Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Δολοφόνησε η Cersei την Melara Hetherspoon;
#5
[member=194]nirne[/member] & [member=3000]Dragonlord[/member]

Καταρχάς σας ευχαριστώ και τους δύο για τα καλά σας λόγια!  Smile

(27-09-2016, 02:38 PM)nirne link Wrote: Ωστόσο, όταν έφτασα στην Πορεία της Εξιλέωσης και διάβασα για τα γεμάτα κατηγόρια μάτια της Μελάρα, πείστηκα μια και καλή ότι είχα δίκιο στις υποψίες μου ότι η Σέρσεϊ ήταν ένοχη για το φόνο της φίλης της. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά για μένα, στο κεφάλι μου, η δολοφονία της Μελάρα από τη Σέρσεϊ είναι γεγονός.

Και εγώ πιστεύω εξίσου πως η Σέρσεϊ ευθύνεται για τον θάνατο της φίλης της. Αμφιβάλλω πάρα πολύ αν ο Μάρτιν θα μας το επιβεβαιώσει ποτέ ευθέως μέσα στα βιβλία, αλλά από την άλλη υπάρχουν ορισμένα στοιχεία και αποσπάσματα που μας οδηγούν σε αυτό συμπέρασμα.

Αν πάντως η θεωρία ισχύει, σημαίνει πως η λίστα των θυμάτων της Σέρσεϊ είχε ξεκινήσει από πολύ νωρίς.

(27-09-2016, 02:49 PM)Dragonlord link Wrote: Η προφητεία δεν μιλάει για τον μικρό αδελφό της. Μιλάει για τον μικρό αδελφό. Για το θέμα υπάρχουν πολλές θεωρίες ως γνωστόν. Καθώς μάλιστα άρχισα να παραθέτω το κείμενο από το βιβλίο, ξαφνικά έκανα ακόμη έναν συνειρμό: Η Μελάρα προφανώς πνίγηκε σε ένα πηγάδι. Η προφητεία αρχίζει με την φράση "Και όταν σε πνίξουν τα δάκρυά σου" ("Και όταν σε πνίξουν τα δάκρυά σου" κατά λέξη) και καταλήγει "θα σε πνίξει". Νομίζω ότι είναι πολύ προκλητική η διατύπωση: Ωρε, λέτε και και την πνίξει ο μικρός αδελφός της Μελάρα;

Βασικά, παρότι έχω διαβάσει διάφορες θεωρίες περί της ταυτότητας του βάλονκαρ, τη συγκεκριμένη υπόθεση τη διαβάζω για πρώτη φορά, ενώ δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό. Ενδιαφέρον! Big Grin
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Messages In This Thread
Απ: Δολοφόνησε η Cersei την Melara Hetherspoon; - by odykal - 27-09-2016, 03:38 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)