Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Game of Thrones βιβλιο 1
#16

"Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής; Στην αρχή του πρώτου βιβλίου συλλαμβάνεται
ο λιποτάκτης Γκάρεντ στους λόφους έξω απ΄το Γουίντερφελ.  Πώς στο καλό κατάφερε να σκαρφαλώσει
το τείχος στην κατάσταση αλλοφροσύνης που ήταν και χωρίς καθόλου εξοπλισμό; "

Κι εμένα αυτό μου έκανε εντύπωση στην ταινία όταν την ξανάδα ή προχώρησα παρακάτω, αλλά αρχικά όταν
την είδα και φυσικά πριν διαβάσω τα βιβλία, δεν αναρωτήθηκα γιατί δεν ήξερα τις αποστάσεις ούτε το μέγεθος
και ύψος του Τείχους *.  Προφανώς δεν έπαιζε ιδιαίτερο και σημαντικό ρόλο για τους τηλεοπτικούς
παραγωγούς  και παρελήφθηκαν τα "πώς" και τα "γιατί"  για να κάνουν την εισαγωγή μπαίνοντας στο ψητό.
Βέβαια (και στην TV) , η εισαγωγή-πρόλογος ήταν επιβλητική και τρομακτική σα να έβλεπες ταινία "τρόμου" ...

* Πριν μπω στο site ακόμα είχα παρόμοιες απορίες  και κάποια που δε μου "κάθονταν" .
    Δε θα μιλήσω για δράκους , νεκραναστάσεις και μαγείες  - που με χαλάνε - ,  ας τα θεωρήσω δεδομένα στον
    κόσμο του Westeros του Martin. 
Μπαίνοντας στον κόσμο του : α)  το Τείχος.  Τι γνώσεις αλλά κυρίως τι μέσα είχαν και κατασκευάστηκε, σε ύψος
αλλά και σε μήκος;!!  Ύψος στα 500μ (αν θυμάμαι καλά) αλλά και 500 χμ μήκος!!  Και σε 500 χμ (Αθήνα-Θεσ/κη περίπου)
τη "σημερινή" εποχή 3 φυλάκια-φρούρια (άντε 19 παλιότερα ), που περπατούσαν επάνω περιπολώντας στα 500 μ !
  β) ως συνέχεια του "Τείχους" , αν σκεφτούμε βλέποντας το χάρτη και παρομοιάζοντας με λαιμό το Τείχος των 500χμ,
θα υπολογίσουμε με πρόχειρη ματιά ότι ο Βορράς στο Westeros ήταν-είναι πολύ πολύ μεγαλύτερος απ' τα Βαλκάνια,
αλλά αυτό οκ.  Τόση ερημιά , τόσες λίγες πόλεις, τόσα λίγα άτομα στο Γουίντερφελ.  Δηλαδή οι αποστάσεις
στο Westeros είναι  Τεράστιες  σε σύκριση με τον πληθυσμό που αναφέρει (πόλεις, χωριά, πανδοχεία) αλλά και
φτωχό γεωμορφολογικό ανάγλυφο. Με άλλα (δικά μου) λόγια θα μου κολλούσε ωραία αν το Westeros  είχε περίπου
το μέγεθος της Βρετανίας (στο σχήμα θα έλεγα ότι μοιάζει).
  Συνεχίζοντας το ίδιο, δηλαδή η Νταϊνέρις  Τι Απόσταση διέσχισε;!!!
  Και (για να μην κουράσω)  γ) Τα "κοράκια" .  Τέτοιο ταχυδρομικό σύστημα δεν ξανάγινε ...!!
  Τα στέλνεις, και ... φύγανε ...!!  Τέτοια συστημένα ούτε στα πιο σύγχρονα κράτη δε βλέπεις!!

Αυτά τα ... ολίγα
Το κυριό
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Game of Thrones βιβλιο 1 - by edard stark - 01-07-2013, 06:47 PM
Game of Thrones βιβλιο 1 - by atropos - 02-07-2013, 06:29 AM
Game of Thrones βιβλιο 1 - by edard stark - 02-07-2013, 06:32 AM
Game of Thrones βιβλιο 1 - by katy_greywind - 03-07-2013, 03:24 PM
Game of Thrones βιβλιο 1 - by Σιέρα - 03-07-2013, 03:39 PM
Game of Thrones βιβλιο 1 - by edard stark - 04-07-2013, 08:40 AM
Απ: Game of Thrones βιβλιο 1 - by gregacm - 11-11-2013, 03:57 PM
Απ: Game of Thrones βιβλιο 1 - by nirne - 11-11-2013, 04:52 PM
Απ: Game of Thrones βιβλιο 1 - by gregacm - 12-11-2013, 01:34 PM
Απ: Game of Thrones βιβλιο 1 - by Valjean - 26-11-2013, 08:46 PM
Απ: Game of Thrones βιβλιο 1 - by SANDOR CLEGANE - 29-11-2013, 12:28 PM
Απ: Game of Thrones βιβλιο 1 - by Dadolis - 05-02-2014, 05:41 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)