Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 3ο - Oathbreaker
#92
Πιστεύω πως η Συνομωσία των Βορείων θα ισχύσει και στη σειρά τελικά, αν και πιθανώς να μην εξελιχτεί ακριβώς όπως και στα βιβλία. Απλά για κανένα λόγο δεν βγάζει νόημα ηθελημένα όλοι οι Βόρειοι οίκοι να θέλουν να υποταχθούν στον αιμοδιψή, διαταραγμένο Ράμσεϋ. Πιθανώς, όντως κάποιοι να πάνε με το μέρος του, καθώς η σειρά «χρειάζεται» μια μεγάλη μάχη, οπότε πρέπει να έχει στρατό ο Ράμσεϋ, αλλά ως εκεί. Στα βιβλία είναι προφανές ότι κάτι άλλο σχεδιάζεται, δε νομίζω να αλλάξουν τόσο πολύ το στόρι, καθώς θα είναι καταλυτικό για τη συνέχιση της ιστορίας.


Πιστεύω πως ο Ρίκον, πιθανά να μεταφέρθηκε στο Γουίντερφελ, για να συσπειρώσει γύρω του το στρατό των Βορείων (πλην Μπόλτον και Φρέυ, πιθανώς και Κάρσταρκ) και πως η ιστορία με τον Ανταρόλυκο είναι μια παραλλαγή της ιστορίας του Ντέιβος. Δήθεν τον εκτέλεσε ο Μάντερλυ και έστειλε το κεφάλι και το χέρι του στους Λάννιστερ, ως απόδειξη για να δείξει πως είναι πιστός. Κάτι τέτοιο πιστεύω πως γίνεται με τον Ρίκον και τον Ανταρόλυκο.


Σχετικά με τον Τζον, ειλικρινά ελπίζω στα βιβλία να μην αποδοθεί έτσι η ανάσταση/αναγέννησή του. Νομίζω ότι ο χαρακτήρας καταστρέφεται τελείως. Πρώτον, επιστρέφω σε ένα μπάχαλο (=ΝΦ), το αγνοώ, αν και οι δικές μου αποφάσεις εν μέρει διέλυσαν τη Φρουρά, χρησιμοποιώ το ρόλο μου ως Άρχοντας Διοικητής για να τιμωρήσω τους προδότες και το επόμενο λεπτό δεν είμαι πια Άρχοντας Διοικητής γιατί «my watch has ended».


Φαντάζομαι η επόμενη κίνηση είναι να ξεχάσει τα πάντα για τους Άλλους και να πάρει των στρατό των Αγρίων για να επιτεθεί στους Μπόλτον και να εκδικηθεί κι εκεί.


Σχετικά με τον Νεντ τώρα, για μένα πιο ακατάλληλο ηθοποιό δε θα μπορούσαν να είχαν διαλέξει. Φαίνεται σα σχολιαρόπαιδο με ύφος κουτού. Ούτε ηλικιακά, ούτε ως συμπεριφορά ταιριάζει στον Νεντ, ακόμα και σε νεότερη ηλικία. Δεν έχω θέμα με την πισώπλατη μαχαιριά, κρίμα να πεθάνει ένα τέτοιος πολεμιστής με αυτόν τον τρόπο, αλλά αυτό θα έκανε οποιοσδήποτε για να σώσει τον εαυτό του και το φίλο που από βέβαιο θάνατο. Με ενοχλεί ο τρόπος που τον αποτελείωσε στο τέλος ο Νεντ, χωρίς τιμή.


Βέβαια, αν έτσι έγινε και στα βιβλία, βγάζει νόημα η επιστροφή της Αυγής στους Ντέϋν. Φαντάζομαι θα είχε τύψεις γι’ αυτό που έκανε και για τον τρόπο που το έκανε.


Ο Τύριον, η Άρυα και η Ντάνυ είναι προφανές ότι παίρνουν λίγο χρόνο στην οθόνη, το προτιμούν φαίνεται από το να μη μας δείξουν καθόλου τους χαρακτήρες.


Στο Μηρήν δεν ξέρω τι παίζει, υποτίθεται ότι στο τέλος της προηγούμενης σεζόν οι Γιοί της Άρπυιας σχεδόν εξόντωσαν τους πάντες στην αρένα και μόνο ο δράκος τους σταμάτησε την τελευταία στιγμή και σώθηκε η Νταινέρυς. Και ξαφνικά όλα είναι καλά και ήσυχα. Δεν θα έπρεπε να αδράξουν τώρα την ευκαιρία που λείπει η Ντάνυ και να καταλάβουν την πόλη;


I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 3ο - Oathbreaker - by phoenix - 13-05-2016, 11:06 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)