Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ο Ντανκ, η Ιπποσύνη και ο Σερ Μέιναρντ Πλαμ
#1
Προσοχή: Το θέμα αυτό είναι για όσους έχουν διαβάσει Ντανκ και Εγκ. Όσους δεν έχουν διαβάσει, και προτίθενται να διαβάσουν, οφείλω να τους προειδοποιήσω ότι θα υπάρξουν σπόιλερ από τα βιβλία αυτά.

Έχω δύο ερωτηματικά αναφορικά με τα βιβλία του Ντανκ και Εγκ και θα ήθελα να τα συζητήσω με όσους ενδιαφέρονται.

1)Καθώς διάβαζα τον Περιπλανώμενο Ιππότη, έφτασα στο σημείο όπου ο Ρέυμουν Φόσσογουέϊ παρακαλεί τον Ντανκ να τον χρίσει ιππότη κι εκείνος διστάζει. Διστάζει τόσο πολύ που με κάνει να αναρωτηθώ αν είναι πραγματικά ιππότης. Άλλο ένα παρόμοιο περιστατικό συμβαίνει νωρίτερα όταν ο Ντανκ πηγαίνει να δηλώσει συμμετοχή στις κονταρομαχίες του Άσφορντ και όταν ο τελετάρχης τον ρωτάει αν είναι ιππότης κλπ, εκείνου κοκκινίζουν και καίνε τα αυτιά του. Από εκείνη την ώρα και μετά αυτό δε φεύγει από το μυαλό μου. Επίσης, κάποια στιγμή λέει στον Εγκ ότι ξέρει τι σημαίνει να λέει κάποιος ένα τερατώδες ψέμα για να κερδίσει κάτι που θέλει πάρα πολύ. Εσείς τι λέτε; Ο Σερ Άρλαν του Πέννυτρη τον είχε χρίσει ιππότη τελικά ή όχι;

2)Τι γνώμη έχετε για τον Σερ Μέιναρντ Πλαμ στον Μυστηριώδη Ιππότη, που προειδοποίησε σε ανύποπτη στιγμή τον Ντανκ να φύγει από το Γουάιτγουολς και του είπε ότι τα αυγά (Εγκ) είναι καλύτερο να μένουν έξω από τα τηγάνια; Η πρώτη μου σκέψη, όταν ο Σερ Μέιναρντ βοήθησε τον Ντανκ μετά την απόπειρα δολοφονίας του, ήταν ότι ίσως ήταν πράκτορας του Ματωμένου Κορακιού. Αλλά κάποια στιγμή, στην τελευταία φράση που του λέει, τον αποκαλεί Ντανκ. Και εκεί μου έκανε το κλικ, γιατί κανείς δεν τον αποκαλεί Ντανκ εκτός από τον Εγκ και όσους γνωρίζει ο Εγκ (συγγενείς του κλπ). Υπάρχει πιστεύετε περίπτωση να είναι το ίδιο το Ματωμένο Κοράκι που είχε πάρει τη μορφή άλλου;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Ο Ντανκ, η Ιπποσύνη και ο Σερ Μέιναρντ Πλαμ - by nirne - 10-02-2015, 10:06 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)