Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy
#41
Τελικά δεν είμαι ο μόνος που έχει αρχίσει να ξενερώνει με την σειρά... αλλά και τον Μάρτιν.
Απ' την αρχή είχα την εντύπωση πως ο Μάρτιν θέλει να γίνει ο σύγχρονος Όμηρος, αλλά δεν μπορεί... Όσο καλογραμμένα και να είναι να βιβλία του... δεν βρίθουν πρωτοτυπίας... Ο αποκεφαλισμός του κεντρικού ήρωα στο πρώτο βιβλίο (και την πρώτη τηλεοπτική σεζόν) ήταν πράγματι μια εξαίρετη καινοτομία. Ο κεντρικός ήρωας πέθανε για να ζήσει για πάντα και... ο τροχός των εξελίξεων άρχισε να γυρίζει. Από τότε, όμως, το σόι του ξεκληρίστηκε -ούτε τα παιδιά του Μαυρομιχάλη τέτοια τύχη.
Ο Τζον πιστεύω πως θα αναστηθεί - τουλάχιστον αυτή πρέπει να ήταν η αρχική πρόθεση του Μάρτιν. Στα βιβλία - αν γίνει - θα πάρει την θέση της Σκληρόκαρδης. Στη σειρά μάλλον θα το πράξει η Μελισσάντρε.
Ότι και να γίνει ο χαρακτήρας είναι καμένο χαρτί. Καλλιεργήθηκε κλίμα ηγέτη, ο παγάνθρωπος τον κοίταξε, λέει, σαν τον βασικό του αντίπαλο και... πάπαλα (ε, θα ξενερώσει κι ο Άλλος και θα την κάνει για το Έσσος).
Η Σάνσα είτε νεκρή, είτε ζωντανή -μετά από θυσία του Θήον - "παίρνει" πόντους... Εκτός κι αν παίζει μόνο στο πρώτο επεισόδιο του 6ου κύκλου, όπου την βρίσκει ο Ράμσεϊ την γδέρνει και την βιάζει σε ένα παλούκι μέχρι να ξεψυχήσει...
Μόνο η εξέλιξη της Άρυα μοιάζει φυσιολογική. Είχε από μικρή έντονο χαρακτήρα και εκδικητικές τάσεις, έχει σκοπό στην ζωή της και πληρώνει το τίμημα των πράξεών της.
Ο Στάνις δεν ήταν ερασιτέχνης, ήταν ένας Σαιξπηρικός τραγικός χαρακτήρας (μια από τις μη πρωτοτυπίες που αναφέρω πιο πάνω). Σκότωσε μέχρι και την ίδια του την κόρη για να ανέβει στην εξουσία, αλλά οδήγησε σχεδόν ηθελημένα το στράτευμά του στην καταστροφή, αντιλαμβανόμενος το μέγεθος των πράξεών του, όταν η Μελισσάντρε απομακρύνθηκε και σταμάτησε να τον επηρεάζει.
Τα σκυλιά που ήταν τόοοόσο σημαδιακό που τα βρήκαν την πρώτη σεζόν τι απέγιναν... κι αυτά. Την μοίρα των Σταρκ κόλλησαν... Πως θα σώσουν το σόι στο τελευταίο βιβλίο "Time for Wolves"; Ποιο σόι δηλαδή τα πιτσιρίκια έχουν μείνει κι αν...
Και αυτό το παρελθόν του Τζον θα το μάθουμε ποτέ; Είχε "ορμές" ο κ. Νεντ και κουτούπωσε την γκαρσόνα, ή είναι γιος της Λυάνας και του Ταργκαριανάκου; 'Εχει σημασία τώρα που πέθανε;
Και τον Μπέντζεν, γιατί να βρούμε τι απέγινε ο Μπέντζεν; Κι εγώ έχω ένα μπάρμπα αγνοούμενο στα καράβια... Χρόνια τον περιμένουμε πως θα ξεβράστηκε σε καμιά ακτή... κάπου στην χώρα των Λοτοφάγων και μια μέρα θα έρθει να μας βρεί... Βέβαια η ζωή μας δεν είναι τηλεοπτική σειρά και ο μπάρμπας θα μείνει για πάντα αγνοούμενος... Γιατί να περιμένουμε από μια μυθοπλασία να δίνει απάντηση;

Υ.Γ. Η μόνη μάχη που είχε η σειρά ήταν αυτή με τους Άλλους... ούτε επική δεν είναι πλέον... Μη μου πείτε πως δεν θα μπορούσαν να φτιάξουν και γαμό τις μάχες σε αυτό το επεισόδιο;
Ο Θεός κρίνει το δέντρο από τους καρπούς, όχι από τις ρίζες. (Πάουλο Κοέλο)
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - by bouzk77 - 16-06-2015, 12:07 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)