Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 1ο - Dragonstone
#33
Γ)
από [member=3086]Aslan[/member] 
Quote: Απλά απογοητεύτικα λίγο με την σκηνή με τους στρατιώτες και με αυτό που είπε η Άρυα πως πάει στο Κινγκς Λάντινγκ! 
Μπορώ να σε ρωτήσω γιατί;
Η Άρυα  είχε πάντα στο κεφάλι της την Σέρσεΐ,  αλλά δεν πιστεύω ότι αυτή θα τη σκοτώσει.
Στρατιώτες Λάνιστερ;
Show Content
Λάνιστερ. Στρατιώτες απ' την "άλλη" μεριά (αναλόγως την οπτική γωνία, αλλά βάσει της πλειοψηφίας ... ) . Πολλοί οικογενειάρχες , αγρότες, εργάτες κ.α.
Ίσως κι αυτό να απαντάει για την απόφαση του Τζον  να συγχωρήσει τους Οίκους του Βορρά,  κατ' εμέ πολύ σοφά αλλά κι αναγκαία. Υπάρχει πιθανότητα  μικρή ή μεγάλη  να γίνουν πράγματι σύμμαχοι (ας πούμε)  αλλιώς θα είχε κάποιους (δεν ξέρω ούτε κι υπολογίζω πόσους) φανατικά εχθρούς.
Για Σάνσα :
[Image: cyDty3a0QgirolJad_fjZA.png]

Διάβασα κι είδα κάπου ( τα δυο κάτω ζευγαράκια εικόνων,  που απλώς τα ένωσα και τα έβαλα όλα σε μια εικόνα εδώ) ότι η Σάνσα
χτένιζε τα μαλλιά της αναλόγως ποιον συμπαθούσε, θαύμαζε  - είχε και μια με τη μητέρα της αλλά δε φαινόταν καθαρά -  ...

  Και συντόμως τα δικά μου σχόλια,  εκτός απ' αυτά που έχουν ήδη αναφερθεί.

Επειδή απ' εκεί που το είδα (τη Δευτέρα με αγγλικούς υπότιτλους)  έδειξε  τα προηγούμενα γεγονότα, 'εδειξε και τον γερο-Φρέι να μιλάει, αλλά διαφορετικά και σε διαφορετικό κόσμο ... (σιγά σιγά μπήκα κι εγώ στο νόημα ότι "ξεκινήσαμε" ) . Φυσικά το θράσος της χαράς και της τιμητικής γιορτής για τον "Κόκκινο Γάμο"  από έκπληξη κι αηδία με έβαλαν κατευθείαν στο "κόλπο" . 
Θεαματική αρχή για μένα. 
Μου άρεσε κι η σκηνή  Άρυα-Λάνιστερ,  που αρχικά μου έκανε εντύπωση (εκτός απ' το τραγούδι που ήδη ανέφερα στο " Σήμερα my mood ... " )  πως τραγουδούσαν ελεύθερα και χωρίς προφυλάξεις,  μέχρι που είδα Λάνιστερ στρατιώτες.
  Ομολογώ ότι χάρηκα-διασκέδασα  με τις εκφράσεις της Άρυα,  που ενώ περίμενε "τέρατα"  είδε απλούς, φιλόξενους στρατιώτες , και πέρα απ' τα μάτια,  και μίσος,  "ανθρώπους" .  Απ' τις καλύτερες σκηνές που έχω δει  σε όλο το got (καλά μην υπερβάλουμε κιόλας -  απλά βαρέθηκα το σκηνικό : σκοτωμοί,  βλέπεις ξένο,  τον σκοτώνεις και τέτοια,  επιτέλους και λίγο " piece of mind  και heart " )
  Μου φάνηκε άκυρο που ήταν φυλακισμένος ο Τζόρα και τον έδειξε , αλλά έδωσα την εξήγηση ,  ότι με τον Σαμ  θα την κοπανίσουν για Nτράγκονστόουν.
  Επειδή πέραν των πρώτων κύκλων, τους υπόλοιπoυς τους είδα μόνο μια φορά  και δεν έχω καλή μνήμη ,  ήθελα να ρωτήσω o Σάντορ  ήξερε αυτούς τους ανθρώπους; Μήπως ήταν αυτοί που τον φιλοξένησαν για λίγο (σα να θυμήθηκα τώρα, αν ) ;
Μ'άρεσε το "ζευγάρι"  Σάντορ-Μπέρικ  (έχουμε κι εμείς  έναν απέθαντο - εκτος του Σνόου -  με μεγάλη εμπειρία ...  Big Grin ,  όχι μόνο ο Night King ! )

Γενικώς εκτός απ'την πρώτη σκηνή ως μεγάλο εντυπωσιασμό *  , δεν ειχα , αλλά ούτε και νομίζω ότι είχε, αλλά και καλύτερα έτσι.  Όλες οι άλλες σκηνές "υποστηρικτικές" για μετά  και (ξανά) γενικώς  καλή αρχή  για καλή συνέχεια...

* όταν αντίκρυσα το γίγαντα-ζόμπι,  φρίκαρα ,  είπα "την κάτσαμε..."
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Επεισόδιο 1ο - Dragonstone - by odykal - 16-07-2017, 09:27 PM
Απ: Επεισόδιο 1ο - Dragonstone - by SANDOR CLEGANE - 19-07-2017, 01:35 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)