Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μη δημοφιλείς απόψεις
#1
Σας έχει τύχει να έχετε εντελώς διαφορετικές απόψεις για το ASoIaF και τον κόσμο του Μάρτιν από την κοινή γνώμη; Πχ, να νομίζετε ότι η Βορά Ορνίων είναι υπέροχο βιβλίο, ενώ όλο το fandom την καταδικάζει; Απόψεις που διστάζετε να εκφράσετε διότι φοβάστε τη λαϊκή κατακραυγή;
Αν ναι, ποιες;
Προσωπικά, εγώ νομίζω ότι η Βορά Ορνίων και Ο Χορός των Δράκων είναι καλά βιβλία. Μπορεί να μην έχουν την δράση που είχαν το τρίτο και το δεύτερο, ή την ίντριγκα του πρώτου, αλλά αναπτύσσονται χαρακτήρες, και αυτό μετράει. Και τα κεφάλαια του Θήον είναι τα καλύτερα που έγραψε ποτέ ο Μάρτιν. Και ο Τύριον, παρά το μακρύ ταξίδι του, είχε κι αυτός μια ιστορία και παρόλο που έγινε τέρας, δεν πιστεύω ότι θα ήταν προτιμότερο να συναντούσε την Ντάνυ στο δεύτερο κεφάλαιο (honorable mention τα κεφάλαια της Σέρσεϊ).
Επίσης είναι οι χαρακτήρες. Στο top ten μου είναι άτομα όπως Αριάν Μαρτέλ, Σάνσα Σταρκ και (θα φάω σφαλιάρες σαν τον Εγκ) Κάτλυν Τάλλυ. Και ο Τζόρα Μόρμοντ είναι ένα παιδόφιλος που πούλαγε φτωχούς ανθρώπους, το έσκασε για να αποφύγει τις συνέπειες των πράξεών του και μετά του έφταιγε ο Νεντ!
Μιλώντας για το Νεντ, ο Νέντι δεν είναι και τόσο χαζός προσωπικά. Απλά είχε απαίσια τύχη (έπρεπε, αλλιώς πώς θα είχαμε την ιστορία που έχουμεWink και δεν χρησιμοποίησε τη θέση του όπως έπρεπε, και ναι, να το πει στη Σέρσεϊ ήταν βλακώδες. Αλλά δεν τον σκότωσε ακριβώς η τιμή του· ήταν κακή ιδέα να σκοτωθεί αντί να σταλεί στο Τείχος- και ήταν ιδέα του Μικροδάχτυλου, όχι του Τζόφρυ.
Επίσης πιστέυω ότι ο Ντάνιελ Γουέις και ο Ντέιβιντ Μπένιοφ είναι φτωχοί συγγραφείς, και πολλές φορές δίνουν το αντίθετο μήνυμα από αυτό που ο Μάρτιν γράφει. Σε όλες τις σεζόν είναι εμφανές αυτό, αλλά η πέμπτη είναι απλώς η αποκορύφωση. Και όχι, η πέμπτη σεζόν δε βελτίωσε τα βιβλία με κανένα τρόπο.
Επίσης ο Τζον Σνόου με αφήνει φιλοαδιάφορη. Πετροβολήστε με!
Σκέψεις;
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply


Messages In This Thread
Μη δημοφιλείς απόψεις - by Alyssane - 08-01-2016, 10:23 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)