Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home
#77
(03-05-2016, 04:59 PM)Nica link Wrote: [quote author=summer link=topic=10667.msg19698#msg19698 date=1462227299]

Arya μόλις δεις και μάθεις τα κόλπα, GO HOME!! Επαναστατεί το είναι μου πια με αυτήν την κατάσταση. Εδώ η Σάνσα βρήκε τον δρόμο του γυρισμού.


Απορίες:
Αν και εφόσον η διαδοχή δεν είναι κληρονομική στους σιδερογέννητους (αυτό κατάλαβα) γιατί ο μπαμπάς βασιλεύς απειλούσε την κόρη του πως θα στέψει άλλον διάδοχο;


Αν και εφόσον ο Bolton ο μπαμπάς έχει αναγνωρίσει αυτό το τέρας ως πρωτότοκο, τι φοβάται ο Ramsey, πως θα του φάει την εξουσία το νεογέννητο;


Ο Davos το έχει καταλάβει πως πάει η Σηρίν πάει ή νομίζει πως έχει πάει για σκι στα χιόνια με τη τρελομάνα της;

1. Σχετικα με την Αρυα. Γιατι εχω την εντυπωση οτι τελειωνοντας τις "σπουδες" της στο Ναο μετα πρεπει να τον υπηρετει? Να αναλαμβανει αποστολες δλδ. Αυτος δεν ειναι ο σκοπος του να γινει Κανενας? Να αποβαλει τον παλιο της εαυτο με οσα τον χαρακτηριζουν? Πως θα σηκωθει να φυγει δλδ? Θα περιμενα να τιμωρηθει γι αυτο οπως τιμωρηθηκε που σκοτωσε τον αλλον τυπο.

2. Καταλαβα οτι και η Γιαρα ξαφνιαστηκε με αυτο και απο οτι ειπαν τα παιδια στο φορουμ αυτο (η συγκλιση) δεν ειναι η συνηθης διαδικασια εκλογης αρχοντα. Ισως επειδη ειναι κοπελα βρηκαν την ευκαιρια οι αλλοι να την παραγκωνισουν. Θα δουμε.

3. Ο Ραμσευ μπορει να ειναι πρωτοτοκος αλλα ηταν διαφορετικο γι αυτον να ειναι μοναχογιος και ουσιαστικα να μην εχει αλλη επιλογη ο πατερας και αλλο να εχει ενα αδερφο και να εκβιαζεται με αυτον τον τροπο. Οπως και να χει το "κουταβι" ηταν ετοιμο να αναλαβει τα ηνια και δεν ειχε πια αναγκη τον πατερα του με τον οποιο διαφωνουσε αλλα ενιωθε και μειονεκτικα. Πιστευω ηταν θεμα χρονου να τον φαει απλα τωρα το επισπευσε.

4. Ο Νταβος δεν γνωριζε απο το προηγουμενο φιναλε τι εγινε με την Σηρηην? Τετοια εντυπωση ειχα. Παντως αδιαφορει παντελως κατα πολυ ανεξηγητο τροπο.
[/quote]


1. Και εγώ την ίδια εντύπωση έχω  με σένα αλλά το είπα περισσότερο για να εκφράσω την αγανάκτηση μου για την αλλοτρίωση της Άρυας που της επιβάλλεται, σωστό για αυτούς λάθος για την ίδια. Το ουσιώδες είναι πως θα μπορέσει να αντιστρέψει την κατάσταση και να εκμεταλλευτεί το πολυπρόσωπο θεό ώστε να γίνει μία πολεμίστρια και όχι το φοβισμένο (αν και θαραλλέο) κλωτσοσκούφι που ήταν, και μετά να βρει την άκρη της και να ξαναπιάσει την αγαπημένη βελόνα. Φαντάζομαι πως θα έρθει και η δική της ώρα να επιστρέψει στο Westeros,  για τα υπόλοιπα ας αναμένουμε απαντήσεις, νομίζω πως δεν είναι ξεκάθαρο τελικά ούτε το θέμα της διαδοχής με τους Σιδηρογέννητους. ούτε του Ντάβος.


Όσο για το Ράμσυ, προφανώς έχεις δίκιο, ξεπάστρεψε τον πατέρα, για να ξεφύγει από τον έλεγχο και μελλοντικούς εκβιασμούς για διαδοχές. Πως βγήκε πια έτσι αυτό το παιδί; τοσο καταστρεμμένο...

Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - by summer - 03-05-2016, 10:19 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 17 Guest(s)