Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 4ο - Book of the Stranger
#28

Πιο ανθρώπινο εγώ θα τον έλεγα..

Σχετικά με τον John η σειρά του παρέχει κάποιες δικαιολογίες....(και νομίζω πως προσπαθούν να ισορροπήσουν την θεική του ανάσταση με την ανθρώπινη πλευρά του για λόγους ισορροπίας.


Να δούμε τη ψυχολογία του:


1. Πιστεύει πως απέτυχε, προδόθηκε από τα ίδια του τα αδέλφια (ειδικά η απόπειρα του Όλυ που είναι ο πρώτος που σκέφτεται, τον πλήγωσε), και δεν μπορεί πια να κρατήσει αυτόν τον ρόλο του διοικητή. Εγώ ψυχολογικά τον είδα πάντως χάλια. Καλή η συμβουλή του Davos "fail and fail again" αλλά ο John μου δείχνει εξασθενημένος ακριβώς γιατί έκανε αυτό που πίστευε και για αυτό το λόγο κατηγορήθηκε ως προδότης.


2. Ως μη διοικητής δεν μπορεί να αναλάβει την προστασία. Πως; ως τι; με ποιο στρατό;


3. Φαίνεται σεναριακά να τον προστατεύουν από την προφητεία του πρίγκιπα. Δηλαδή όχι μόνο δεν τρελαίνεται πιστεύοντας πως είναι κάποιος, αλλά ανάποδα θέλει να μην είναι κανείς, να γευτεί κάτι λίγο από τη ζωή πριν το τέλος...(άλλωστε ναι το ξέρει πως το τέλος έρχεται ή θα έρθει).


4. Κακά τα ψέματα αλλά οι Άλλοι δεν είναι αντιμετωπίσιμοι άμα περάσουν το τείχος, όχι τουλάχιστον με τους άντρες που διαθέτουν. Εμείς σαν θεατές και αναγνώστες μπορούμε  να διατηρούμε ελπίδα, ο Τζον γνωρίζοντας πως μόνο εκείνος και μερικοί άλλοι μαζί με τους Αγρίους (που στην ουσία ούτε για τον Bolton δεν επαρκούν) δεν μπορούν να τα βάλουν μαζί τους.

Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 4ο - Book of the Stranger - by summer - 17-05-2016, 09:39 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)