Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΒΙΒΛΙΑ)
#51
(06-11-2015, 09:20 AM)Σιέρα link Wrote:[member=3000]Dragonlord[/member]


Νομίζω ότι είναι ενδιαφέρουσα η θεωρία σου για την ταυτότητα του Χεριού.
Ίσως να χρειαστεί να κάνεις ξεχωριστό θρεντ.
Μια άλλη άποψη θέλει το τούνελ να έχει κατασκευαστεί για τον Τζον Άρρυν,
ο οπόιος ήταν γνωστός για την τιμή του. (1)
Ίσως πάλι να ήταν πιο παλιό. (2)
Όσο για την Σει, ο Μάρτιν άφησε να εννοηθεί ότι μπορεί ο Βάρυς να την έβαλε
στο δωμάτιο του Τάηγουην εκείνο το βράδυ. (3)


Καθώς κι εγώ ξαναδιαβάζω τα βιβλία, με άλλους βέβαια ρυθμούς από ό,τι η παρέα στο φόρουμ, μερικές λεπτομέρειες αποκτούν άλλη βαρύτητα. Γνωρίζοντας πλέον τον αδυσώπητο πόλεμο μεταξύ Littlefinger και Varys, μου έκανε τεράστια εντύπωση η φυγάδευση του Tyrion μέσω πορνείου. Από μία πλευρά είναι ένα ανεξήγητο ρίσκο αυτό, υπό την έννοια ότι τον βάζει στου λύκου το στόμα. Από την άλλη πλευρά βέβαια ακριβώς γι' αυτό θα πει κάποιος ότι ήταν μία καταπληκτική ιδέα του Varys.


Χωρίς να μπορώ να το αιτιολογήσω πλήρως, θεωρώ ότι πιο πιθανή μου φαίνεται η εκδοχή 2 από την εκδοχή 1, κι εξηγούμαι: Ο Littlefinger (αν κάνω λάθος διορθώστε με), μπαίνει στο Small Council επί Arryn. Αν το τούνελ δημιουργήθηκε για τον Arryn θεωρώ δύσκολο να μην το ξέρει ο Petyr - μπορώ μάλιστα να φανταστώ ότι αυτές οι περιπέτειες δεν θα ήσαν άγνωστες ούτε στην Lysa. Αντιθέτως, αν είναι προγενέστερο του Arryn, είναι λογικό να γνωρίζει  την ύπαρξή του μόνο ο Varys που βρίσκεται στο Kings Landing ως μέλος του Συμβουλίου ήδη επί Aerys.


Το σημείο 3 βέβαια είναι το πλέον σημαντικό. Με δεδομένο ότι, όταν ο Martin υπεκφεύγει, η Πυθία ωχριά μπροστά του, πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός κάποιος στην ερμηνεία των λεγομένων του. Θεωρητικώς, αν ο Varys είχε αποφασίσει να ενεργοποιήσει την επόμενη φάση της συνωμοσίας του με τον φόνο του Tywin από το χέρι του Tyrion, ακούγεται παράλογο να βάλει στο δωμάτιο του Τywin ένα ακόμη πρόσωπο που θα μπορούσε απλώς φωνάζοντας να καλέσει την φρουρά του Tywin για βοήθεια. Όλα αυτά θεωρητικά διότι η παρουσία της Kekilli στα γυρίσματα του 6ου κύκλου μπορεί να ερμηνευθεί είτε ότι θα έχουμε κάποια σκηνή αναδρομής είτε ότι η Shae δεν είναι ακριβώς ... νεκρή. Ο ίδιος ο Martin άλλωστε μας έχει ρητώς ενημερώσει ότι ακόμη και ο θάνατος δεν είναι κάτι το αμετάκλητο στον κόσμο του ASOIAF.


Σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα μπορέσουμε να εξηγήσουμε πολλά σκοτεινά σημεία της ιστορίας όσον αφορά την Shae με σημαντικότερο από όλα την παρουσία της στο κρεββάτι του Tywin. Η δική μου υποψία εν προκειμένω είναι ότι η Shae ήταν εξ αρχής υποχείριο του Tywin ώστε να ελέγχει τον Tyrion. Αυτή η υποψία με έκανε να σκεφθώ τον Tywin ως το "θερμόαιμο Χέρι".
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΒΙΒΛΙΑ) - by Dragonlord - 06-11-2015, 01:44 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)