Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 1ο - The Red Woman
#46
(25-04-2016, 09:50 PM)nirne link Wrote: [quote author=sunspear link=topic=10660.msg19475#msg19475 date=1461620633]
αλλά [member=194]nirne[/member] , διαφωνώ ότι ήταν το χειρότερο ever. Πρόχειρα μου έρχονται στο μυαλό τα πρώτα επεισόδια του 3ου κύκλου που ήταν αρκετά βαρετά.

Απλά, εγώ δεν έκρινα το συγκεκριμένο επεισόδιο ως το χειρότερο έβα με κριτήριο το πόσο ανιαρό ήταν, αλλά με κριτήριο το πόσο διάτρητο και παιδαριώδες ήταν (τουλάχιστον για μένα)  το σενάριο σε πάρα μα πάρα πολλές φάσεις του. Φυσικά, ο καθένας ενδεχομένως να βλέπει και να κρίνει τα πράγματα αλλιώς.
[/quote]


Πραγματικά είναι εφιαλτικό πόσες εκατοντάδες εκατομμύρια έχουν δαπανηθεί και τί καταπληκτικές ερμηνείες ηθοποιών πάνε χαμένες σε ένα σενάριο χυλός. Με εξαίρεση τις σκηνές - παρωδία διαστάσεων Monty Python "Οι ιππότες της ελεϊνής τραπέζης" με το Ντορν (εκεί δεν παλεύεται με την καμία, όλοι είναι εμφανώς ξενερωμένοι), όλες οι σκηνές έχουν κάτι να δώσουν (ναι, ακόμη και με αυτήν με τον κλαρινογαμπρό και την Ντενέρυς, παρά το σιχαμερό αστείο "μετά το σεξ μου αρέσει να μιλάω, αλλιώς το κάνουμε σαν τους σκύλους"). Αλλά οι διάλογοι είναι μαρτυρικοί. Η Headley η γυναίκα, έδωσε ρεσιτάλ, το ίδιο και ο Nicolai, αλλά το κείμενο είναι κουκουρούκου μάντολες. "Τελικά είχε δίκιο η μάγισσα, το ειχε δει στο φλιτζάνι".


Και δυο παρατηρήσεις: 1. Ο Θίον τον βρίσκει ψηλά στον ώμο, πάνω από την ασπίδα. Δεν μπάζει εδώ. 2. Πριν μας δείξει την μεταμόρφωση της Μελισάντρα, το πλάνο εστιάζει σε δυο μπουκαλάκια, εκείνα ή κάποια τελοσπάντων που εξηγούσε στην Σελύζ όταν έκανε μπάνιο την προηγούμενη σαιζόν. Οϋτε εδώ μπάζει: υπονοεί ότι η εικόνα της είναι όντως έτσι, απλά χρησιμοποιεί μαγικά φίλτρα για να ξεγελάει και δεν έχει να κάνει με το ρουμπίνι. Καλά όλα αυτά, αλλά...


Πάρτε ρε έναν σεναριογράφο της προκοπής, πείτε του τί σας έχει κατεβεί στην γκλάβα σας κι αφήστε τον να κάνει την δουλειά του, ήμαρτον...
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 1ο - The Red Woman - by Dragonlord - 25-04-2016, 10:17 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 15 Guest(s)