Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς)
#1
Σας έχει απογοητεύσει οικτρά η σειρά και διστάζατε να το πείτε για να μη δημιουργήσετε αρνητικό κλίμα στο θρεντ του εκάστοτε επεισοδίου; Θέλατε να εκφράσετε την αγανάκτησή σας για αλλαγές που βρήκατε απαράδεκτες και θεωρήσατε ότι δεν θα ήταν σωστό να χαλάσετε το κέφι των ανθρώπων που απολαμβάνουν τη σειρά; Θέλατε να «κατεβάσετε γενεές δεκατέσσερις» στους παραγωγούς για το πώς κατέστρεψαν την εξέλιξη του αγαπημένου σας χαρακτήρα ή πώς αποφάσισαν να τον σκοτώσουν με συνοπτικές διαδικασίες, αλλά το μετανιώσατε; Βγήκατε από τα ρούχα σας με την έλλειψη λογικής που χαρακτήρισε τις πράξεις ενός ή περισσότερων χαρακτήρων αλλά η ευγένεια σας σταμάτησε από το να πείτε όλα όσα σας έπνιγαν;

Τώρα έχετε την ευκαιρία σας. Το θρεντ αυτό είναι για να… γκρινιάζουμε όσο θέλουμε, χωρίς να ενοχλούμε τους ανθρώπους που αγαπούν πραγματικά τη σειρά. Για τους απογοητευμένους, για τους αγανακτισμένους, για τους εξοργισμένους αλλά και για εκείνους που ίσως ακόμη απολαμβάνουν κάποια πράγματα στη σειρά αλλά δεν αντέχουν άλλα. Αυτό είναι ένα θρεντ για όλους εμάς. Για να λέμε ό, τι μας ενοχλεί στο εκάστοτε επεισόδιο που παίζεται στην Αμερική ή στη σειρά συνολικά.

Σημειωτέον ότι το θέμα αυτού του θρεντ είναι η συζήτηση πάνω στο τι δεν μας αρέσει στη σειρά. Συζήτηση πάνω στο γιατί οι άνθρωποι δεν αρέσουν κάτι επιτρέπεται, αλλά να θυμάστε ότι το θέμα δεν είναι να πείσει ο ένας τον άλλον αν έχει δίκιο ή όχι,  Το θέμα είναι οι λεπτομέρειες ή τα γεγονότα που δεν μας αρέσουν για οποιονδήποτε λόγο. Με λίγα λόγια, δεν είναι θρεντ αντιπαράθεσης σειράς-βιβλίων ή ανθρώπων που αγαπούν τη σειρά και ανθρώπων που δεν την απολαμβάνουν. Αναρτήσεις που το αγνοούν αυτό, θα θεωρούνται εκτός τόπικ. Επίσης, δεν είναι ένα μέρος για να ανταλλάσσουμε προσβολές ή ειρωνείες ο ένας στον άλλον. Ισχύουν κι εδώ οι κανόνες που ισχύουν σε όλο το φόρουμ.

Τέλος, η ύπαρξη αυτού του θρεντ δεν σημαίνει ότι στα επιμέρους θρεντ των επεισοδίων δεν θα επιτρέπεται η κριτική για τη σειρά. Η κριτική, θετική και αρνητική, είναι αναπόσπαστο κομμάτι μιας συζήτησης και μπορεί να την κάνει ακόμη και κάποιος που λατρεύει τη σειρά. Εδώ όμως είναι το καταφύγιο αυτών που πλέον λίγα πράγματα απολαμβάνουν από τη σειρά και δεν θέλουν να δημιουργούν αρνητικό κλίμα στα άλλα θρεντ.

Και κάνω την έναρξη μ’ ένα κειμενάκι που βρέθηκε στο ίντερνετ του οποίου όμως ο πόστερ δεν μου είναι γνωστός, δυστυχώς:

«ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!» φώναξε με τη φωνή του να αντηχεί στα καδρόνια της στέγης. «Να τι λέω εγώ γι’ αυτά τα δύο τρέιλερ!» Έφτυσε. «Ο Ντέιβιντ Μπένιοφ δεν μου είναι τίποτα, ούτε ο Ντ. Μπ, Γουάις. Γιατί να με κυβερνούν αυτοί εμένα και τους υπόλοιπους αναγνώστες από κάποιο τζετ για το Μπέλφαστ ή για το Ντουμπρόβνικ; Τι γνωρίζουν αυτοί για τις Πίτες των Φρέυ ή για την Μεγάλη Συνωμοσία του Βορρά ή για τις θεωρίες του ΨΑίγκον; Ακόμη και οι ερμηνείες τους είναι λάθος. Οι Άλλοι να πάρουν τους συνηγόρους της σειράς επίσης, μπούχτισα και μ’ αυτούς.» Πλησίασε το χέρι στη βιβλιοθήκη του και τράβηξε μια πελώρια συλλογή πέντε τόμων. «Γιατί να μην αρχίσουμε πάλι να ερμηνεύουμε από μόνοι μας; Ήταν η πρώτη σεζόν που απολαύσαμε και η πρώτη σεζόν έφυγε και πάει!» Έδειξε τον Τζορτζ Ρ.Ρ. Μάρτιν με τα βιβλία του. «Εκεί κάθεται ο μόνος συγγραφέας που σκοπεύω να περιμένω, άρχοντές μου.» βρόντηξε. «Ο Συγγραφέας των Ανέμων του Χειμώνα!» 

Tongue

Show Content
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - by nirne - 24-04-2016, 04:44 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)