Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home
#9
Quote: Γενικά η Άρυα από τα γεγονότα του 3ου βιβλίου και έπειτα με αφήνει αδιάφορη. Στα βιβλία η πλοκή της στο 4ο και 5ο ήταν αφάνταστα βαρετή. Στην σειρά τουλάχιστον ακολουθούν πιο γρήγορο ρυθμό. 
το ίδιο με τη Σιέρα  κι εγώ περιμένω να γίνει κάτι πιο ενδιαφέρον με την Άρυα.
Για τον Ρόυς Μπόλτον  μου φάνηκε κι εμένα ότι θέλησαν να τον ξεκάνουν , δε θα πω ότι στεναχωρήθηκα αλλά ούτε και χάρηκα  μόνο αυτό που συμβαίνει με τους προδότες, ότι κι αυτοί θα προδωθούν. Απ' την αλλη όμως ,  και στη σειρά αλλά και στα βιβλία,  νομίζω ότι ο Ρόυς είχε ένα μεγαλύτερο "βεληνεκές"  και όπως και να το κάνουμε  μια αλέπού  πώς την πάτησε έτσι! Ταυτόχρονα θυμήθηκα την "ύβρη"  των αρχαίων  κι είπα ότι τιμωρήθηκε.  Ήξερε τον Ράμσεΐ ,  αλλά τόσο αλαζονεία να στέκεται μπροστά του  κι ενώ όλα έδειχναν ότι κινδύνευε κι αυτός κι η γυναίκα και το νεογέννητό του; καμία προστασία στο ταίρι και νεογέννητο παιδί του;  Οκ, πάει κι αυτός (και καλά να πάθει - ο επόμενος ο Ράμσεΐ να 'ναι )
Για Τύριον:  σίγουρα γέλασα με το αστειάκι του στο Βάρυς όταν έφευγε απ' τη δρακοφυλακή,  αλλά να πω την αλήθεια,  σιγά-σιγά μέσα μου άρχισε να χάνει ο Τύριον ( χωρίς ακόμα να ξέρω το  γιατί)  . Πιο μπροστά όταν ελευθέρωσε τους δράκους  θυμήθηκα το μέλλος μας τον [member=3000]Dragonlord[/member] , αφού πρώτα αναφώνησα  αντί για "Τύριον" : "Dragonlord" !  οπότε , φίλε Dragonlord,  θα μπορούσες κάλλιστα να βάλεις και στο εικονίδιό σου τον "Τύριον" !
Τζον:  Όταν είχα δει για πρώτη φορά τον α' κύκλο (σε dvd - και μάλιστα πολύ πριν τον τελειώσω)  και φυσικά πριν γίνω μέλλος του φόρουμ,  έψαξα και σποΐλαρίστηκα  ότι στο τέλος  οι Λάνιστερ θα γίουν οι αφέντες στο Κινκς Λάντινγκ  κι ότι ο Τζον θα μαχαιρωνόταν-εκτελούταν  στο Τείχος,  είχα εκνευριστεί.  Τότε φυσικά ο ήρωάς μου ήταν ο Νεντ,  για το Τζον δεν είχα φανταστεί ότι θα επαιζε τόσο σημαντικό ρόλο,  απλώς εκνευριστεί για το ξεκλήρισμα των Σταρκ (απ' το συγγραφέα) .  Προσπάθησα και το κατάφερα να το ξεχάσω (το σποΐλάρισμα),  ώσπου σιγά-σιγά στα βιβλία το περίμενα (κι εννοείται στη τηλεοπτική σειρά).
Παρ’ όλα  αυτά (ενώ στο βιβλίο δεν είναι 100% βέβαιο,  γιατί στα βιβλία  εκ των πραγμάτων ο συγγραφέας τεχνικά  κι αφού δεν υπάρχει οπτική εικόνα,  μπορεί να το γυρίσει -  ενώ για την τηλεοπτική σειρά  {κάναμε κι ένα θρεντ γι' αυτό}  είναι πολύ πιο δύσκολο  αν σου το παρουσιάσουν με έναν ορισμένο και χωρίς επιστροφή τρόπο)  πίστευα στην  "ανάσταση"  του Τζον  (ήθελα να ξεκινήσω το παρόν μνμ με Τζον ,  ξαναλέγοντας ότι προτίμησε την Ορθόδοξη Ανάσταση  χρονικά ... ).
Κι όμως.  Κι όμως ήταν τόσο προβλέψιμο ... που με άφησε ασυγκίνητο.
Προφανως όπως και με Τύριον έχασα τον ενθουσιασμό μου -  πιστεύω ότι πρόκειται μόνο για τον τηλεοπτικό  κι  επαναλαμβάνω
ότι περιμένω με αγωνία την έκδοση των βιβλίων ...

Σίγουρα ήταν πολύ καλύτερο απ' το πρώτο (που κάθησα και το ξανάδα  - κι αυτή την φορά πρόσεξα, κατα το ξεκλήρισμα των Μαρτέλ,  ότι οι φρουροί  ούτε τα μάτια τους δεν ανοιγόκλεισαν!!! ,
κι ευχαριστώ επίσης, οσο δικαίως και να κατηγορούνται , τους D&D κι HBO που μας "χαρίζουν"  εικόνες .

ΥΓ: δεν γράφω καθόλου για Τζέιμι ...
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - by SANDOR CLEGANE - 02-05-2016, 11:42 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 27 Guest(s)