Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αφιέρωμα: Η Πατρότητα του Τζον
#3
(...συνέχεια)

δ) Γαλάζια Χειμωνιάτικα Ρόδα

Μαζί με το 'Υποσχέσου μου, Νεντ', ο Ένταρντ επίσης θυμάται χειμωνιάτικα ρόδα τις πιο παράξενες στιγμές. Αυτά επίσης μπορεί να παραπέμπουν στη Λυάννα. Αγαπούσε τα γαλάζια τριαντάφυλλα. (GoT, pg. 631) Και το στέμμα για τη βασίλισσα του έρωτα και της ομορφιάς που ο Ραίγκαρ της έδωσε ήταν φτιαγμένο από αυτό το λουλούδι. (GoT, pg. 631). Φυσικά, οι αναφορές στα γαλάζια ρόδα θα μπορούσαν να γίνονται απλά εξαιτίας της θλίψης του για το πώς πέθανε η Λυάννα, αλλά θα μπορύσαν να σημαίνουν και κάτι παραπάνω...

Quote:Υποσχέσου μου, είχε φωνάξει, σ' ένα δωμάτιο που μύριζε αίμα και τριαντάφυλλα. Υποσχέσου μου, Νεντ... Ο Νεντ θυμήθηκε τον τρόπο που εκείνη είχε χαμογελάσει τότε, πόσο δυνατά τα δάχτυλά της είχαν σφίξει τα δικά του, καθώς παραιτούνταν από τη ζωή, τα πέταλα των ρόδων έπεφταν από την παλάμη της, νεκρά και μαύρα......”Της φέρνω λουλούδια όταν μπορώ,”(ο Νεντ) είπε. “Η Λυάννα... αγαπούσε τα λουλούδια.”
--GoT, pg. 43

Το δωμάτιο στο οποίο η Λυάννα πέθανε μύριζε τριαντάφυλλα και κρατούσε μάλιστα μερικά στο χέρι της. Ενδιαφέρον. Αν ο Ραίγκαρ ήξερε ότι αυτά ήταν τα αγαπημένα της λουλούδια, θα προσπαθούσε να την κάνει ευτυχισμένη και να της φέρνει τριαντάφυλλα.

Quote:Καθώς συγκρούστηκαν μέσα στο ατσάλι και τη σκιά, μπορούσε να ακούσει τη Λυάννα να ουρλιάζει. “Ένταρντ!” φώναξε. Μια θύελλα από ροδοπέταλα φύσηξε σ' έναν ματωμένο ουρανό, τόσο μπλε όσο και τα μάτια του θανάτου.
--GoT, pg. 425

Τα μάτια της (Σέρσεϊ) έκαιγαν, πράσινη φωτιά στο σούρουπο, όπως της λέαινας που ήταν το οικόσημό της. “Τη νύχτα του γαμήλιου γλεντιού μας, την πρώτη φορά που μοιραστήκαμε το κρεβάτι, με αποκάλεσε με το όνομα της αδερφής σου. Ήταν από πάνω μου, μέσα μου, βρωμούσε κρασίλα, και ψιθύρισε Λυάννα.”
Ο Νεντ σκέφτηκε απαλά γαλάζια ρόδα, και για μια στιγμή θέλησε να κλάψει.
--GoT, pg. 480

“Υποσχέσου μου, Νεντ,” ψιθύρισε το άγαλμα της Λυάννα. Φορούσε ένα στεφάνι από απαλά γαλάζια τριαντάφυλλα και από τα μάτια της έτρεχαν αιμάτινα δάκρυα.
--GoT, pg.501

Το λεπτό, θλιμμένο κορίτσι που φορούσε ένα στέμμα από μπλε ρόδα και ένα άσπρο φόρεμα λερωμένο με αίμα, θα μπορούσε να ήταν μόνο η Λυάννα.
--CoK, pg. 809

Το πραγματικά αποφασιστικό στοιχείο έρχεται με ένα όραμα που είχε η Ντάνυ στον Οίκο των Αθανάτων:

Quote:Ένα μπλε λουλούδι φύτρωνε από μια σχισμή σε ένα τείχος από πάγο και γέμιζε τον αέρα με γλυκύτητα.
--CoK, pg. 707

Αυτό το απόσπασμα υπονοεί έντονα ότι τα γαλάζια ρόδα της Λυάννα έχουν κάποια σχέση με το Τείχος (το 'τείχος του πάγου'). Αυτό είναι απόλυτα λογικό επειδή ο Τζον, το προϊόν της Λυάννα και τα μπλε της τριαντάφυλλα, βρίσκεται στο Τείχος.

Ένα ακόμη τελευταίο στοιχείο βρίσκεται στο CoK, pg. 746. Η  Ύγκριτ λέει στον Τζον μια ιστορία για τον Μπέιλ τον Βάρδο. Ο Μπέιλ διάλεξε ένα γαλάζιο χειμωνιάτικο ρόδο από τον κήπο του Γουίντερφελ και το πήρε χωρίς να ζητήσει την άδεια. Ένα χρόνο αργότερα, επέστρεψε τον γιο που έκανε από την κόρη του Άρχοντα Σταρκ ως ανταμοιβή για εκείνο το ρόδο. Δεδομένου ότι ο Ραίγκαρ είναι γνωστός για την αγάπη του στη μουσική και τα τραγούδια, είναι πιθανό να είχε ακούσει αυτήν την ιστορία και να εκπλήρωνε τη ρομαντική του εκδοχή στη ζωή μιμούμενος τον Μπέιλ όσον αφορά τα γαλάζια ρόδα.

ε) Ψέματα, Αθετημένες Υποσχέσεις και Ταραγμένα Όνειρα

Αφού ο Ένταρντ περιγράφεται ως έντιμος άντρας, κάποιος θα σκεφτόταν ότι θα ένιωθε ένοχος για το γεγονός ότι λέει ψέματα σε όλον τον κόσμο για την πατρότητα του Τζον. Λοιπόν, σίγουρα νιώθει ένοχος για κάτι. Σε όλο το βιβλίο, υπάρχουν πολλές αναφορές στο γεγονός ότι νιώθει ενοχές που λέει ψέματα. Αυτά τα ψέματα πολύ πιθανόν να έχουν να κάνουν με τον Τζον ή με κάτι άλλο εξίσου σοβαρό.

Quote:Ο ταραγμένος ύπνος δεν είναι άγνωστος σ' αυτόν. Έχει ζήσει μέσα στο ψέμα επί δεκατέσσερα χρόνια και πάλι αυτά τον στοιχειώνουν τις νύχτες.
--GoT, pg. 115

Μιας και ο Τζον είναι δεκατεσσάρων χρονών εκείνη την εποχή, αυτό έντονα υπονοεί ότι τα ψέματα των δεκατεσσάρων χρόνων του Ένταρντ έχουν σχέση με τον Τζον. Το γεγονός ότι ακόμη τον στοιχειώνουν τις νύχτες έχει βάση αν αναλογιστεί κανείς τα όνειρα του Νεντ για τα μπλε ρόδα και τον Πύργο της Χαράς.

Quote:“Κλαψούρισε και με κοίταξε κι εγώ ένιωσα τέτοια ντροπή, αλλά ήταν σωστό, έτσι δεν είναι; Η βασίλισσα θα μπορούσε να την έχει σκοτώσει.”
“Ήταν σωστό,” της είπε ο πατέρας της. “Και ακόμη και το ψέμα είχε... είχε εντιμότητα.”
--GoT, pg. 222

Ο Ένταρντ θα μπορούσε εύκολα να συγκρίνει τα έντιμα ψέματα της Άρυα με τα δικά του.

Quote:Κάποια μυστικά είναι πιο ασφαλές να παραμένουν κρυφά. Αυτά τα μυστικά είναι πολύ επικίνδυνο να τα μοιραστείς, ακόμη και μ' αυτούς που αγαπάς και εμπιστεύεσαι. (σκέφτηκε ο Νεντ)
--GoT, pg, 357

Αυτό φαίνεται να υπονοεί ότι ο Νεντ έχει δικά του μυστικά.

Quote:Η βροχή είχε κάνει τους πάντες να κρυφτούν κάτω από τις στέγες τους. Έπεφτε πάνω στο κεφάλι του Νεντ, ζεστή και αμείλικτη σαν τις παλιές ενοχές.--GoT, pg. 379

Η απάτη  τον έκανε να νιώθει βρώμικος. Τα ψέματα που λέμε εξαιτίας της αγάπης, σκέφτηκε. Μακάρι οι θεοί να με συγχωρήσουν.
--GoT, pg. 504

Όλες οι παραπάνω παραθέσεις μοιάζει να υποδηλώνουν ότι ο Ένταρντ ψεύδεται για κάτι επί δεκατέσσερα χρόνια. Αν τα ψέματα δεν αφορούν τον Τζον, τότε τι αφορούν; Υπάρχουν άλλες πιθανές επιλογές, αλλά ο Τζον φαίνεται να είναι η πιο πιθανή αυτή τη στιγμή.

ζ) Σκέψεις που Αφορούν τον Τζον.

Οι περισσότερες από τις παραπάνω παραθέσεις είχαν να κάνουν με αποδείξεις που υποδείκνυαν την Λυάννα και τον Ραίγκαρ. Ωστόσο, ένας αξιοσημείωτος αριθμός από χωρία υποδεικνύουν ότι ο Τζον είναι κάτι περισσότερο από έναν απλό, νόθο νεαρό. Κατ' αρχήν, ο Ένταρντ ποτέ δεν αναφέρεται σ' αυτόν ως γιο του, πράγμα το οποίο είναι ενδιαφέρον.

Quote:“Μη με ρωτήσεις ποτέ για τον Τζον,” είπε παγερά σαν πάγος. “Είναι αίμα μου, και αυτό είναι το μόνο που χρειάζεται να γνωρίζεις.”
--GoT, pg. 65

Προσέξτε ότι ο Ένταρντ αποκαλεί τον Τζον 'αίμα μου' και όχι 'γιος μου'. Αυτό θα μπορούσε να είναι μια ένδειξη ότι ο Ένταρντ ακόμη προσπαθεί να πει όση αλήθεια του είναι δυνατόν, επειδή ο Τζον είναι ανιψιός του αν είναι γιος της Λυάννα. Και έπειτα, στο GoT, pg.  486 :

Quote:Ο Νεντ σκέφτηκε, αν έφτανε στο σημείο να διαλέξει τη ζωή κάποιου παιδιού που δε γνώριζε απέναντι στη ζωή του Ρομπ και της Σάνσα και της Άρυα και του Μπραν και του Ρίκον, τι θα έκανε; Και ακόμη περισσότερο, τι θα έκανε η Κάτλυν, αν έπρεπε να διαλέξει ανάμεσα στη ζωή του Τζον και των παιδιών της κοιλιάς της; Δεν ήξερε. Προσευχόταν να μην μάθαινε ποτέ.

Ο Ένταρντ παραθέτει όλα του τα παιδιά στο μυαλό του αλλά δεν συμπεριλαμβάνει τον Τζον σ' αυτά. Ενδιαφέρον.

Ο Ένταρντ έπειτα κάνει μερικές σκέψεις για τον Τζον ενώ είναι κλεισμένος σ' ένα κελί κάτω από το Κόκκινο Φρούριο, περιμένοντας να πεθάνει:

Quote:Η σκέψη του Τζον τον γέμισε με ένα αίσθημα ντροπής, μια θλίψη τόσο βαθιά και ανείπωτη. Αν μπορούσε να δει το αγόρι ξανά, να καθίσει και να μιλήσει μαζί του...
--GoT, pg. 635

Γιατί, από όλα του τα παιδιά, ο Νεντ θέλει να μιλήσει με τον Τζον πριν πεθάνει; Θα μπορούσε τελικά να θέλει να του αποκαλύψει το μυστικό της πατρότητάς του; Φυσικά, ο Νεντ θα μπορούσε να θέλει να το κάνει αυτό, ακόμη κι αν η μητέρα του Τζον ήταν κάποια άλλη, οπότε το απόσπασμα αυτό δεν παραπέμπει μόνο στο σενάριο της Λυάννα και του Ραίγκαρ. Δύο σελίδες νωρίτερα, ο Ένταρντ ρωτάει τον Βάρυς αν θα μπορούσε να μεταφέρει ένα γράμμα. Ίσως ο Ένταρντ να ήθελε να γράψει το μυστικό της μητέρας του Τζον σ' εκείνο το γράμμα για να το μεταφέρει ο Βάρυς.

Ο Μπραν βλέπει ένα ενδιαφέρον όνειρο το οποίο θα μπορούσε να προστεθεί στις αποδείξεις:

Quote:“Ονειρεύτηκα την κουρούνα χθες βράδυ. Εκείνη με τα τρία μάτια. Πέταξε μέσα στην κάμαρά μου και μου είπε να πάω μαζί της, κι έτσι πήγα. Κατεβήκαμε στις κρύπτες. Ήταν ο πατέρας εκεί και μιλήσαμε. Ήταν θλιμμένος.”
“Και γιατί ήταν θλιμμένος;” ο Λούιν τον κοίταξε μέσα από τη λυχνία του.
“Είχε κάποια σχέση με τον Τζον, νομίζω.” Το όνειρο τον είχε αναστατώσει βαθιά, πολύ περισσότερο από κάθε άλλο όνειρο με την κουρούνα.
--GoT, pg. 730

Στη σειρά των βιβλίων μέχρι τώρα, υπάρχουν νύξεις ότι τα όνειρα των χαρακτήρων  είναι προφητικά ή κατά κάποιον τρόπο μεταφυσικά. Το γεγονός ότι ο Ένταρντ προσπαθούσε να πει στον Μπραν ότι υπήρχε κάτι για το Τζον μέσα στις κρύπτες ίσως υπονοεί ότι ένα μυστικό που έχει σχέση με τον Τζον βρίσκεται εκεί κάτω-- κοντά στο άγαλμα της Λυάννα ίσως;

Ο Τζον βλέπει ένα παρόμοιο όνειρο:

Quote:“Περπατάω σ' έναν μακρύ άδειο διάδρομο... ανοίγουν πόρτες, ακούγονται ονόματα... το κάστρο είναι πάντα άδειο... οι στάβλοι είναι γεμάτοι κόκαλα. Αυτό πάντα με τρομάζει. Αρχίζω να τρέχω, τότε, ανοίγοντας πόρτες, σκαρφαλώνοντας τον πύργο ανεβαίνοντας τρία τρία τα σκαλιά, ουρλιάζοντας για κάποιον, οποιονδήποτε. Και τότε βρίσκομαι μπροστά στην πόρτα για τις κρύπτες. Είναι κατασκοτεινα μέσα και μπορώ να δω τα σκαλιά να κατεβαίνουν στριφογυριστά. Με κάποιον τρόπο γνωρίζω ότι πρέπει να κατέβω εκεί κάτω αλλά δεν το θέλω... Φοβάμαι τι θα με περιμένει εκεί... Ουρλιάζω ότι δεν είμαι Σταρκ, ότι δεν ανήκω εκεί, αλλά δεν οφελεί, πρέπει να κατέβω κάτω  όπως και να' χει, κι έτσι αρχίζω να κατεβαίνω, νιώθοντας τους τοίχους καθώς κατέρχομαι, χωρίς πυρσό να φωτίζει το δρόμο μου. Σκοτεινιάζει όλο και περισσότερο, μέχρι που θέλω να ουρλιάξω... τότε είναι που πάντα ξυπνάω..”
--GoT, pg. 267

Αυτό επίσης μοιάζει να υποδηλώνει ότι και η μοίρα του Τζον έχει κάποια σχέση με τις κρύπτες -- ίσως εξαιτίας της κληρονομιάς του; Σ' ένα ακόμη σημείο φαίνεται να γίνεται νύξη για τους γονείς του Τζον:

Quote:“Βασιλιάς,” έκραξε το κοράκι. Το πουλί φτερούγισε στον αέρα για να προσγειωθεί στον ώμο του Μόρμοντ. “Βασιλιάς,” είπε ξανά, κάνοντας μπρος πίσω.
“Του αρέσει αυτή η λέξη,” είπε ο Τζον χαμογελώντας.
“Μια λέξη που τη λες εύκολα. Μια λέξη που σου αρέσει εύκολα.”
“Βασιλιάς,” είπε το πουλί ξανά.
“Νομίζω ότι εννοεί πως πρέπει να φορέσεις στέμμα, άρχοντά μου.”
“Το βασίλειο έχει κιόλας τρεις βασιλιάδες, δύο περισσότερους απ' ό, τι θα προτιμούσα.” ο Μόρμοντ χάιδεψε το κοράκι κάτω από το ράμφος με το δάχτυλό του, αλλά τα μάτια του ποτέ δεν άφησαν τον Τζον Σνόου.
--CoK, pg. 105

Αυτά θα μπορούσαν απλά να είναι τα τυχαία λόγια ενός κορακιού. Ή θα μπορούσε να είναι μια ευφυής νύξη ότι ο Τζον, ως ο μόνος επιζήσας γιος του Ραίγκαρ, θα ήταν ο βασιλιάς του Γουέστερος αν οι Ταργκάρυεν βασίλευαν ακόμη.

Ακόμη ένα πιθανό στοιχείο βρίσκεται στην εξωτερική εμφάνιση των χαρακτήρων. Δηλώθηκε πολλές φορές μέσα στη σειρά ότι ο Τζον και η Άρυα έχουν κοινά εξωτερικά χαρακτηριστικά. Η Άρυα συγκρίνεται επίσης συχνά με τη Λυάννα, όπως για παράδειγμα στη δήλωση του Ένταρντ στο GoT, pg. 221. Μέσα από μια λογική συνέχεια, η Λυάννα εμμέσως παρομοιάζεται με τον Τζον. (Αν η Άρυα μοιάζει στη Λυάννα και η Άρυα μοιάζει στον Τζον, τότε και ο Τζον μοιάζει στη Λυάννα.)

Ως ένα τελευταίο κομματάκι απόδειξης, μπορεί να ειπωθεί ότι αν ο Τζον είναι γιος του Ραίγκαρ και της Λυάννα, ταιριάζει με το όνομα της σειράς 'Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου'. Ο Τζον φαίνεται να εξελίσσεται σε κύριο χαρακτήρα, και θα ταίριαζε στον τίτλο της σειράς αν οι γονείς του ήταν ο Ραίγκαρ (φωτιά) και η Λυάννα (πάγος).

3) Αλλά Γιατί;

Σύμφωνα με τον τρόπο που οι περισσότεροι χαρακτήρες τον περιγράφουν, ο Ραίγκαρ φαίνεται να είναι εντελώς ειλικρινής και έντιμος άνθρωπος. Άρα γιατί θα πρόδιδε τη γυναίκα του και θα το έσκαζε με τη Λυάννα για να κάνει ένα νόθο παιδί;

Αυτή είναι μια ερώτηση που δεν μπορεί να απαντηθεί πλήρως, εκτός αν δώσουμε βάση σε ένα όραμα που η Ντάνυ βλέπει στον Οίκο των Αθανάτων στο CoK, pg. 527. Σ' αυτή τη σκηνή, η Ντάνυ βλέπει τον Ραίγκαρ και τη Έλια να στέκονται μπροστά στο νεογέννητο γιο τους το Αίγκον. Ο Ραίγκαρ λέει ότι ο Αίγκον είναι ο Πρίγκιπας της Υπόσχεσης, και το Τραγούδι του Πάγου και της Φωτιάς. Έπειτα, προσθέτει αινιγματικά,  "Πρέπει να υπάρχει κι άλλος ένας... ο δράκος έχει τρία κεφάλια." Τα πρώτα δύο κεφάλια είναι προφανώς η Ραίνυς και ο Αίγκον. Είναι πιθανό ότι, όποια προφητεία κι αν διάβασε ο Ραίγκαρ, πίστεψε ότι χρειαζόταν να κάνει ένα παιδί από τους Σταρκ για να φτιάξει το τρίτο κεφάλι και το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου. Χωρίς περαιτέρω πληροφορίες όμως, δεν μπορούμε να εικάσουμε περισσότερα. Για περισσότερα ίσως πρέπει να ανατρέξουμε στη ιστορία του Άζορ Αχάι και το αν ο τελευταίος είναι το ίδιο πρόσωπο με τον Πρίγκιπα της Προφητείας.

ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΑ

Εν κατακλείδι, έχουμε διάφορες ελκυστικές πιθανότητες για τους γονείς του Τζον. Φαίνεται ότι η φήμη για τους Ασάρα-Ένταρντ είναι απλά μία φήμη. Το σενάριο που αφορά τους Γουίλλα-Ένταρντ μοιάζει με ένα πιθανό ενδεχόμενο μέχρι κάποιος να ρίξει μια ματιά στην σωρεία των αποδείξεων που αφορά τη θεωρία του Ραίγκαρ και της Λυάννα. Αν η μητέρα του Τζον είναι η Λυάννα, φαίνεται ότι η Γουίλλα γνώριζε το μυστικό. Αν η μητέρα του Τζον είναι η Γουίλλα, τότε ο Ένταρντ προφανέστατα είχε κάποιο άλλο μυστικό στο παρελθόν του το οποίο έπρεπε να κρύβει. Καθώς ο Μάρτιν υποσχέθηκε ότι οι γονείς του Τζον θα αποκαλυφθούν σε επόμενο βιβλίο, εμείς θα πρέπει απλά να περιμένουμε υπομονετικά για την απάντηση.


*το νούμερο των σελίδων αφορά τα αγγλικά βιβλία.
Μετάφραση στα ελληνικά: nirne

ΠΗΓΗ: http://www.angelfire.com/ma4/mlarchives/faq/jon.html

[Image: 13562051_1138778006195790_961313788_n.jp...%3D%3D.2.c]
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Αφιέρωμα: Η Πατρότητα του Τζον - by nirne - 17-10-2013, 11:56 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)