Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 3ο - Oathbreaker
#56
Hello... Παραδοσιακα ανενεργος σε τετοια φορουμ, μεχρι να μου τη δωσει κατι ή να με αναστατώσει κατι ή να με κ[member=2123][/member]υλώσει κατι...

Στην πρώτη μου αυθόρμητη κριτική για το επεισόδιο, το χαρακτήρισα μεγάλη φλόμπα. Γενικά νομίζω ότι επειδή δεν πατάνε σε έτοιμο βιβλίο τα φετινά επεισόδια, είναι πιο "χολυγουντιανα".


Εκατσα όμως και διάβασα, συζήτησα, ξαναείδα με στοπ-καρε και τα τρία πρώτα ξανά.


Η σεζόν για μένα φέτος πρέπει να λέγεται "The Rise of Starks".


(ξεκινάω από τον λιγότερο Σταρκ, που μπορεί να αποδειχθεί ο περισσότερο Σταρκ, απ' όλους) Ο Τζον ανεστη, τιμώρησε ο ίδιος τους υπαίτιους για το θανατό του(το πιο κουλ πραγμα που εχει κανει ανθρωπος), και παρεδωσε το καστρο και εφυγε. Δεν θεωρώ οτι εσπασε καποιο όρκο. Θα εχει ενδιαφέρον ποιοι κι αν θα τον ακολουθήσουν, ή το πως θα καταφέρει να βρεθεί με τη Σάνσα η οποία πάει προς το μέρος του. Όντας ο "άγιος" χαρακτήρας της σειράς, μου ήταν αδιάφορος, αλλά τώρα γύρισε από τους νεκρούς κι αυτό του δίνει γνώση, αυτοπεποίθηση και στέλνει το "you know nothing Jon Snow" στο διάολο.


Η Σάνσα είναι για την ώρα η πιο καλά καβατζωμένη Σταρκ. Όλοι θα θελαμε μια Μπριεν στο πλάι μας. Ελπίζω απλώς να βρεθεί με τον Τζον σύντομα. Στην περιπλάνηση τις τόσες σεζόν, έμαθε την ίντριγκα, τη δολοπλοκία, τους εχθρούς των Στάρκ, τους συμμάχους, τις λυκοφιλίες, διαμόρφωσε έναν πιο σκληρό χαρακτήρα και πάλεψε για να κερδίσει την ελευθερία της.

Ο Μπραν. Στην προηγούμενη σεζόν ξενέρωσα που έλειπε. Τώρα είναι καταλυτική η παρουσία του σε κάθε επεισόδιο και χρήσιμη. Ειναι αυτός που θα ξέρει (ή θα μπορεί να μάθει) ότι συνέβη στους παρελθόντες χρόνους ενώ υπονοείται ότι θα μπορεί να επικοινωνεί κιόλας με το παρελθόν. Η ικανότητα που έχει να μπαίνει στο παρελθόν, αλλά και η δυνατότητα του να "μπαίνει" σε ξένα σώματα τον καθιστούν εξαιρετικά δυνατό σύμμαχο για όποιον τον έχει στο πλευρό του.

Η Άρυα ξαναβρήκε το φως της. (Κυριολεκτικά και μεταφορικά). Ελπίζω τώρα να συνεχίσει το δρόμο της. Η δική της ικανότητα να μεταμορφώνεται και παίρνει όποια μορφή θέλει είναι και αυτή αρκετά χρήσιμη.


Και ο Ρίκον, εμφανίστηκε πάλι από το πουθενά. Μικρή για την ώρα η συμμετοχή του αλλά ειναι σημαντική γιατί είναι η πρώτη φορά που ξέρουμε που βρίσκονται και τι κάνουν όλοι οι εν ζωή Σταρκ.

Νομίζω λοιπόν ότι αργά ή γρήγορα όλοι αυτοί θα ξαναβρεθούν. Τα γράφω στο νήμα του τρίτου επεισοδίου γιατί για μένα εδώ αρχίζει να δένει αυτή η θεωρία. Ειδικά δε, αν ο Γιάννης είναι Σταρκ, τότε θεωρώ ότι ο θρονος ανήκει στην πεντάδα που ανέφερα παραπάνω.


Υ.γ.: Αυτό που όταν ο Μεσσι ειναι ντεφορμε αλλα πρεπει να ειναι ενδεκάδα γιατι πληρώνουν οι χορηγοι, το βλεπουμε στη σειρα με τον Τυριον. Μην τον βαζετε να αναλωνεται σε μ[member=2123][/member]λ[member=2123][/member]κισμενους διαλογους.  :[member=2123][/member]


edit: επέμβαση σε αμφιλεγόμενο λεξιλόγιο - mod
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 3ο - Oathbreaker - by paulitoStark - 10-05-2016, 09:33 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 32 Guest(s)