Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τι θέλει ο Μικροδάχτυλος
#7
Ο Μικροδάχτυλος για εμένα είναι ένας αγαπημένος χαρακτήρας.

Η ταπεινή του καταγωγή, η "σφαλιάρα" της απόρριψης του από την Κάτλυν λόγω καταγωγής και ισχύος, όπως και η ευφυία του, οδήγησαν σε μια πολύ ωραία στρατηγική που περιγράφεται με μια ωραία ατάκα από ένα σκετς των Α.Μ.Α.Ν.: "είτε μου την μπαίνεις σαν τσουτσού, είτε μου την βγαίνεις σαν τσουτσου, εγώ θα στην φορέσω!!!"

Είναι ο τύπος εκείνος που βγαίνει από το παρασκήνιο για να γκρεμίσει και να εναντιωθεί στους μεγάλους, αποδεικνύοντας πως κάποιος μπορεί να είναι τόσο τυφλωμένος που να νομίζει ότι είναι ισχυρός, όμως να είναι στην ουσία ένας γίγαντας με πήλινα πόδια.

Είναι ο τύπος εκείνος που όταν βρίσκεται περικυκλωμένος σε μια λίμην με κροκόδειλους, το πρώτο που κάνει είναι να αποξηράνει την λίμνη... αν γίνομαι κατανοητός...

Βεβαίως η μεγάλη διδαχή του ρεαλιστικού κόσμου του Martin και της αντιστιχίας του με τον δικό μας, είναι ακριβώς αυτό: εμείς θαρρούμε πως το παιχνίδι το παίζουν οι μεγάλη, όμως η μπάλα είναι στο παρασκήνιο (Βάρυς, Μικροδάχτυλος). Σε αυτόν τον παραλληλισμό βάλτε εσείς ότι θέλετε, πχ. μεγάλοι οίκοι - πολιτικοί, παρασκήνιο - ισχυροί αφανείς επιχειρηματίες.

Ο σκοπός λοιπόν του Μικροδάχτυλου για εμένα είναι η εξουσία, μεσω της οποία θα αποδείξει ότι πολλές φορές οι άρχοντες, στο Παιχνίδι Του Θρόνου, είναι τα πιόνια στην πραγματικότητα...
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply


Messages In This Thread
Απ: Τι θέλει ο Μικροδάχτυλος - by K. - 08-05-2016, 10:18 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)