Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 1ο - The Red Woman
#59
(25-04-2016, 10:45 PM)Nica link Wrote: Οποιος πεθαινει ακομα και στο Καστρο κινδυνευει να αναστηθει ως white walker/Αλλος?
Δλδ ειναι θεμα ωρων αν θα αναστηθει ο Τζον η αν θα γινει ζομπι αν δεν καει ως ειθισται?

Το γεγονός είναι ότι δεν έχει υπάρξει περίπτωση ανθρώπου που πέθανε νότια του Τείχους και να έγινε Στοιχειό. Για Λευκός Οδοιπόρος δεν το συζητώ καν γιατί γενικά δεν έχει υπάρξει περίπτωση ανθρώπου που να πεθάνει και να γίνει Άλλος. Γνωρίζουμε από τα βιβλία ότι το Τείχος έχει ξόρκια που εμποδίζει τους Άλλους και τα Στοιχειά να περάσουν στη νότια πλευρά. Το πιο πιθανό είναι ότι εμποδίζει και τη μαγεία τους, διαφορετικά, πιστεύω ότι θα είχαμε πολλά τέτοια κρούσματα, τουλάχιστον στο Βορρά. Όμως, οι Νυχτερινοί Φρουροί δεν είμαι σίγουρη ότι γνωρίζουν γι' αυτό το ξόρκι κι έτσι παίρνουν τα μέτρα τους και καίνε γρήγορα κάθε νεκρό ώστε να μη γίνει Στοιχειό. Έτσι, κατά τη γνώμη μου πάντα, στα βιβλία ο Τζον δεν πρόκειται να γίνει Στοιχειό, όσο το πτώμα του βρίσκεται νότια του Τείχους.

Όσον αφορά τη σειρά τώρα, δεν ξέρω. Δεν έχουν δείξει τίποτα για ξόρκι του Τείχους, αλλά ίσως να μην το έκαναν για να διατηρήσουν το σασπένς στους τηλεθεατές οι οποίοι ευλόγως θα φοβούνται μη γίνει ο χαρακτήρας που αγαπούν Στοιχειό. Και πάλι κατά τη γνώμη μου, αυτό δεν είναι πολύ πιθανό ούτε στη σειρά. Μένει να το δούμε πάντως.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 1ο - The Red Woman - by nirne - 26-04-2016, 01:43 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 7 Guest(s)