Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 3ο - Oathbreaker
#24
Καλησπέρα σε όλους. Το επεισόδιο μου άρεσε πολύ. Είδαμε σε όλες τις ιστορίες το σπάσιμο του όρκου και βλέποντας τες με αυτή την οπτική έβγαζε νόημα το επεισόδιο. Απο εκεί και πέρα έχοντας δει μόνο τη σειρά αρχικά και διαβάζοντας τα βιβλία μετα ήξερα ότι η σειρά δεν είναι το ίδιο. Και ούτε πρόκειται να μας ικανοποιήσει ποτέ 100%. Εννοείται ότι δεν μπορούν να πλατειάσουν  και κόβουν χαρακτήρες άκριτα τις περισσότερες φορές αλλά αυτό γίνεται γιατί είναι το αφήγημα άλλων ανθρώπων και όχι του Μάρτιν. Το τέλος των χαρακτήρων μένει το ίδιο. Εγω προσωπικά χαίρομαι που η σειρά έχει πάρει διαφορετικό δρόμο και δεν θα μου χαλάσει την ανάγνωση των επόμενων 2 βιβλίων. Το έχω αποδεχτεί πια ότι οι D&D θα δώσουν την ιστορία όπως την έχουν δομήσει στο κεφάλι τους από τις πληροφορίες του Μάρτιν και έτσι προσπαθώ να απόλαυσω τη σειρά όσο το δυνατόν γίνεται περισσότερο.
Τώρα για να μιλήσω για το επεισόδιο, μου άρεσε που είδα έναν πιο σκληρό Τζον. Ο βορράς δείχνει διαλυμένος και έτσι η ένωση του και πάλι υπό τους Σταρκ θα είναι πιο "φαντασμαγορική" (υποθέτω θα ανανεώσουν τους όρκους τους και θα παρατήσουν τους Μπόλτον για πλάκα). Η Νταινέρυς φαίνεται να βρίσκεται σε δύσκολη θέση, δεν νομίζω όμως για πολύ. Δεν μας δείξαν όλη την περιπετεια μέχρι να συναντήσει το Καλασάρ, μας δείχνουν όμως ότι περνά δοκιμασίες. Ο Σαμ και η Γκίλλυ οδεύουν για το Χορν ΧΙλλ, σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον αυτή η συνάντηση. Η Αρυα εκπαιδεύεται και προοδεύει, αντε να δούμε που καταλήγει αυτό. Ο ΠΤΧ μας έδωσε κατι παραπάνω από ελπίδες για τη γνωστή θεωρία άλλα μας έκανε να σκεφτούμε για την τιμιότητα του Νεντ.
Στα αρνητικά που βρήκα αν τα συγκρίνω με τα βιβλία δεν στάθηκα γιατί προσπαθω να μην το κάνω. Εννοείται ότι γίνεται αυτόματα στο μυαλό μου αλλά θα προσπαθω να το καταπολεμω.
winter is coming
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 3ο - Oathbreaker - by Athina Stark - 09-05-2016, 02:07 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 16 Guest(s)