Poll: Τζέιμυ Λάννιστερ: Έπρεπε να δολοφονήσει τον Αίρυς Ταργκάρυεν?
You do not have permission to vote in this poll.
Ναι, μόνο έτσι θα έσωζε το Κινγκς Λάντινγκ
77.78%
7 77.78%
Όχι, μπορούσε απλά να τον εξουδετερώσει
11.11%
1 11.11%
Ναι, αλλά έπρεπε να έφευγε και να μην αναλάμβανε την ευθύνη
0%
0 0%
Όχι, έπρεπε να μείνει πιστός στον όρκο του και να έκανε ότι διέταξε ο βασιλιάς του
11.11%
1 11.11%
Όχι, έπρεπε να προστατέψει την Πριγκίπισσα Έλια και τα παιδιά της
0%
0 0%
Όχι, έπρεπε να φύγει και να βρει τον πατέρα του
0%
0 0%
Total 9 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τζέιμυ Λάννιστερ: Έπρεπε να δολοφονήσει τον Αίρυς Ταργκάρυεν?
#8



Ενδιαφέρον ερώτημα...


Ψήφισα Ναι, μόνο έτσι θα σωζόταν το Kings Landing, αν και ήμουν πολύ μεταξύ αυτού και του "Μπορούσε απλά να τον εξουδετερώσει" αλλά δεν είμαι και σίγουρη πως μία απλή εξουδετέρωση θα ήταν αρκετή για να μην εκτελεστούν οι διαταγές του Άιρυς. Αντίθετα ο θάνατος είναι ένα τελειωτικό γεγονός. Το Kings Landings είχε μείνει ακέφαλο...Οπότε αν και δεν είμαι σίγουρη how the story goes διάλεξα το πρώτο.


Ο Jamie αθετεί τον όρκο του για να υπηρετήσει ένα μεγαλύτερο καλό γιατί μέσα στην πόλη υπάρχει άμαχος πληθυσμός. Θα μπορούσε να ισχυριστεί όμως και κάποιος πως ο άμαχος πληθυσμός αποτελεί και ένα καλό άλλοθι για να μην μείνει πιστός στον όρκο του ο Jamie και να βοηθήσει τον πατέρα του και τους Λάνιστερ.


Ο Jamie  ονομάζεται Kingslayer γιατί τελικά οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν πως ο Άιρις ήθελε να ξετινάξει ολόκληρο το Kings Landings. Επίσης υπάρχει ένα πρόβλημα με τις απαιτήσεις του Άιρυς, ο Jamie δεν μπορεί να προδώσει το ίδιο του τον πατέρα. Αν δεν τον έλεγαν "βασιλοκτόνο" θα τον έλεγαν "πατροκτόνο". 




*Νομίζω πως από τη στιγμή που έχει μπει ο Τάιγουην με το στρατό των Λάνιστερ ο χρόνος μετράει ανάποδα για τον Άιρις. Ακόμα και αν γινόταν το μεγάλο Μπαμ και καιγόταν όλη η πόλη, θα σταματούσε ο πόλεμος; Ή αυτό θα έφερνε ακόμα περισσότερη αναταραχή και επανάσταση σαν μία από τις πιο "ανθρωποκτόνες" πράξεις του βασιλείου; Και πλέον θα ήταν ορατό πως ο Jamie στάθηκε ανίκανος να αποτρέψει μία τόσο μεγάλη καταστροφή ενώ θα μπορούσε;


















Reply


Messages In This Thread
Απ: Τζέιμυ Λάννιστερ: Έπρεπε να δολοφονήσει τον Αίρυς Ταργκάρυεν? - by summer - 10-06-2017, 10:13 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)