Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards
#11
"Τελείωσε κιόλας; ..."  ήταν η τελευταία μου φράση!
Φυσικά ο χρόνος του (επεισοδίου)  ήταν ο κανονικός  αλλά για μένα πέρασε πολύ γρήγορα  και με καθήλωσε  απ' την αρχή μέχρι το τέλος.  Έτσι με βάση αυτά  θεωρώ το καλύτερο  της όλης σειράς ,  χωρίς να υποτιμώ τα άλλα καλά,  απλώς δεν είχε ούτε δευτερόλεπτο για ανάσα ...

Στα + (για μένα)  : 

- το τέλος που άξιζε ο Ραμσεΐ  και ένα δίδαγμα του  " ότι σπέρνεις  αυτό θερίζεις"  και ειδικά για τα ζώα ,  τα οποία φέρονται όπως τα μάθεις. Τα αφεντικά είναι κακά  κι όταν δεις ένα πχ σκυλί με "κακή" συμπεριφορά  τότε προδίδει το αφεντικο του  και μην ξεχνάμε ότι όχι απλώς έχουν κακή συμπεριφορά αλλά τις περισσότερες φορές κακοποιούνται κιόλας. Τα ζώα είτε θέλουν να τα αφήσεις εκεί που ανήκουν έιτε αν τα έχεις "δικά σου"  θέλουν την ΑΓΑΠΗ σου.  Επειδή βρίσκω εδώ την ευκαιρία κι ίσως κάποιοι "ακούσουν"  ,  θεωρώ ένα απ' τα μεγαλυτερα (ας το πω χριστιανικά) αμάρτημα,  να παίρνεις για οκόσιτο ένα ζωάκι να το βαρεθείς  και μετά να το παρατήσεις  έξω, μόνο  ... 

- επιτέλους οι Δράκοι μου έγιναν συμπαθείς!

- ευτυχώς (προς το παρόν)  δεν έχουμε "ένωση"  Νταΐνέρις-Έουρον  (ίσως στα βιβλία να την δεχόμουν - ίσως )

- Wow η σκηνή  της εκτέλεσης των 2  Αφεντάδων  με μία κίνηση  και το χάρισμα της ζωής στον άλλο  ,
  όπως και καπάκι  οι "συμβουλές" του Τύριον  (μου θύμισε  επιτέλους τον παλιό καλό Τύριον )

- Ευτυχώς ,  αν και σποΐλαρίστηκα  όσο κι αν προσπάθησα να το αποφύγω,  για το μη θάνατο του Τόρμουντ.

- Το μπουνίδι του Τζον στον Ράμσεΐ  και ότι στο τέλος τον άφησε  για τη Σάνσα.

- Μου άρεσε ως σκηνικό πολεμικής μάχης ,  παρότι ήταν χωρίς έλεος  κι "ανήκα"  στο αντίπαλο στρατόπεδο ,  του εγκλεισμού με τις ασπίδες και δόρατα απ τους Μπόλτον.
Γενικώς όλες οι πολεμικές σκηνές ήταν άψογες  χωρίς υπερβολές  κι ήταν απ' τις καλύτερς που έχω δει ,  συγχαρητήρια στην Παραγωγή .
......

Πάμε στα  -  (πάλι κατ' εμέ ) :

- Μήπως τελικά η Σάνσα  τείνει στο "evil woman" ;  όπως παραπάνω έγραψα για τα ζώα,  ε, είχε τα καλύτερα αφεντικά ...
Πόσο νευρίασα μαζί της που δεν είπε τίποτα,  για τη βοήθεια των Άρρυν, στον Τζον!!  οκ, δεν ήταν 100% ή καλύτερα 50% ή και λιγότερο,  αλλά ας ανέφερε κάτι  - εδώ δεν ξέρω τι να βάλω, θαυμαστικό; όχι ,  τότε το ξαναγράφω:  αλλά ας ανέφερε ΚΑΤΙ ...
Τώρα δε νομίζω ότι πήγε το μυαλό της ότι ο Τζον (θα γράψω παρακάτω γι' αυτόν,  μου την έδωσε υπερβολικά) ότι ο Τζον θα προδώσει  την αναμενόμενη βοήθεια - πλεονέκτημα - αιφνιδιασμό - ατού ,  όχι δεν το νομίζω ,  αλλά πάλι θα έχω την απορία αυτή,
αλλά έχω και μια μικρή εξήγηση , γι' αυτό ανέφερα το "evil woman" ;
Μήπως τελικά ήθελε να μείνει  η μόνη "γνήσια" Σταρκ; !!  (νομίζω ότι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω ... )

- Ακούστηκε όταν ο Ντάβος ήταν έξω τη νύχτα ο ήχος ενός βούκινου  .  Σε όλους μας πήγε στο μυαλό στους Άρρυν,  τελικά τίποτα, ησυχία.  Τι νόημα έχει κάποιος να φυσάει το βούκινο μέσα στη νύχτα που κι ο ψίθυρος ακούγεται αν θέλεις να έρθεις στα κρυφά; μιλάω για την περίπτωση που ήταν οι Άρρυν,  που τελικά ίσως να ήταν αυτοί  αφού φάνηκαν την άλλη μέρα ,  καθυστερημένα  στην ηθελημένη "παράταση" που έδωσε ο Ράμσεΐ,  κι ο ήχος νομίζω (όταν το ξαναδώ, θα επιβεβαιώσω)  ήταν ο ίδιος.
  Άρα από πού και γιατί φυσούσαν;  Κι αν ήταν όντως αυτοί , αλλά και άσχετα απ' αυτό (είχα σκοπό να το γράψω ξεχωριστά)  πώς , ΠΩ΅Σ  ;  δεν τους πήραν χαμπάρι οι Μπόλτον,  οι φρουροί κι οι προμάχοι τους;  πώς περάσαν  το "Λαιμό" ;  πώς έφτασαν;  πεζή ή με πλοία;  με τι πλοία,  δε θυμάμαι να φημίζεται η των Άρρυν για το ναυτικό τους;  Άρα πάλι τηλεμεταφορά ... (
Show Content
) !!
Επίσης για τον ήχο του βούκινου μες στη νύχτα,  δεν έδειξε κάτι ή υπονόησε ότι ο Ράμσει είχε έξτρα βοήθεια,  κι αν ο ήχος ήταν ο ίδιος με αυτόν  του "επίσημου" των Άρρυν,  τοτε κάτι δεν πάει καλά,  δηλ.  φανταστείτε να έχουν πολεμική σύρραξη 2 ή και περισσότεροι στρατοί  και να φυσάν τα βούκινα  και ο ήχος τους να είναι ο ίδιος,  τι " γλέντι"  έχει να γίνει ... !!  (giggle)

-  Στη Μελισάνδρα  για την παρουσία - απουσία της.  Τι νόημα και ρόλο είχε που ήρθε εκεί; οκ,  φοβόταν ίσως για τη ζωή της στο Τείχος  -  κι εδώ που τα λέμε,  ποιος είναι επιτέλους πλέον ο σκοπός της; (θα το κάνω ερώτημα σε άλλο θρεντ)

- Δε βάζω κανονικό "μείον"  , αλλά περίμενα και περιμένω τον Ντάβος  για δράση ειδικά μετά το εύρημά του με το ελάφι της Σηρήν.

- και για να μην ψάχνω  άλλο  ήρθε η ώρα του  "πουλέν " μας:
" Τζον,  θα σου μιλήσω στο α' προσωπο  και ενικό,  Why? tell me why?  - μην πεις " i don't know" ! - Giati bre paidi moy (σου μιλάω ίνγκλισγκρήκ,  για να καταλαβαινόμαστε - μέχρι να βαρεθώ ... )  ,  epeidi  parolo poy les sthn Mel " mh me ksanaepanafereis " , gnvrizeis oti tha se ksanaepanaferei (dyskola ta greeklish, συνεχίζω,  κάνε Google tranlate ) στη ζωή  ή επειδή είσαι σταρ  και οι Παραγωγοί δε θα σε αφήσουν ή μήπως είσαι φαν του "The return of the King"  και το παίζεις Άραγκορν ή είσαι τόοοσο βλάκας , με συγχωρείς  γι' αυτό  αλλά ούτε ο θετός σου πατέρας (δε διαβάζεις θεωρίες στο διαδίκτυο; )  δε θα έκανε αυτή τη χαζομάρα,  να τρέξεις ολομόναχος να αντιμετωπίσεις το ιππικό των Μπόλτον  και εκεί που ετοιμαζόσουν να δώσεις τη σπαθιά ,  σου τα χάλασαν  οι δικοί σου, το δικό σου ιππικό!!  Πες μου ,  βρε παιδί μου,  γιατί; γιατί;  θέλεις να αλλάξεις το ανέκδοτο με τον "Καραμήτρο"  και να λένε " πού πας ρε Τζον Σνόου; " !!! 
Μια φορά είπε κι η αδελφούλα σου η Σοφία (Σοφία τη λένε κι όχι Σάνσα,  για να μαθαίνεις,  βέβαια έχεις κι άλλα να μάθεις ... ) μια σωτή κουβέντα  και συ  σαν  αχμάκης  έπεσες στην παγίδα  του Ράμσεΐ.  Έπρεπε να έιχες το Μελανιχθύ δίπλα σου,  αλλά και τη Μπριέν -  αλήθεια πού είναι η Μπριέν ;  μη μου πείτε ότι ταξιδεύει  "ακόμη" για Βορρά!  κι αυτή  ντιπ για νιτπ είναι;  Δεν ξέρει για τις τηλεμεταφορές;  αφού ήδη έχει ταξιδέψει,  εκτός  κι αν θέλει το "ταξίδι"  κι όχι την "Ιθάκη" .
Εν πάσει περιπτώσει στο τέλος τη σκαπούλαρες.  Το θέμα είναι ότι δεν είσαι μόνος σου,  έχεις ξεσηκώσει και πάρεις στο λαιμό σου χιλιάδες άνδρες που διάλεξαν να σε ακολουθήσουν  και συ  αντί να παίξεις άμυνα με παγίδες (σαν ορολογία μπάσκετ ακούγεται), βγαίνεις στην επίθεση ..  μόνος σου!!  Ξέρεις στην αρχαια ιστορία , στην Σπάρτη,  τιμωρούσαν όποιους έκαναν αψυχολόγητες ενέργειες  και εξέθεταν  τους συμπολεμιστές τους. 
  Τζον Σνόου,  απέτυχες.  Δυστυχώς ,  δεν αξίζεις  για κάτι καλύτερο από απλός αξιωματικός.
Αλλά είσαι καλό παλικάρι όμως  και εμψυχώνεις  τους φαν της τηλεόρασης - παιδιά , μακριά απ' τον Τζον Σνόου, οι ενέργειές του είναι  για τα παραμύθια για τα πριγκιπόπουλα ... (δεν το θέλα αυτό , ρε τζον,  έτσι μου βγήκε στην πορεία ... )
Τζον,  άσε λοιπόν τη Σάνσα στο Βορρά,  δεν έχεις χρόνο, τρέξε πίσω στο Τείχος,  κι ελπίζω καποια στιγμή να είσαι πιο συγκρατημένος , να "δουλεύεις" λιγότερο με το ένστικτο ( τελικά ,  λίγο μοιάζουμε,  αλλά εγώ τώρα έχω το πλεονέκτημα  να "δασκαλεύω"  απ' έξω ... ) κι ετοιμάσου ... "

- και στους τοξότες , βέβαια είχαν διαταγή αλλιώς κινδύνευαν να απολυθούν ,  που ήταν τόσο σίγουροι ότι τα βέλη του Ράμσεΐ  - δεν έχω δει πιο καλό τοξότη,  πλην  Μελανιχθύ  και Λέγκολας - δε θα έβρισκαν το στόχο τους  και κάθονταν κι έβλεπαν ...
Οκ , ας μην είμαι τόσο "σκληρός",  κάποιες στιγμές είμαστε απλοί παρατηρητές  γιατί είμαστε αγάλματα απ' την αμηχανία .

Συνοψίζοντας :
"Simply the Best " 
Show Content

τροπ/ση: 1)  ξέχασα για τον Ρίκον,  τι να πω ...
2) α, μου το θύμισε η Κάλια:  βλέπω  Σάνσα-Μικροδάχτυλο  επίσημο ζευγαράκι!
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 9ο - Battle of the Bastards - by SANDOR CLEGANE - 20-06-2016, 10:58 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)