Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
04) Κεφάλαια 22- 30 [25/09/15 - 10/10/15] - [1ο βιβλίο]
#4
Σχετικά με το κεφάλαιο της Σάνσα, μου έκανε κάτι μεγάλη εντύπωση.

Και στο προηγούμενο, αλλα και σε αυτο το κεφάλαιο της, φαίνεται ως ένα πολύ άβγαλτο και καθωσπρέπει νεαρό κορίτσι με ελάχιστες παραστάσεις από τον αληθινό κόσμο. Μάλίστα πολλές φορές η αφέλεια της ειναι - σ'εμένα έστω -  εκνευριστική παρα το ελαφρυντικό της ηλικίας της, αφού τις περισσότερες φορές κρίνει τους ανθρώπους απο την εμφάνηση τους και μονο, και ειδικά στον Τζόφρυ ότι και να σκεφτεί για εκείνον, πέφτει ΜΙΛΙΑ έξω... ΕΝΑ μονο παράδειγμα:
Quote:She could not hate Joffrey tonight. He was too beautiful to hate.
Δεν μπορούσε να μισήσει τον Τζόφρι σήμερα. Ήταν πολύ όμορφος για να τον μισήσει...

Στο συγκεκριμένο κεφάλαιο όμως διάβασα αυτο, ειναι η πρώτη σκέψη της όταν συνάντησε τον Πιταιρ:
Quote:He had grey-green eyes that did not smile when his mouth did.
Λεει ότι είχε πρασινο-γκρί μάτια, που δεν γελούσαν όταν γελούσε και το στόμα του.

Τώρα ή ο Μάρτιν ήθελε να μας δειξει ότι δεν ειναι εντελώς χαζούλα, ή του ξέφυγε μια αφηγηματική παρατήρηση μέσα απο τις σκέψεις της Σάνσα. Σε κάθε περίπτωση μου φάνηκε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ παράταιρη σκέψη, αναφορικά με τις υπόλοιπες που διαβάζουμε σε αυτα τα 2 κεφάλαια. Εκτός του ότι μια τέτοια παρατήρηση απαιτει.. παρατηρητικότητα, επίσης απαιτεί και μια οξυδέρκεια που η Σάνσα ειναι καταφανέστατο ότι στην παρούσα φάση δεν έχει.

Γενικά αυτη η φράση μου χτύπησε πολύ αρνητικά, επειδή τα διαβάζω προσεκτικά τα κεφάλαια και μου άρεσε ΠΟΛΥ η γραφή του τη 2η φορά που την παρατηρώ με πιο ήρεμη σκοπιά (και δε τρέχουν τα σάλια μου για να ΜΑΘΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩΩΩΩΩ όπως κατα την 1η ανάγνωση  (rofl) ). Ίσως και να ειμαι υπερβολικός  :S .
Reply


Messages In This Thread
Απ: 04) Κεφάλαια 22- 30 [25/09/15 - 10/10/15] - [1ο βιβλίο] - by atropos - 01-10-2015, 09:21 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)