Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απαντήσεις του Μάρτιν σε Καυτές Ερωτήσεις
#1
Σήμερα ξυπνήσαμε με δηλώσεις του Μάρτιν από μια εκδήλωση (δεν έχω μάθει ακόμη τι είδους εκδήλωση ήταν αυτή, κάτι για AMA (Ask Me Anything) άκουσα, αλλά όποιος γνωρίζει περισσότερα θα ήμασταν ευγνώμονες αν μας ενημέρωνε). Τις δηλώσεις τις κοινοποίησε ο AngryGoTFan στο tweeter του https://twitter.com/AngryGoTFan


Με λίγα λόγια τι μάθαμε:

  • "Δεν είναι στοιχείο κάθε λεπτομέρεια (των βιβλίων). Οι περισσότερες θεωρίες σας είναι λανθασμένες. Δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από λέξεις (για την κάθε λεπτομέρεια, νομίζω, μιλάει εδώ)."
  • Ο Μάρτιν γράφει τα δύο τελευταία βιβλία αυτή τη στιγμή
  • Χαρακτήρες που είναι νεκροί στην τηλεοπτική σειρά θα είναι ζωντανοί μέχρι το τέλος των βιβλίων
  • Δεν υπάρχει σύστημα μαγείας στο Γουέστερος
  • Δεν υπάρχει αστρονομικό σύστημα στον κόσμο του
  • Το ΗΒΟ πιέζει τον Μάρτιν να πάει στα Emmy
  • Υπάρχουν δεινόσαυροι στον κόσμο του ASoIaF
  • "Υπάρχει αρκετό κομμένο υλικό που έχει γραφτεί ώστε να μπορούσε να γραφτεί ένα ολόκληρο βιβλίο"
  • "Ξέρω ποιος πρόκειται να καθίσει στο Σιδερένιο Θρόνο στο τέλος"
  • Ο Μάρτιν ποτέ δεν θα γυρίσει να διορθώσει κάποια πράγματα στον κόσμο του ASoIaF
  • Φαντάζεται τους χαρακτήρες των βιβλίων όταν γράφει κι όχι τους χαρακτήρες της τηλεοπτικής σειράς
  • "Ο Τύριον του Πίτερ Ντίνκλεϊτζ δεν έχει καμιά σχέση με τον Τύριον των βιβλίων"
  • Ο Μάρτιν δεν είναι απόλυτα ικανοποιημένος με την τηλεοπτική σειρά
Τέλος, ο Μάρτιν ανέγνωσε το κεφάλαιο της Μάχης του Μηρήν, το οποίο περιλαμβάνει μια ομιλία του Σερ Μπάρρισταν.


Νομίζω πως το γεγονός ότι γράφει τα δύο βιβλία μαζί είναι η είδηση της ημέρας ή και της χρονιάς ή και της πενταετίας. Υποθέτω ότι δεν γράφει ακριβώς και τα δύο συγχρόνως αλλά ότι γράφει κεφάλαια και από το τελευταίο για να μη χάσει το μπούσουλα με τη χρονολόγηση και τους χαρακτήρες κλπ. Ή μήπως οι ιστορίες τους είναι και πάλι παράλληλες όπως έγινε με το Βορά Ορνίων και το Χορό των Δράκων;


Χαρακτήρες που έχουν πεθάνει στη σειρά, θα είναι ζωντανοί μέχρι το τέλος των βιβλίων. Πόσο χαίρομαι γι' αυτό! Μάλλον θα πρέπει ακόμη λιγότερο να βασιζόμαστε στη σειρά για να βγάζουμε τα συμπεράσματά μας αναφορικά με την ιστορία των βιβλίων.


Υπάρχει γραμμένο υλικό που αποκλείστηκε από τα βιβλία. Ελπίζω κάποτε να εκδοθεί κι αυτό. Σίγουρα θα περιέχει πάρα πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τον κόσμο του Ασοιαφ.


Θεωρώ ότι η δήλωσή του πως ξέρει ποιος θα καθίσει στο Σιδερένιο Θρόνο σημαίνει πως θα υπάρχει Σιδερένιος Θρόνος στο τέλος. Δεν είναι σίγουρο, μπορεί η δήλωσή του να εκληφθεί και διαφορετικά, αλλά κατά τη δική μου άποψη, σημαίνει αυτό ακριβώς.


Ο Μάρτιν δεν είναι απόλυτα ικανοποιημένος με την τηλεοπτική σειρά. Το γεγονός ότι μετά από πέντε χρόνια κάλυψης που της πρόσφερε, αποφάσισε να κάνει αυτή τη δήλωση, για μένα είναι ενδεικτικό της κατάστασης της σειράς.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απαντήσεις του Μάρτιν σε Καυτές Ερωτήσεις - by nirne - 30-08-2015, 07:30 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)