Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home
Season 3, Ep. 6
Μελ: Είσαι ο Θώρος του Μιρ. Ο Μεγάλος Ιερέας σού ανέθεσε μια αποστολή. Να προσηλυτίσεις τον Βασιλιά Ρόμπερτ στον Άρχοντα του Φωτός. Τι συνέβη;
Θ: Απέτυχα.
Μ: Εννοείς ότι παραιτήθηκες. Οι ειδωλολάτρες σφάζονται μεταξύ τους κι εσύ συνεχίζεις να μεθάς.
Θ: Εσύ Τον λατρεύεις με τον τρόπο σου κι εγώ Τον λατρεύω με το δικό μου.
[...]
Μελ: Πόσες φορές τον έχει φέρει πίσω ο Κύριος;
Θ: Έξι.
Μελ: Αυτό δεν είναι δυνατόν.
Θ: Ο Άρχοντας του Φωτός ρίχνει πάνω μου το χαμόγελό του.
Μελ: Δεν πρέπει να έχεις τέτοια δύναμη.
Θ: Δεν έχω καμία δύναμη. Ζητάω από τον Άρχοντα την Χάρη Του, κι Εκείνος ανταποκρίνεται.  Πάντα ήμουν απαράδεκτος ιερέας.  Έπινα πάρα πολύ ρούμι. Έχω πηδήξει όλες τις πόρνες στον Κινγκς Λάντινγκ. Είναι φοβερό αυτό που θα πω, αλλά μέχρι να έρθω στο Γουέστερος δεν πίστευα στον Κύριό μας.  Είχα αποφασίσει ότι Εκείνος, ότι όλοι οι Θεοί, ήταν απλά ιστορίες που λέγαμε στα παιδιά για να συμπεριφέρονται καλύτερα. Έτσι, φορούσα τους μανδύες και πού και πού έλεγα και καμία προσευχή, αλλά το έκανα μόνο για φιγούρα. Ένα θέαμα για τους ντόπιους. Μέχρι που το Βουνό πέρασε μια λόγχη μέσα από την καρδιά του. Γονάτισα πίσω από το παγωμένο του σώμα. Και είπα τα παλιά λόγια. Όχι επειδή τα πίστευα, αλλά... ήταν φίλος μου... και ήταν νεκρός. Άλλωστε ήταν και τα μόνα λόγια που ήξερα. Και για πρώτη φορά στην ζωή μου, ο Κύριος μού απάντησε. Τα μάτια του Μπέρικ άνοιξαν, και ήξερα την αλήθεια. Ο Θεός μας είναι ο μοναδικός, πραγματικός Θεός. Και όλοι οι άνθρωποι πρέπει να Τον υπηρετούν.
Μ: Πήγες στην Άλλη Πλευρά.
Μπ. Στην άλλη πλευρά; Δεν υπάρχει άλλη πλευρά. Πήγα στο σκοτάδι, Αρχόντισσά μου.

Δύο σαιζόν αργότερα...

Season 6, Ep. 2
Μ: Έλα μέσα.
Ν: Συγγνώμη, κυρά μου. Δεν ήθελα να διακόψω.
Μ: Δεν διακόπτεις τίποτα.
Ν: Υποθέτω πως γνωρίζεις, γιατί είμαι εδώ.
Μ: Θα το γνωρίσω μόλις μου πεις.
Ν: Για τον Άρχοντα Διοικητή.
Μ: Τον πρώην, Άρχοντα Διοικητή.
Ν: Πρέπει να είναι πρώην;
Μ: Τι μου ζητάς;
Ν: Μήπως ξέρεις... κάποια μαγεία... που θα τον βοηθούσε; Να τον φέρει πίσω;
Μ: Αν θες να τον βοηθήσεις, άσ' τον.
Ν: Μπορεί να γίνει;
Μ: Υπάρχουν κάποιοι με τέτοια δύναμη.
Ν: Πόσοι;
Μ: Δεν ξέρω.
Ν: Το έχεις δει να γίνεται;
Μ: Γνώρισα κάποιον που γύρισε απ' τους νεκρούς, αλλά ο ιερέας που το έκανε... Δεν θα έπρεπε να γίνεται.
Ν: Όμως έγινε. Θα μπορούσε να γίνει, τώρα.
Μ: Όχι από μένα.
Ν: Όχι από σένα; Σε είδα να πίνεις δηλητήριο που, θα έπρεπε να σε έχει σκοτώσει. Σε είδα να γεννάς δαίμονα, φτιαγμένο από σκιές.
Μ: Όλα όσα πίστευα, η μεγάλη νίκη, που είδα στις φλόγες, όλα, ήταν ένα ψέμα. Είχες δίκιο από την αρχή. Ο Κύριος, δεν μου μίλησε ποτέ.
Ν: Γάμα τον, τότε. Γάμησέ τους όλους. Δεν είμαι ευσεβής άνθρωπος... προφανώς. Επτά Θεοί, Πνιγμένοι Θεοί, Θεοί των Δέντρων, όλοι ίδιοι είναι. Δεν ζητώ την βοήθεια του Θεού του Φωτός. Τη ζητάω απ' την γυναίκα που μου έδειξε, πως υπάρχει το θαύμα.
Μ: Δεν είχα ποτέ αυτό το χάρισμα.
Ν: Το προσπάθησες ποτέ; Σε παρακαλώ.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - by Dragonlord - 07-05-2016, 02:04 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 41 Guest(s)