Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home
#45
(02-05-2016, 11:42 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote: Για Τύριον:  σίγουρα γέλασα με το αστειάκι του στο Βάρυς όταν έφευγε απ' τη δρακοφυλακή,  αλλά να πω την αλήθεια,  σιγά-σιγά μέσα μου άρχισε να χάνει ο Τύριον ( χωρίς ακόμα να ξέρω το  γιατί)  . Πιο μπροστά όταν ελευθέρωσε τους δράκους  θυμήθηκα το μέλλος μας τον [member=3000]Dragonlord[/member] , αφού πρώτα αναφώνησα  αντί για "Τύριον" : "Dragonlord" !  οπότε , φίλε Dragonlord,  θα μπορούσες κάλλιστα να βάλεις και στο εικονίδιό σου τον "Τύριον" !


Στο ...τραίνο του GoT & ASOIAF ανέβηκα κάπως περίεργα. Σε ένα άλλο φόρουμ όπου συμμετέχω, κάποιοι φίλοι που είναι fans του Tolkin μου είχαν προτείνει την σειρά και τα βιβλία, πλην όμως αρνούμην πεισματικώς με το επιχείρημα ότι για να τους αρέσει η σειρά και τα βιβλία λογικά θα έχει αλλεπάλληλες περιγραφές δασών και να μου λείπει το βύσσινο (εδώ πρέπει να σημειώσω ότι δεν έχω καταφέρει να τελειώσω ούτε το πρώτο από τα βιβλία του Άρχοντα των Δακτυλιδιών ακριβώς διότι ...βαριέμαι αφόρητα τις περιγραφές των δασών μέσα στα οποία περιπλανιέται η συντροφιά  (rofl) , γεγονός που έκανε τους φίλους μου να με θεωρούν το λιγότερο ασεβή και βλάσφημο, αλλά σε εκείνο το φόρουμ είμαι s/mod, οπότε... (devil) )


Anyway, όταν με τα πολλά μπήκα στο χορό, ιδίως μετά από ένα επικό κλιπ, η κριτική μου συνοψιζόταν στο επιχείρημα "καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο". Καταλαβαίνει ο καθένας τί έγινε όταν εμφανίσθηκαν οι δράκοι, με σταυρώναν καθημερινώς  (rofl) .


Με την λόξα βέβαια που με διακρίνει με τους δράκους, η οποία επεκτείνεται πολύ πέρα από τον κόσμο της φανταζυ λογοτεχνίας, σε κάθε επεισόδιο περιμένω να δω τους δράκους. Μνημειώδης στιγμή η επιστροφή του Drogon, αλλά και η φυλάκιση των δράκων, με το παραπονεμένο κλάμα τους να μου σφίγγει το στομάχι.


Από εκεί και πέρα, για να επιστρέψω on topic, αναρωτιέμαι αν ο GRRM ή οι D & D έχουν υπόψη τους αυτήν την ταινία, όπου ο πρωταγωνιστής, ένας ιππότης που ακολουθεί τον αρχαίο κώδικα των ιπποτών ονομάζεται ... Bowen(!!!) και όπου σε κάποια στιγμή εμφανίζονται πέντε ... νάνοι οι οποίοι φημίζονται ως οι καλύτεροι ... δρακοφονιάδες (!!!!!), διότι οι συμπτώσεις είναι πραγματικά απίστευτες. Κάποιος πάντως σίγουρα έχει διαβάσει Moorcock διότι οι αναφορές του Tyrion στους δράκους ως ευφυή και ενδεχομένως έλλογα όντα θυμίζουν πολύ τους δράκους του Melnibone, με βασική διαφορά όμως ότι οι Μελνιμπονιανοί επικοινωνούν με τους δράκους κατά κάποιο τρόπο τραγουδώντας. Εδώ έχουμε μία πιο συμβατική προσέγγιση, παραμένει όμως κοινός τόπος ότι οι δράκοι είναι σύμβολο σοφίας και όχι καταστροφής. Αν βέβαια τα δούμε όλα αυτά υπό το πρίσμα των βιβλίων, τα πράγματα είναι για γέλια και για κλάματα, καθόσον κι ο Quentyn έχει (διαπιστωμένα) αίμα δράκου, αλλά αυτό δεν εμποδίζει τον Rhaegal να τον κάνει ...ψητό. Θα μπορούσε βέβαια να πει κάποιος ότι ο μεν απλώς τους απελευθέρωσε επιδεικνύοντας σεβασμό και αγάπη ενώ ο δε είχε πιο μαξιμαλιστικούς σκοπούς, καθόσον είχε συν τοις άλλοις την ακόμη πιο φαεινή έμπνευση να επιχειρήσει να ...δαμάσει τον Viserion (που πα ρε Καραμήτρο, που πα ρεεεεεεε)


edit: διορθώθηκε ο κώδικας - mod
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - by Dragonlord - 03-05-2016, 09:28 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)