Poll: Σαν σήμερα, το 1996 εκδόθηκε το GAME OF THRONES. Ποιά σκηνή ξεχωρίσατε?
You do not have permission to vote in this poll.
Η πρώτη εμφάνιση των Λευκών Οδοιπόρων στον πρόλογο
8.33%
5 8.33%
Η εκτέλεση του Γκάρεντ και τα λόγια του Νεντ Σταρκ στον Μπραν για την γενναιότητα και τον φόβο
6.67%
4 6.67%
Οι Σταρκ βρίσκουν τους ανταρόλυκους
3.33%
2 3.33%
Η επίσκεψη του Ρόμπερτ Μπαράθηον στις κατακόμβες του Γουίντερφελ
3.33%
2 3.33%
Ο Τζον Σνόου συναντάει τον Τύριον Λάννιστερ
6.67%
4 6.67%
Η πτώση του Μπραν
3.33%
2 3.33%
Το όραμα του Μπραν
3.33%
2 3.33%
Η Άρυα Σταρκ επιτίθεται στον Τζόφρυ Μπαράθηον στην Τρίαινα
0%
0 0%
Ο γάμος της Νταινέρυς Ταργκάρυεν
0%
0 0%
Ο θάνατος του Βισέρυς Ταργκάρυεν
1.67%
1 1.67%
Η Κάτλυν Σταρκ συλλαμβάνει τον Τύριον
1.67%
1 1.67%
Η δίκη του Τύριον
3.33%
2 3.33%
Ο Νεντ συναντάει την Σέρσεϊ Λάννιστερ και της αποκαλύπτει ότι γνωρίζει για την αιμομιξία και την συμβουλεύει να το σκάσει
1.67%
1 1.67%
Η Άρυα κρυφακούει τον Βάρυς και τον Ιλλύριο Μοπάτις
3.33%
2 3.33%
Ο Σύριο Φόρελ με ένα ξύλινο ξίφος προστατεύει την Άρυα
3.33%
2 3.33%
Ο Τζέιμυ Λάννιστερ αιχμαλωτίζεται από τους Βόρειους, έχοντας ήδη σκοτώσει τους σωματοφύλακες του Ρομπ Σταρκ
1.67%
1 1.67%
Ο Νεντ φυλακίζεται και ονειρεύεται την Λυάννα
5.00%
3 5.00%
Η Σάνσα αποκαλύπτει στην Σέρσεϊ τα σχέδια του Νεντ
1.67%
1 1.67%
Σερ Ίλυν, φέρε μου το κεφάλι του
8.33%
5 8.33%
Ο Βασιλιάς στον Βορρά
10.00%
6 10.00%
Ο Τζόφρυ υποχρεώνει την Σάνσα να αντικρίσει το κεφάλι του πατέρα της
3.33%
2 3.33%
Ο Τζον προσπαθεί να εγκαταλείψει την ΝΦ
1.67%
1 1.67%
Ο Τζον σκοτώνει τον στοιχειό που πήγε να δολοφονήσει τον Τζέορ Μόρμοντ
5.00%
3 5.00%
Η μονομαχία Σάντορ και Γκρέγκορ Κλεγκέην
3.33%
2 3.33%
Ο Νεντ εκτελεί την Αρχόντισσα
3.33%
2 3.33%
Ο αργός και βασανιστικός θάνατος του Καλ Ντρόγκο
0%
0 0%
για πρώτη φορά για εκατοντάδες χρόνια, η νύχτα ζωντάνεψε με την μουσική των δράκων
6.67%
4 6.67%
Total 60 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GAME OF THRONES:20 ΧΡΟΝΙΑ! ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΑΣ ΣΚΗΝΗ?
#5
Ωραία ιδέα [member=157]Σιέρα[/member]  (bow)
Επέλεξα μόνο έξι σκηνές  (clap) προσπαθώντας πραγματικά να ξεχωρίσω τι μου άρεσε/εντυπωσίασε περισσότερο και ομολογώ ότι δεν ήταν καθόλου εύκολο. Είχα πει αρχικά να βάλω μόνο τρεις. Βρέθηκα να ξαναδιαβάζω το Παιχνίδι του Στέμματος για να τσεκάρω τις σκηνές και να τις ξαναθυμηθώ με λεπτομέρειες και φυσικά όπως καταλαβαίνετε παρασύρθηκα και ξεκίνησα κανονικά να το διαβάζω πάλι...Δεν πειράζει. Καιρός ήταν να κάνω μια επανάληψη.

Τελικά ξεχώρισα τις παρακάτω:
1. Η πρώτη εμφάνιση των Λευκών Οδοιπόρων σε έναν από τους πιο ανατριχιαστικά ωραίους πρόλογους που έχω διαβάσει με υπόγεια ένταση που κλιμακώνεται σταδιακά και με στοιχεία που θυμίζουν έντονα λαικό παραμύθι.
2.Η εκτέλεση του Γκάρεντ και τα λόγια του Νεντ στον Μπραν. Η φιλοσοφία καιοι αρχές του οίκου των Σταρκ συμπυκνωμένα σε μια σχεδόν παράγραφο.
3.Ο Σύριο Φορέλ με ένα ξύλινο ξίφος προστατεύει την Άρυα. Ο δάσκαλος που δίνει πρόθυμα τη ζωή του για να προστατεύσει τη μαθήτριά του. Τόσο όμορφη σκηνή.
4.Σερ Ίλυν, φέρε μου το κεφάλι του. Μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ήλπιζα/είχα την πεποίθηση ότι κάτι θα γίνει και θα αποφευχθεί το μοιραίο…αλλά ο Μάρτιν δεν μου έκανε τη χάρη. Αυτό ακριβώς είναι που με κέρδισε (παρόλο που δεν τον έχω συγχωρήσει) και με έκανε να διαβάσω όλα τα 5 βιβλία το ένα πίσω από το άλλο απνευστί!
5.Ο Νεντ εκτελεί την Αρχόντισσα. Δεν έχω ξαναδεί εκτέλεση με τόσο σεβασμό ανάμικτο με τρυφερότητα.
6.Η γέννηση των δράκων. Χωρίς λόγια!!!

[member=194]nirne[/member] το "θα έπρεπε να ήσουν εσύ στη θέση του" της Κατ ήταν που με έκανε να την αντιπαθήσω!

[member=2820]odykal[/member]  η υπογράμμιση με τα κόκκινα γράμματα σημαίνει κάτι; :o
Fear cuts deeper than swords
Reply


Messages In This Thread
Απ: GAME OF THRONES:20 ΧΡΟΝΙΑ! ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΑΣ ΣΚΗΝΗ? - by Sword of the morning - 03-08-2016, 12:53 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)