Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 5ο - The Door
#28
Καλημέρα σε όλους,
( *Παιδιά του Δάσους,        **Πρώτοι Άνθρωποι )


Κατά τη γνώμη μου δεν ήταν κακό επεισόδιο, συγκριτικά με άλλα, είχε όμως εναλλαγές από σκηνές έντονης δράσης και συναισθηματικής επένδυσης σε σκηνές βαρετές και αδιάφορες, κάτι σαν ψυχρό ντους.


Η σημαντική πληροφορία που μαθαίνουμε και ίσως το πρώτο μεγάλο σπόιλερ, είναι πως προήλθαν οι Άλλοι. Φυσικά το κάνει, όπως και τόσα άλλα η σειρά, χωρίς να έχει δώσει το κατάλληλο background και πιθανότατα δε θα δώσει και τις απαραίτητες εξηγήσεις.


Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι το εξής, τα ΠτΔ* ζούσαν ειρηνικά για χιλιάδες χρόνια μέχρι την άφιξη των ΠΑ**. Ξεκίνησε ο μεταξύ του πόλεμος που κράτησε 2,000 χρόνια, κάποια στιγμή τα ΠτΔ, ίσως διαισθάνθηκαν πως θα έχαναν, οπότε χρησιμοποιώντας μαγεία δημιούργησαν τους Άλλους, «πολεμιστές» - υπέρμαχους των ΠτΔ. Η μαγεία που χρησιμοποιήθηκε για να τους «γεννήσει» διαποτίστηκε σε οψιδιανό. Φαντάζομαι, πως σύντομα τα ΠτΔ κατάλαβαν πως δεν είναι τόσο εύκολο να ελέγξουν το δημιούργημά τους και όντας στην ακμή της δύναμής τους σε αντίθεση με τους Άλλους, που μόλις είχαν δημιουργηθεί τους «κοίμισαν». Στη συνέχεια ήρθε η Συνθήκη και η ειρήνη ανάμεσα στα ΠτΔ και τους ΠΑ.


Κάποια στιγμή οι Άλλοι, «ξύπνησαν» και θέλησαν να εκδικηθούν τα ΠτΔ και να κυριαρχήσουν στον κόσμο, ξέροντας πια τη δύναμή τους. Ξέρουμε πως πλέον τα ΠτΔ είχαν αποτραβηχτεί στα δάση, πιθανώς αρχίζοντας η παρακμή της δύναμή τους (μπορούμε να το δούμε και στον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, μια ανάλογη εξέλιξη της ιστορίας Ξωτικών – Ανθρώπων). Ο τελευταίος ήρωας αναζητά τα ΠτΔ, πιθανώς καθώς ξέρει, πως γνωρίζουν τον τρόπο για να νικηθούν οι Άλλοι και έτσι τα ΠτΔ σε μια τελευταία συμμαχία με τους ανθρώπους (ξανά Άρχοντας των Δαχτυλιδιών) νικούν τους Άλλους.


Τότε 3 γεγονότα συμβαίνουν. 1[sup]ο[/sup] Χτίζεται το Τείχος με την καθοδήγηση προφανώς των ΠτΔ που το εμποτίζουν με τη μαγεία τους, ώστε να κρατά μακριά τους Άλλους, αν ποτέ ξανά εμφανιστούν. 2[sup]ο[/sup] Προμηθεύουν κάθε χρόνο με «ειδικά» όπλα τη Φρουρά. 3[sup]ο[/sup] Αποτραβιούνται πέρα από το Τείχος.


Προφανώς, τα ΠτΔ αναγνωρίζοντας το λάθος τους, αποφάσισαν να γίνουν οι φύλακες στον μακρινό Βορρά των Άλλων, παρακολουθώντας και περιμένοντας. Πιθανώς, αυτοί να είναι που κάλεσαν πρώτοι κοντά τους τον πρώτο Greenseer. Παράλληλα, προμηθεύουν τη Φρουρά με το μόνο όπλο στο οποίο είναι ευάλωτοι, το υλικό από το οποίο γεννήθηκαν.


Αν βέβαια τα παραπάνω ισχύουν, η σειρά δεν έχει δομήσει το κατάλληλο υπόβαθρο για να γίνει κατανοητή η ιστορία στους θεατές. Επίσης, έχει κάποια παράλογα, η δύναμη του Μπραν συνδέεται άμεσα με το γουέιργουντ, οι ρίζες/χυμοί του οποίου έχουν συσσωρεύσει τη γνώση του παρελθόντος, άρα λογικά χωρίς επαφή δεν θα έπρεπε να μπορεί να μείνει στο όραμα. Το μόνο που μπορώ να εικάσω είναι πως σαν άλλο Fast&Furious ήθελαν να δώσουν μια σκηνή καταδίωξης. Επίσης, δεν έχει νόημα, γιατί  ο Μπλάντρέιβεν έχοντας εντοπίσει την άμεση απειλή των Άλλων εξακολουθεί να κρατά τον Μπραν σε ένα ανούσιο όραμα και να καθυστερεί.


Όσο για το αν ο Μπραν θα αλλάξει το παρελθόν, πιστεύω πως η ιστορία του Χόντορ προστέθηκε για να μας δείξει τον λόγο ακριβώς για τον οποίο αν και θα μπορούσε, τελικά δε θα το κάνει. Νομίζω είδε τι τραγική κατάληξη μπορεί να έχει η χρήση της δύναμής του και νομίζω το μόνο που θα κάνει στο εξής, είναι να παρατηρεί και να μαθαίνει. Δεν πιστεύω ότι Μπραν θα περάσει ξανά νότια του Τείχους, με κάποιο τρόπο θα παραμείνει στον Βορρά.

Σχετικά με τη Μελισάντρα και το όραμα που είδε με τον Μπράν και το Κοράκι, έχει να κάνει πάλι πιστεύω με λάθος ερμηνεία της ίδιας. Προφανώς και συνδέονται με τον Μεγάλο Άλλο, αλλά όχι με τον τρόπο που κατάλαβε.


Και μια εικασία δική μου, ο χώρος που δημιουργήθηκαν οι Άλλοι, είναι στο Βορρά, μιας και όταν τον επισκέπτεται ο Μπραν, στο παρόν, είναι πλέον καλυμμένος από χιόνι. Το πιο πιθανό λοιπόν είναι ο άνθρωπος που έγινε ο Μεγάλος Άλλος να είναι βόρειος και εικάζω πως θα είναι Σταρκ (αν έχει βέβαια καμία σημασία για την εξέλιξη).


Για το υπόλοιπο της σειρά, η Ντάνυ είχε ένα μικρό πέρασμα άνευ σημασίας, το μόνο που θα σημειώσω είναι πως τη βλέπουμε με ντύσιμο και χτένισμα αλά Ντοθράκι θυμίζω την προφητεία της Κουαιθέ, ίσως η Ντάνυ να ενσαρκώσει τελικά το όραμα του ηγέτη που οδηγεί το Καλασάρ αντί του γιού της.


Η πλοκή της Άρυα κάνει ένα βήμα μπροστά, αλλά ένα βήμα μόνο. Βλέποντας την αντίδρασή της στην παράσταση αμφιβάλλω αν θα γίνει ποτέ «κανένας».


Η Σάνσα μου αρέσει αρκετά φέτος, ίσως λίγο άγαρμπα έδειξαν τη μεταστροφή της από αφελές κοριτσάκι σε δυναμική γυναίκα, αλλά καταλαβαίνουμε πιστεύω την αλλαγή. Φυσικά στα βιβλία αυτή η αλλαγή είναι περισσότερο εσωτερική και όχι τόσο προφανέστατά έκδηλη στη συμπεριφορά της όσο στη σειρά, αλλά πιστεύω κάτι τέτοιο θα ήθελε πολύ τηλεοπτικό χρόνο.


Ο ΜΔ φαίνεται περισσότερο σαν καιροσκόπος παρά σαν Παίχτης του παιχνιδιού, κρίμα γιατί είναι από τους αγαπημένους μου στα βιβλία.


Κρίμα επίσης και για τον Έουρον, ο οποίος αντί του μυστηριώδη και τρομερού Έουρον των βιβλίων έχει γραφτεί σαν μια κακοτεχνία του αδερφού του Βικτάριον. Αυτό βέβαια είναι το λιγότερο σε σχέση με την όλη πλοκή, η οποία κανείς δε ξέρει τι σχέση έχει με την υπόλοιπη σειρά. Εμφανίζεται κάποιος, ο οποίος δολοφονεί ένα ξεχασμένο χαρακτήρα την σημασία του οποίου ποτέ δεν καταλάβαμε και ξαφνικά θα πάει να παντρευτεί την Νταινέρυς που δεν την υπέταξαν όλα τα καλασάρ και θα γίνει βασιλιάς. Τι καλά![member=2123][/member][member=2123][/member] Πάμε τώρα να σκοτώσουμε τα ανήψια μου και όλο το πλήθος ακολουθεί!




Μηρήν….. δεν έχω ιδέα τι παίζει στο Μηρήν και αν είναι σημαντικό ή όχι. Δεν ξέρω αν έχει σημασία η ομιλία την ιέρειας στον Βάρυς ή απλά ήταν για να «τσουτσουρίσουμε» οι θεατές. Ελπίζω να δείξουν λίγο δράκους, ο οποίοι εδώ και κάμποσα επεισόδια είναι ελεύθεροι….αλήθεια το θυμάται κανείς; 2 τεράστιοι δράκοι τριγυρνάνε ελεύθεροι και όλα καλά; Θα ήθελα να επιστρέψει σύντομα η Ντάνυ και να κάνει ότι είναι να κάνει μπας και καταλάβω τι παίζει επιτέλους.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 5ο - The Door - by phoenix - 24-05-2016, 08:52 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)