Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards
#35
(20-06-2016, 10:58 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote: "Τελείωσε κιόλας; ..."  ήταν η τελευταία μου φράση!


Και γω αυτό είπα! Πόσο λίγο (χρονικά) μου φάνηκε;


Ίσως τον Ράμσεϊ να έπρεπε να τον παραδώσουν στον Θήον. Όπως και να 'χει θα χαρεί πολύ όταν μάθει τα νέα.


Δεν νομίζω η Σάνσα να πέσει έτσι εύκολα στην αγκαλιά του Μικροδάχτυλου. Στο τρέιλερ του επόμενου επεισοδίου δείχνει τον Τζον να της λέει "Πρέπει να εμπιστευόμαστε ο ένας τον άλλον από δω και πέρα, γιατί έχουμε πολλούς εχθρούς". Θεωρώ ότι ένας από τους λόγους που της λέει αυτά τα λόγια είναι επειδή δεν τον είχε ενημερώσει για τη βοήθεια που είχε ζητήσει από τον Μικροδάχτυλο.


Επιστρέφω στο θέμα. Η μάχη ήταν συγκλονιστική. Παρόλο που περίμενα την εμφάνιση του Μικροδάχτυλου, δεν κατάφερα να χαλαρώσω ούτε στιγμή. Συνέπεσε και με τον καύσωνα και ο ιδρώτας μου έσταζε διαρκώς (τι ήθελα και άφησα τον ανεμιστήρα στο χωριόWink.


Ο Ρήκον δυστυχώς ήταν καμμένο χαρτί.


Μου έκανε εντύπωση πόσο εύκολα εγκατέλειψε τα σχέδιά του ο Τζον για τη μάχη και παρέσειρε του πάντες στη σφαγή τους. Ίσως έχει να κάνει και με την αλλαγή που όλοι έχουμε παρατηρήσει από την ανάστασή του και μετά. Ότι δηλαδή δείχνει πολύ αδύναμος ψυχικά και συμπεριφέρεται σαν χαμένος. Η στιγμή που πέρνει το άλογό του και ορμάει να σώσει τον Ρήκον δείχνει πραγματικά την αδυναμία του αυτή. Σαν να ξέχασε τα πάντα. Που βρίσκεται, τι πρέπει να κάνει, ποιος είναι ο ρόλος του ως αρχηγός κτλ. Τα ξέχασε όλα. Ξέχασε και αυτό που του είχε πει η Σάνσα το προηγούμενο βράδυ. Ότι δηλαδή ο Ράμσεϊ θα του στήσει παγίδα και θα τον παρασείρει να πέσει σε αυτή.


Επίσης έχω την αίσθηση ότι, συμβολικά τουλάχιστον, ο Τζον "ανασταίνεται ξανά" όταν καταφέρνει να σηκωθεί εκεί που τον ποδοπατάν μέσα στη μάχη. Αν παρατηρήσει κανείς από εκείνη τη στιγμή και μετά το βλέμμα του και οι πράξεις του μοιάζουν περισσότερο με αυτό που γνωρίζαμε πριν τον θάνατό του. Εννοώ κυρίως τη σκηνή που έρχεται αντιμέτωπος με τον Ράμσεϊ και την συνέχεια που δεν αφήνει το μίσος του να τον παρασείρει και τον κρατάει ζωντανό. Μπορεί και να λέω βλακείες και όλο αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι ανέβηκε η ψυχολογία του όταν είδε την βοήθεια να φτάνει, αλλά όλα τα προηγούμενα σχετικά με την αλλαγή στη συμπεριφορά του μετά την ανάστασή του ισχύουν.


Τον Μπραν δεν μας τον έδειξε για άλλη μια φορά. Λέτε να μην τον δούμε ούτε στο επόμενο επεισόδιο ή μας το φυλάνε έκπληξη;


Ο Ραμσει είπε στην Σάνσα ότι είναι κομμάτι του εαυτού της. Μας προμηνύει ότι είναι έγκυος; Προσωπικά δεν το πιστεύω. Αν ήταν πιστεύω ότι θα του το έλεγε για να τον βασανίσει ακόμα περισσότερο.


Τι θα πρωτοχωρέσει στο επόμενο επεισόδιο; Τα βάζω με σειρά προτεραιότητας (για μένα)


Ο Μπραν;
Η Άρυα;
Ο Τζον και το Γουίντερφελ γενικά; (αυτό το δείχνει στο τρέιλερ οπότε το ερωτηματικό είναι περιττό)
Η Ντάνυ και όσοι είναι στο Μήρην;
Οι Άλλοι;
Ο Σαμ;
Η Σέρσεϊ; (ομοίως με Τζον)
Η Μπριέν;
Ο Τζέιμι; (στο τρέιλερ και αυτός)
Ο Τζόρα; (δεν νομίζω)
Όλοι οι άλλοι;


Για να δούμε...
Hold the door!
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards - by chrmarl - 20-06-2016, 11:51 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 31 Guest(s)