Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 5ο - The Door
#86
[member=3464]Winterfell[/member] καλησπέρα, θα προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου. Το πρόβλημα είναι ότι για να απαντήσω σε ορισμένα εξ αυτών, θα χρειαστεί να μπω αρκετά βαθιά σε book terittory. (Τις quotes από τα βιβλία θα τις έχω σε σπόιλερ) Ελπίζω να μην σε πειράζει.  :o 


1. Ο Ρ'Λορ (R'hllor) είναι ο Κόκκινος Θεός, στον οποίο πιστεύει η Μελισάντρα και ο Θόρος του Μυρ. Προέρχεται από το Έσσος, όπου και έχει μεγαλύτερη επιρροή απ' ότι στο Γουέστερος. Είναι στην ουσία μια θρησκεία που βασίζεται στον μανιχαϊσμό, από τη μία πλευρά υπάρχει ο Άρχοντας του Φωτός (R'hllor), και από την άλλη ο Μεγάλος Άλλος (Great Other). Οι δύο αυτές πλευρές βρίσκονται σε μια διαρκή διαμάχη για το ποιος θα επικρατήσει, η οποία και θα τελειώσει με την έλευση/αναγέννηση του Άζορ Αχάι, που θα σώσει τον κόσμο από το σκοτάδι.

Το όραμα της Μελισάντρα προέρχεται από τα βιβλία και το μοναδικό κεφάλαιο της μέχρι στιγμής. Κοιτάζοντας στις φλόγες της, προσπαθεί να διαβάσει το μέλλον βλέποντας οράματα. Ένα από αυτά είναι και το παρακάτω:


Show Content


Το ξύλινο, λευκό πρόσωπο και σώμα ανήκει στην Κουρούνα με τα Τρία Μάτια/Bloodraven, ενώ το αγόρι με το πρόσωπο του λύκου είναι ο ίδιος ο Μπραν. Η Μελισάντρα λανθασμένα (κατ' εμέ) υποθέτει πως είναι εχθροί της, υπηρέτες του Μεγάλου Άλλου.

Η σειρά αν δεν κάνω λάθος δεν έχει δείξει κάποιο τέτοιο όραμα.

2.
(25-09-2016, 02:59 PM)Winterfell link Wrote: Γιατί συμβαίνεει αυτό? Γιατί μπορεί να τον δει μόνο ο Night King?

Προσωπικά, δεν έχω ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό. Πιθανόν να οφείλεται σε κάποιο είδος μαγείας που χρησιμοποιεί ο Βασιλιάς της Νύχτας. Ίσως η απάντηση δοθεί σε κάποιο μελλοντικό επεισόδιο.

3. Σχετικά με το αν ο Μπραν μπορεί να αλλάξει το παρελθόν, υπάρχει αυτό το απόσπασμα από τα βιβλία:

Show Content

Σχετικά με το περιστατικό με τον Χόντορ, δεν ξέρω ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να το ερμηνεύσει κάποιος. Αν και μπορεί να είμαι λάθος, η εξήγηση που δίνω εγώ είναι ότι ο Μπραν προσπάθησε να μπει στο σώμα του Χόντορ (ο οποίος βρισκόταν στο παρόν) όντας ο ίδιος στο παρελθόν, και κατά αυτόν τον τρόπο δημιουργήθηκε ένα “χρονικό παράδοξο”. Επειδή το συγκεκριμένο γεγονός δεν έχει λάβει χώρα στα βιβλία ακόμη και δεν γνωρίζουμε αν θα πραγματοποιηθεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ίσως εκεί να είναι δυνατό να καταλάβουμε καλύτερα τι συνέβη. Πάντως, νομίζω πως αν το περιστατικό αυτό μας δείχνει κάτι, είναι πως τα ταξίδια στον χρόνο από πλευράς Μπραν δεν είναι παιχνίδι και μπορεί να υπάρξουν σοβαρές συνέπειες αν κάτι πάει στραβά.


4. Αν και η σειρά δεν έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα με το ζήτημα της ικανοτήτων του Τζον ως skinchanger, στα βιβλία είναι ξεκάθαρο ότι έχει αυτές τις ικανότητες. Υπάρχουν στιγμές που στα κεφάλαιά του έχει μπει στο σώμα του Γκοστ. Νομίζω πως και ο ίδιος, κατά βάθος, γνωρίζει πως έχει αυτό το χάρισμα, αλλά για κάποιο λόγο δεν το “καλλιεργεί” και δεν αναπτύσσει τις ξεχωριστές αυτές ικανότητες.

Στα βιβλία υπάρχουν ορισμένα στοιχεία δείχνουν πως ο Τζον μετά τον θάνατο του θα εισχωρήσει πρώτα στον Γκοστ, προτού η Μελισάντρα τον φέρει και πάλι πίσω στη ζωή.

Από το κεφάλαιο της Μελισάντρα:

Show Content


Επίσης, καθώς ο Τζον δέχεται τις μαχαιριές κατά τη διάρκεια της δολοφονίας του, οι τελευταίες σκέψεις του είναι στον Γκοστ.

Show Content


Φαντάζομαι πως υπάρχουν και άλλα στοιχεία, αλλά αυτά νομίζω πως είναι τα πιο τρανταχτά.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 5ο - The Door - by odykal - 25-09-2016, 05:06 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 13 Guest(s)