Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 3ο - Oathbreaker
#21
(09-05-2016, 01:09 PM)Alysanne Targaryen link Wrote: [quote author=Dragonlord link=topic=10671.msg19875#msg19875 date=1462798512]
Συγγνώμη, έχω καταλάβει καλά ότι σύμφωνα με τους Dumb and Dumber το ότι έχω 4 αδέρφια λ.χ. εκ των οποίων οι τρεις είναι αμφιθαλείς και ο τέταρτος ετεροθαλής σημαίνει ότι έχω 3,5 αδέλφια; Δηλαδή αν είχα 0 αμφιθαλή και 4 ετεροθαλή αδέλφια αυτό σημαίνει ότι έχω ...2 αδέλφια;


[Image: article_028f87ba-44cf-4640-918e-576c4d48c4f4.jpg]
Απλά στα αγγλικά, τα ετεροθαλή αδέρφια είναι "μισά" αδέρφια, γιατί μοιράζονται DNA μόνο από τον ένα γονέα, όχι και τους δύο. Και οι υποτιτλιστές το έκαναν αυτό "μισός αδερφός" αντί για "ετεροθαλής αδερφός" που είναι η σωστή μετάφραση. Ο Τζον Σνόου είναι ο μπάσταρδος μισοαδερφός της Άρυα :o .
[/quote]


Βασικώς κουβέντα να γίνεται, επειδή δεν έχω δει ολοκληρο το επεισόδιο Big Grin Yποτίθεται πάντως ότι η ατάκα είναι περίπου η εξής;


Quote:Her father was Eddard Stark. Her mother was Catelyn Stark. She had one sister, Sansa, and four brothers. Three brothers. Robb, Bran, Rickon. And a half-brother Jon.


Διότι αν είναι έτσι, και με δεδομένο ότι ετεροθαλής στα αγγλικά είναι step brother ή έστω half blood, είναι να κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο με τους ...κόπανους που με τον όρο "half brother" όντως εννοούν αυτό που εγώ εννόησα...


( Δεν κάνω μαθήματα αγγλικών σε κανένα, μην παρεξηγηθώ, έτσι; )
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 3ο - Oathbreaker - by Dragonlord - 09-05-2016, 01:31 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)