Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards
#19
Από τα καλύτερα επεισόδια έβερ, έκανα εγγραφή μόνο για να γράψω αυτό.

Πέρα από αυτό, όμως, και με την ευκαιρία, να σχολιάσω ένα δύο πράγματα.

Καταρχάς, ακόμα δεν μπορώ να πιστεψω ότι ο Τζον υπέπεσε σε τόσο τραγικό λάθος, κάνοντας επίθεση μόνος του. Ακόμα και αν δεν είχε επισημανθεί στο πολεμικό συμβούλιο, ακόμα και να μην είχε απέναντί του τον Μπόλτον με τις παγίδες του, θα έπρεπε να είναι τρελός για να επιτεθεί σε έναν ολόκληρο στρατό μόνος του. Το γεγονός ότι είχε συζητηθεί η αμυντική τακτική και το ότι η Σάνσα του είχε πει πόσο ικανός σε αυτά είναι ο αντίπαλος, το κάνει απλώς ακόμα χειρότερο. Έντονες στιγμές φυσικά, αλλά σκοτώθηκαν γι'αυτή την ενέργεια μάλλον πολλοί περισσότεροι από όσο χρειαζόταν. Απαράδεκτο σκιλ για αρχηγός.

Μου κακοφάνηκε λίγο κάτι που ακούστηκε κατά τη διάρκεια της μάχης, στο σημείο πριν ποδοπατηθεί ο Τζον. Ακούστηκε η έκφραση "we're going home" και νομίζω ότι ακούστηκε από Γουάιλντλινγκ. Απόλυτα δεκτό να σκεφτούν να εγκαταλείψουν τη μάχη, που φαινόταν (και ήταν) χαμένη, αλλά σε ποιό ακριβώς home θέλει να πάει; Λες και έχουν εναλλακτική επιλογή.

Η Σάνσα τέλεια, επιτέλους χαμογέλασε για κάτι, κι ας είναι για βασανιστήριο. Φαίνεται ότι έχει αλλάξει. Αυτό σε συνδυασμό με το πρώτο που είπα, νομίζω την κάνει πολύ πιο κατάλληλη για αρχηγό του Winterfell...

...εκτός εάν στο season finale μάθουμε ορισμένα (ήδη σποϊλαρισμένα) πράγματα για το παρελθόν, μέσω του Μπραν. Στο τρέιλερ τον δείχνει, έστω και στιγμιαία... Δεν είδα καθόλου Γουάιτγουόκερ όμως, αν και περίμενα κάτι στο δέκατο επεισόδιο..., λες και έχουν αράξει σε όλη τη σεζόν βόρεια του τείχους και περιμένουν τους "νότιους" να αλληλοσφαχτούν. Αν και γενικά δεν είναι χαζοί και έχουν στρατηγική, δε μου μοιάζει και πολύ το στύλ τους. Θα δούμε, είναι extended επεισόδιο, οπότε μπορεί...

ΥΓ: Ρίγη συγκίνησης όταν το banner των Λύκων ξανατοποθετήθηκε στο Winterfell...
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards - by free folk - 20-06-2016, 04:57 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)