Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards
#56
Το επεισόδιο σε γενικές γραμμές μου άρεσε, είχε αστοχίες ως προς την εξέλιξη της πλοκής, αλλά δε θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά σ’ αυτό το σημείο της ιστορίας.

Το πρώτο κομμάτι στο Μηρήν, με ενθουσίασε, αλλά φυσικά έχω μια αδυναμία στους δράκους, οπότε είναι λογικό. Η συνάντηση Γιάρα, Θήον με Νταινέρυς ήταν το λιγότερο γελοία, θα ήθελα λίγο παραπάνω Θήον τώρα που αρχίζει να ανακάμπτει αλλά…

Η μάχη στο Γουίντερφελ σκηνοθετικά ήταν εξαιρετική, τώρα αν κοιτάξει κανείς την εξέλιξη της μάχης μπάζει από παντού αλλά και πάλι οκ. Ήθελαν να δώσουν κάτι επικό και το κατάφεραν.

Αυτό που θεωρώ εγώ τραγικό σε σχέση με αυτό και το προηγούμενο επεισόδιο είναι ο ερχομός των Άρρυν. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι βοηθούν τους Σταρκ να πάρουν πίσω το Γουίντερφελ, όχι οι οίκοι του Βορρά, αλλά οι Άρρυν και οι κάθε Άρρυν. Πέρα από τους 62 Μόρμοντ, με την πλευρά του Τζον είναι οι άγριοι μόνο. Οι υπόλοιποι οίκοι του Βορρά είτε δε συμμετέχουν, είτε τάσσονται με τους Μπόλτον, το θεωρώ αδιανόητο.
Υπάρχει και ένα πορτοκαλί λάβαρο στο στρατόπεδο του Τζον, ξέρεις κανείς ποιου οίκου υποτίθεται ότι είναι; Σαν πουλί που πετάει προς τα κάτω φαίνεται, και που είναι η αρκούδα των Μόρμοντ;

Είδα πολλά σχόλια για τη Σάνσα και νομίζω θα ήθελε ένα εντελώς ξεχωριστό τόπικ για να αναλύσουμε τη συμπεριφορά της. Θα πω μόνο αυτό, πρέπει να θυμηθούμε λίγο την ιστορία της Σάνσα για να δούμε πως είναι γεμάτη προδοσία και ματαίωση. Βάσει αυτού είναι πιστεύω λογικό να είναι μυστικοπαθής και επιφυλακτική ακόμα και απέναντι στον Τζον. Μην ξεχνάμε πως την τελευταία φορά που τους είδαμε μαζί, οι χαρακτήρες δεν αλληλοεπιδρούν καθόλου, μάλιστα φαίνεται απ’ όλα τα παιδιά του Νεντ, η Σάνσα να έχει τη χειρότερη ή καθόλου σχέση με τον Τζον. Για εκείνη δεν είναι ο Τζον που έχουμε γνωρίσει εμείς σαν κοινό και εμπιστευόμαστε, δεν ξέρει ποιος έχει γίνει ο Τζον όλα αυτά τα χρόνια, τι να περιμένει από αυτόν και με την επανασύνδεσή τους δεν έχει και την καλύτερη πρώτη εντύπωση, λέγοντάς της πως θέλει να τα παρατήσει και να πάει νότια..
Είναι απόλυτα λογικό να μην εμπιστεύεται κανένα η Σάνσα, το λέει και η ίδια, «κανείς δεν μπορεί να προστατέψει κανένα», ξέρει πλέον πως ο μόνος στον οποίο μπορεί να στηριχτεί είναι ο εαυτός της και όχι κάποιος γενναίος ιππότης, όπως στα τραγούδια.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards - by phoenix - 21-06-2016, 09:24 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 20 Guest(s)