Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 5ο - The Door
#45
[member=3251]Muaddib[/member] ,
σ' ευχαριστώ  μου 'λυσες την απορία
Quote: Παράθεση

    - Το 'βαλα και ξανάβαλα  αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω  το "σινιάλο"  που πήρε η Μήρα  απ' τον Χόντορ (Wink  κι έτρξε έξω. Μέχρι εκείνη τη στιγμή φαινόταν οτι ο Χόντορ το διασκέδαζε.

Δες τα χνωτα του Χοντορ του Μπραν και της Μήρα. Ξαφνικά έπεσε παρα πολυ η θερμοκρασία μεσα στη σπηλιά. Το βλεπει αυτο η Μηρα και καταλαβαίνει οτι οι Αλλοι ειναι εξω

Ίσως τελικά ,  δεν ξέρω για τα επόμενα,  να είνα το μόνο επεισόδιο  που ξανάδα σκηνές  και σίγουρα μ' αυτό που μ' είπες θα ξαναδώ , μετά από πολλές τηλεοπτικές σεζόν.

- Για το πρώτο ,  "παγοέκρηξη"  η ερώτηση ήταν πιο πολύ για τους δημιουργούς της σκηνής,  όπως πολλές φορές αναρωτιόμαστε στο σινέ  χωρίς ποτέ να περιμένουμε αλλά και να πάρουμε απάντηση, .  Το Τείχος δε νομίζω (διαίσθηση) να πέσει έτσι.  Υπάρχει ακόμη κι ο θρύλος του "Κέρατος του Τζόραμουντ" ,  που όπως πιστεύω κι είχα γράψει σε άλλο τόπικ  ότι  η λέξη "κέρας" είναι συμβολική  κι όχι πραγματικό  -  κάνοντας υποθέσεις  με πχ ,  είπα ότι ίσως είναι  ένα  τούνελ  που αν  "φυσηχθεί"  θα πέσει το Τείχος .  Πώς λέμε "ρουφήχτρα"  στη θάλασσα ...  έτσι το εξηγώ μαντεύοντας.
Το θέμα είναι  ότι τι δηλ. περίμενε ο  Βασιλιάς της Νύχτας,  να εμφανιστεί  ο Μπραν ή οποιοσδήποτε Μπραν  να τον σημαδεψει και λυθούν τα  καλά μάγια; ή ανάποδα ενεργοποιηθούν τα κακά μάγια;  Μου φαίνεται λίγο παράξενο αυτό ,  κι ο τρόπος κι ο χρόνος. Τον περίμενε και χρονικά  γι' αυτό δεν έκανε κατά μετωπο επίθεση στο Τείχος;  Άρα εδώ  παίζει πολύ  παρόν-παρελθόν-παρόν, διαμορφώνεται κάτι για το μέλλον.  Μου αρέσει γενικότερα αυτό,  αλλά θα προτιμουσα  να είχε ξεκαθαριστεί  η ιστορία σε τι πλαίσιο κινείται :  σε επιστημονικής, καθαρά, φαντασίας  ή  φανταστική  "μεσαιωνική"  ιστορία  με στοιχεία του φανταστικού όπως πχ Δράκοι ;
Συνεχίζω με Μπραν και τελειώνω,  εδώ κάνω μια άλλη υπόθεση,  που είναι καθαρά υπόθεση κι όχι "πιστεύω" .  Μήπως  κατά κάποιο τρόπο ωθεί  ο "Παγοβασιλιας"  τον Μπραν στο Τείχος,  πώς οδηγούν  οι κυνηγοί τα ζώα εκεί που θέλουν να τα στριμώξουν και μαντρώσουν ;  ωστε να  κάνει το "σουπερ μαγικοξόρκι " του; 
Βασικά ο ερωτήσεις κι οι υποθέσεις είναι άπειρες ,  όπως πχ  τι θέλει τελικά ο "Παγοβασιλιάς" ας τον πω καλύτερα "NightsKing"  γιατί έχει ακουστεί ότι υπάρχει και διαχωρισμός του απ' τους "Λευκούς Οδηπόρους"  (πάρα πολύ πιθανό).  Μήπως θέλει να φτάσει μόνο μέχρι το Γουίντερφελ;  εκεί στις κρύπτες  είναι το "τερματικό" του;  Να τον πάει ο Τζον Σνόου; (τώρα μου 'ρθε)  Πολλά,  πάρα πολλά.
Ελπίζω κι εύχομαι οι D&D  να κάνουν  ό,τι καλύτερο μπορούν ,  αλλά η ευχή κυρίως είναι  να μην είναι πρωταρχικός  ο εμπορικός στόχος.  (πολύ δύσκολο)

ΥΓ: το ψέμα της Σάνσα; (αν μπορεί κάποιος με ελάχιστα λόγια ... )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 5ο - The Door - by SANDOR CLEGANE - 25-05-2016, 12:32 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 14 Guest(s)