Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 7ο - The Broken Man
#8
Η σκηνή του Τζέιμι με τον Μελανιχθύ είναι από τις πολύ λίγες που έχουν “πιάσει” θεματικά τόσο καλά οι παραγωγοί σχετικά με το τέταρτο και πέμπτο βιβλίο. Όχι φλυαρίες και περιττά-άσχετα λόγια, με νόημα, ενώ φαντάζομαι πως σε αυτό βοήθησαν και οι αρκετές εκφράσεις που πάρθηκαν απευθείας από το βιβλίο. Αξίζει να σημειωθεί πως το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ό,τι στην ουσία η κατάσταση στο Ρίβερραν έχει διαμορφωθεί πλέον όπως και στα βιβλία (πάνω-κάτω τουλάχιστον) παρότι η σειρά ακολούθησε εντελώς διαφορετικό δρόμο για να φτάσει στο ίδιο σημείο. Ειδικά με την επικείμενη έλευση της Μπριέν στην περιοχή και την επανεμφάνιση των πλέον ξεκάθαρα
Show Content
Brotherhood Without Banners, νομίζω πως η σειρά πάει φανερά για την συνάντηση μεταξύ Τζέιμι και
Show Content
ή τουλάχιστον για την εμφάνισή της. Νομίζω πως θα είναι έκπληξη αν δεν συμβεί όπως έχουν έρθει αυτή τη στιγμή τα πράγματα.


Σχετικά με τον Σάντορ, επιβεβαιώνεται η θεωρία του “νεκροθάφτη” που βλέπει η Μπριέν στην Ήσυχη Νήσο. Παρότι το πρώτο κομμάτι ήταν πολύ καλό, προσωπικά βρήκα το τέλος κάπως προβληματικό. Υποτίθεται πως ο “Σκύλος είναι νεκρός”, έχει αφήσει πίσω του την παλιά του ταυτότητα και κάνει ένα νέο ξεκίνημα μακριά από τις άγριες πολεμικές του ορέξεις. Το τέλος του επεισοδίου δείχνει το ακριβώς αντίθετο, ό,τι ο Σάντορ συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε, σα να μην πέρασε μια μέρα. Ελπίζω πραγματικά να μην εξελίσσεται η πλοκή με παρόμοιο τρόπο στα βιβλία.


Επίσης, ένα άλλο .... αξιοπερίεργο του σημερινού επεισοδίου είναι ό,τι παρά το γεγονός πως το επεισόδιο έχει λάβει τον τίτλο “The Broken Man”, το μόνο πράγμα που δεν έδειξε το επεισόδιο ήταν ο λόγος του Σέπτον Μέριμπαλντ για τους Broken Men από τον οποίο υποτίθεται πήρε το όνομα το συγκεκριμένο επεισόδιο. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο η ομιλία αυτή δεν μπήκε στο συγκεκριμένο επεισόδιο, μόνο καλύτερο θα μπορούσε να το είχε κάνει.


[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Νομίζω πως τα δύο αδέρφια κατευθύνονται ξεκάθαρα για το Μηρήν. Όπως αναφερείς και εσύ ο ίδιος, έχουν πάρει τον ρόλο του Βικτάριον από τα βιβλία και κάτι μου λέει πως θα έχουν καλύτερες τύχες από εκείνον. Αναρωτιέμαι, πάντως, αν ο Έουρον θα τους κυνηγήσει προσπαθώντας να φτάσει εκείνος πρώτος στο Μηρήν.

Επίσης σχετικά με το ερώτημά σου για το αν οι άντρες που είδαμε ανήκουν στην αδερφότητα του Θόρος, νομίζω πράγματι ανήκουν. Πέρα από το "the night is dark and full of terrors" που πρόκειται για συνήθης έκφραση όσων πιστεύουν στον Ρ' Λορ και την μετέπειτα επιβεβαίωση του Σάντορ, για ελάχιστα δευτερόλεπτα παίζει και η creepy μουσική που βάζει η σειρά όταν αναφέρεται στον Ρ' Λορ.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 7ο - The Broken Man - by odykal - 06-06-2016, 05:14 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 9 Guest(s)