Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards
#34
Λοιπόν όχι ........... εγώ δεν ενθουσιάστηκα ......... όπως κάθε Δευτέρα έτσι και σήμερα δεν άνοιγα facebook με τίποτα για να μην σποϊλαριστώ και περίμενα το μεσημέρι να απολαύσω το 9ο επικό, όπως λέγαμε πάντα, επεισόδιο ............


Δεν θα σχολιάσω τίποτα για τη δρακομάνα, μου είναι τελείως αδιάφορη, το έχω ξαναπεί. Ευτυχώς που γλυτώσαμε τα dick jokes γιατί την ώρα που στέκονταν μπροστά της τα *δυό αδελφάκια είμαστε, δυό αδέλφια αγαπημένα, Θήον με λένε εμένανε, Γιάρα (Άσα) λένε εμένα* το φοβόμουν ..........


Πάμε λοιπόν στο Winterfell........... τι να πρωτοσχολιάσω από αστοχίες? Να ξεκινήσουμε πριν τη μάχη που η ηττοπάθεια του Γιαννάκη δεν έχει πια όρια, τι ύφος είναι αυτό, ο Βασιλάκης Καίλας του Βορρά, μια σεζόν περιμέναμε μια λάμψη στο βλέμμα του, αυτός εκεί, μουροχαβλίαση, πραγματικά για σφαλιάρες .............. Όμως ήταν κι ο μόνος που τρελλάθηκε με το θάνατο του Ρίκον......... Όσο κι αν το περίμενα με χάλασε πάρα πολύ, ήλπιζα πως θα τον προλάβαινε, θα λαβωνόταν αλλά θα σωζόταν. Και τι απόφαση παίρνει ο αρχιστράτηγος μετά? Γιούργια λες κι ήταν σε εντεταλμένη υπηρεσία του ISIS για επίθεση αυτοκτονίας! Ειχε πει και στην ιέρεια μη με ξανααναστήσεις οπότε σου λέει βαρέθηκα τη ζωή μου, πάω να βρω τους 7, τους αρχαίους θεούς, κάποιον τέλος πάντων αλλούθε! Το βλέμμα της κατάπληξης του μου έφερε γέλιο την ώρα που περίμενε να τον σφάξει το ιππικό των Μπόλτον και τελικά κανείς δεν του έδινε σημασία, είχε μείνει εκεί να κραδαίνει το σπαθί του. Εξαιρετικό βρήκα το στήσιμο των στρατιωτών των Μπόλτον, πολύ εντυπωσιακό και διαφορετικό ενώ οι σκηνές με τους στρατιώτες που είχαν σκεπάσει τον Τζον και του έκοβαν την ανάσα και τη θέα με κούρασαν ως θεατή.


Η Σάνσα πάλι τι κάνει? Τους στέλνει όλους σε σίγουρο θάνατο για να το παίξει μετά τι, σωτήρας? Χέστηκε για τον Ρίκον, χέστηκε για τον Τζον, οκ είπαμε πέρασε πάρα πολλά όμως το αίμα της δε της λέει τίποτα? Δεν έχει λογική πως δεν είναι σίγουρη πως το Ευρι θα έρθει προς βοήθεια, δεν μπορεί να μη λέει κάτι αν έχει συναισθήματα προς τα αδέλφια της........... Για μένα έδειξε πως έχει νεκρωθεί μέσα της. Το χαμόγελο της στο βίαιο θάνατο του Ράμσει το βρήκα απόλυτα λογικό ........... όχι δεν ήταν ώρα για τις αρχαίες παραδόσεις των Σταρκ, ήταν η ώρα της απόλυτης εκδίκησης που την ευχαριστιέσαι μέχρι κόκκαλο .............



Ευτυχώς που το προαίσθημα για θάνατο του Τόρμουντ που είχα εκφράσει σε άλλο thread δε βγήκε αληθινό! Θεός σχωρέστον τον Γουν Γουν αλλά θα το ξεπεράσουμε! Βέβαια εκεί που τους είχαν κυκλώσει οι γδαρμένοι εσείς δεν σκεφτήκατε πως με δυο κλωτσιές ο γίγαντας θα μπορούσε να ανοίξει τον κλοιό?


Ανατρίχιασα και με το λάβαρο του Ευρι αλλά ιδιαίτερα με το λάβαρο των Σταρκ πίσω στο Γουίντερφελ ........... Βέβαια αναρωτιέμαι τι σόι Βορράς είναι πια αυτός, δυστυχώς η προσδοκία για μεταμέλεια των Αμπερ έμεινε απλά προσδοκία, η πιτσιρικούλα (άχου το μωρέ τι γλυκούλι που είναι) Μόρμοντ έμεινε, αυτή κι οι 62 της!


Για τον Ντάβος θα πάω να γράψω στα παράπονα!!! Άντε ρε παιδιά πάει κι αυτή η σεζόν, πότε πέρασε ...........
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards - by Neige - 20-06-2016, 11:13 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 26 Guest(s)