φως της!


Η μεταμόρφωση της Μελισάντρα τέλος με ξάφνιασε πάρα πολύ! Οχι, δεν είχα συνειδητοποιήσει ούτε είχα διαβάσει πως η Μελισάντρα είναι μερικών αιώνων οπότε μου ήρθε απότομο το σταφίδιασμα, το βλέμμα πάντως παρέμενε ίδιο......


Έχουμε άλλα 9 επεισόδια μπροστά μας και πιστεύω θα πούμε πολλά!
Διαβάζω τις σκέψεις και τις γνώμες όλων σας, κάθε άποψη σεβαστή κι είναι χαρά μου που είμαι μέλος της παρέας!
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 1ο - The Red Woman - by Neige - 25-04-2016, 08:22 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 25 Guest(s)