Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 8ο - No One
#38
Το επεισόδιο ήταν αρκετά βαρετό, ακόμα και οι θεωρητικά καλές στιγμές του, Τζέιμι & Μπριέν, ήταν ανούσιες.

Το Ρίβερραν γενικά ως ένα σημείο μου άρεσε, μέχρι που πήρε την κάτω βόλτα. Ο διάλογος Μελανιχθύ και Τζέιμι και το πρώτο μισό του διαλόγου Τζέιμι και Έντμιουρ ήταν αρκετά κοντά στα βιβλία και έβγαζαν νόημα. Οι αιτιάσεις του Τζέιμι πίσω από τις πράξεις του ήταν μια γελοιότητα. Αγαπώ την αδερφή μου μπλα μπλα μπλα, το είπα και στην κόρη μου πριν πεθάνει και φάνηκε να το αποδέχεται μια χαρά μπλα μπλα μπλα γυρνάω και το λέω παντού και σε όλους χωρίς ντροπή μπλα μπλα μπλα και χωρίς να λογαριάζω τι σημαίνει αυτό για το δικαίωμα του Τόμμεν στο θρόνο μπλα μπλα μπλα…. και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα

Οι σκηνές της Άρυα για μένα ήταν αναμενόμενες. Νομίζω λόγω απουσίας νέου υλικού έχουμε εθιστεί τόσο με τις θεωρίες που δεν μπορούμε να δεχθούμε εύκολα, ότι κάτι είναι αυτό που είναι και τέλος, ακόμα κι αν δε βάζει νόημα 100%. Αυτό που προσωπικά δε μου άρεσε είναι οι σκηνές καταδίωξης, το τελευταίο κομμάτι είναι αυτό που περίμενα από την Άρυα και αν έφτανε εκεί πιο άμεσα δε θα είχα κανένα θέμα με την πλοκή. Ξέρει πως σε μια ανοιχτή αναμέτρηση δεν έχει ελπίδες, οπότε φέρεται έξυπνα και καταστρώνει ένα σχέδιο που της δίνει πλεονέκτημα.
Αυτό όμως που πραγματικά δε βγάζει νόημα και θεωρώ πως θα γίνει τελείως διαφορετικά στα βιβλία, είναι ο τρόπος που αποχωρεί από του Απρόσωπους. Δε νομίζω να την αφήσουν να φύγει έτσι άνετα.

Για τη γελοιότητα με τον Σάντορ να παζαρεύει πόσους και πως θα τους σκοτώσει δε θα σχολιάσω. Απλά αναρωτιέμαι γιατί έπρεπε να γελοιοποιήσουν έτσι έναν badass χαρακτήρα.

Το Μηρήν ήταν το κλασικό Μηρήν της φετινής σεζόν, αλλά δε θα παραπονεθώ εφόσον επέστρεψε η Νταινέρυς και λογικά τελειώνουμε με αυτή την αθλιότητα και σύντομα θα βρεθεί στο Γουέστερος.
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι, πως, με 2 επεισόδια να απομένουν και το 1 σχεδόν αποκλειστικά αφιερωμένο στο Βορρά, θα συνδέσουν τα κομμάτια που αφορούν στην ιστορία της Νταινέρυς, την πολιορκία δηλαδή του Μηρήν, την Άσα και τον Θήον στο Μπράαβος και την ιστορία του Έουρον… εκτός και αν ο τελευταίος δεν προλάβει σε 3 επεισόδια να φτιάξει στόλο 1000 πλοίων και να φτάσει στο Έσσος…. αλλά τότε, αν δεν πάρει δλδ τον ρόλο του Βικτάριον στα βιβλία, πως αργότερα θα δέσει η πλοκή του με αυτή των υπολοίπων; Αν η Νταινέρυς έρθει χωρίς τη βοήθειά του στο Γουέστερος και η μεγάλη μάχη με τους Άλλους πλησιάζει ήδη, που κολλάει το στόρι των Σιδερογέννητων; Θα δείξει…
Αλήθεια που πάει ο Βάρυς; Στο Ντορν; Είναι η πιο λογική απάντηση, αλλά ποιος κυβερνά το Ντορν; Ποιος θα μπορούσε να πάρει την απόφαση να συνταχθεί με την Νταινέρυς κατά του θρόνου; Αν μας δείξουν κανά σούργελο τύπου «γυναίκες ενωμένες» θα γελάσει κάθε πικραμένος

Το Κινγκς Λάντινγκ (περιέργως για εμένα) ήταν το πιο ενδιαφέρον. Η ιστορία δόθηκε λίγο πρόχειρα μεν, αλλά αρχίζει να προδιαγράφεται το μέλλον της ιστορίας.
Το πρώτο που αναρωτιέμαι είναι αν η Σέρσεϊ έκανε ακόμα μία πατάτα! Η κατάργηση δλδ της δίκης με μάχη ήταν προαποφασισμένο να γίνει, ή η Σέρσεϊ αλόγιστα εμφάνισε πολύ νωρίς το όπλο της κάνοντας τον Μεγάλο Σπουργίτη να πάρει τα μέτρα του; Νομίζω ήταν όντως ακόμα μία πατάτα αλά Σέρσεϊ, δεδομένου ότι προηγείται η σκηνή με τους πιστούς και τον Γκρέγκορ και ακολουθεί το διάταγμα.
Το δεύτερο είναι η «φήμη». Δεδομένου ότι η Σέρσεϊ την χαρακτηρίζει παλιά, πιστεύω πως έχει να κάνει με το υγρό πυρ. Ο Σπουργίτης μέχρι πριν λίγο ήταν άγνωστος, δεν μπορεί να υπάρχει παλιά φήμη για τον ίδιο. Επιπλέον, τηλεοπτικά δεν νομίζω πως υπάρχει χρόνος να το πάνε προς τα εκεί, μιας και στο επόμενο επεισόδιο δεν έχει Κινγκς Λάντινγκ λογικά και στο 10[sup]ο[/sup] θα γίνει η δίκη.
Νομίζω είναι και το επεισόδιο που σαν άλλος Αίρυς θα ουρλιάζει “BURN THEM ALL” και το επεισόδιο που πιθανότατα θα τη σκοτώσει, όπως και τον Αίρυς, ο Τζέιμι και ίσως πεθάνει και ο ίδιος. Βασικά, ο λόγος, που η σειρά επιμόνως τονίζει την αγάπη του Τζέιμι για την αδερφή του να είναι ακριβώς αυτή η σκηνή, ότι δλδ με τίποτα δεν περιμένουμε τον Τζέιμι που διατυμπανίζει έτσι την αγάπη του για τη Σέρσεϊ να την σκοτώσει στο τέλος, επιλέγοντας το κοινό καλό, έναντι της αδερφής του, αν και στο 8[sup]ο[/sup] επεισόδιο λέει ακριβώς το αντίθετο.
Για το κοινό, που δεν έχει διαβάσει τα βιβλία και τις θεωρίες περί Σέρσεϊ - Τζέιμι / valonqar θα είναι σίγουρα shock.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 8ο - No One - by phoenix - 15-06-2016, 02:03 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 7 Guest(s)