Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ραδιουργίες και θανάτοι
#1
Σκεφτόμουν [μόλις τώρα] όλους τους θανάτος/δολοφονίες του aSoIaF σε συνδιασμό με τον Βάρυς κυρίως! Σχεδόν όλοι, τόσο εδώ μέσα όσο και γενικότερα, έχουν στον μυαλό τους τον Πύταϊρ και τον Βάρυς σαν δύο πολύ μεγάλα μυαλά που έχουν σχεδιάσει την πτώση βασιλιάδων και την δημιουργία αρχόντων. Εγώ όμως τους διαχωρίζω λέγοντας πως ο LF απλά εκμεταλεύεται το χάος χωρίς να είχε σχεδιάσει την δημιουργία του πριν από 15 αιώνες ενώ ο Βάρυς φαίνεται να έχει ένα στημένο σχέδιο που κινείται με μεγάλη ακρίβεια και το οποίο δημιουργεί το χάος την ειρήνη και ότι άλλο φαινομενικά αυτός θέλει!

Και αυτό το κομμάτι του Βάρυς είναι που δεν μου κάθετε πλέον καλά. Πολλά πράγματα έγιναν που ο Βάρυς ούτε θα μπορούσε να είχε προβλέψει ούτε θα μπορούσε να είχε πετύχει μόνος του! Και μιλάω για τους θανάτους που ως εκ θαύματος του έσωσαν τα σχέδια!

Πρώτα από όλα λοιπόν έχουμε τον θάνατο ενός θεού! Δεν νομίζω να περίμενε ο Βάρυς πως θα σκότωνε τον Τάιγουιν τόσο εύκολα όσο σκότωσε τελικά τον Κήβαν! Και όμως αν δεν είχε πεθάνει τα σχέδια του Βάρυς δεν θα μπορούσαν να είχαν πάει τόσο καλά, καθώς το βασίλειο θα έμπαινε σε περίοδο ειρήνης και ακόμα και οι φίλοι δεν θα πήγαιναν κοντά στην Νταινέρυς μετά από μια ευημερία!... Πέθανε όμως και βοήθησε πολύ τον Βάρυς!
Στην συνέχεια, ή μάλλον για να κυριολεκτούμε, προηγούμενα είχαμε τον θάνατο του νεαρού λύκου. Είχε νικήσει κάθε μάχη και θα έπαιρνε το κεφάλι της αράχνης πολύ ε\'υκολα ,αν του δίνονταν η ευκαιρία, αλλά προδόθηκε από τους προμάχους του και πέθανε! Έτσι ο Βάρυς κέρδισε έναν ήρεμο βορρά που είχε αφήσει πίσω του την επανάσταση και την όρεξη του για εκδίκηση!.. προετοιμάστηκε έτσι το έδαφος για τον ερχομαί του γιού :?: του Ραίγκαρ!
Τέλος είναι ο θάνατος του Ρόμπερτ και του Ένταρντ! Ο πρώτος θάνατος νομίζω βοήθησε τον Βάρυς ενώ ο δεύτερος του στέρησε μια κάποια βοήθεια! Πως το εννοώ: Ο Ρόμπερτ θα φρόντιζε να σκοτώσει κάθε Ταργκάρυεν αρσενικό μωρέ πριν φτάσει στην ηλικία των πέντε! ότι και να έλεγε ενώ πέθανε πως μετάνιωσε δεν νομίζω πως εν τέλει αν το παιδί της Ντάνυ γεννιώνταν κανονικά και ήταν αρσενικό θα το άφηναν ανενόχλειτο! Ο Νεντ όμςω είναι ένας έντιμος άνθρωπος και πάλευε για το καλό του βασιλείου! Αυτό πραγματικά πιστεύω πως κάνει και ο Βάρυς!..ο Νεντ λοιπόν στο τέλος θα βοηθούσε τον Νεαρό δράκο να κερδίσει το βασίλειο του πατέρα του γιατί θα αναγνώριζε την αξίωσή του ενάντια στα παιδιά του Τζέιμι με την Σέρσεϊ!

Δεν ξέρω λοιπόν πόσα από αυτά που λέω είναι σωστά αλλά θέλω να καταλήξω σε αυτό: Κανένας από αυτούς τους θανάτους δεν προγραματήθηκε από τον Βάρυς! Παρ\'όλα αυτά αν δεν είχαν γίνει τα σχέδια του μάλλον θα είχαν χαλάσει! Οπότε, πως γίνετε μέσα από τα βιβλία του Μάρτιν να φαίνεται σαν έναν χαρακτήρα που τα έχει όλα σχεδιασμένα από τον καιρό που γεννήθηκε ενώ στην πραγματικότητα συνέχεια τα σχέδιά του αλλάζουν;
Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει πιθανότητα να τα είχε υπολογίσει όλα αυτά!!! [Προδοσία Φρέυ, Τύσα-Τύριον-Τάιγουιν κ.τ.λ]
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply


Messages In This Thread
Ραδιουργίες και θανάτοι - by alie kladis - 09-05-2013, 09:25 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 21 Guest(s)