Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 2ο - Stormborn
#35
Για το συγκεκριμένο επεισόδιο δεν είχα κάτι ιδιαίτερο να γράψω, τα πιο πολλά τα είπατε, ίσως όμως και να επαναλάβω κάποια.
[member=3510]TeamD[/member] , σου έβαλα + , για την πληροφορία-λεπτομέρεια που μας έδειξες (δανείζομαι την εικόνα σου)
Show Content
, όποιος και να το πρόσεξε  (bow) , εγώ παρότι προσέχω τους χάρτες (έχω κάνει και μια παρατήρηση ήδη σε άλλο τόπικ  για λάθος του χάρτη -είτε εσκεμμένο είτε όχι -  στο Βορρά  κοντά στα νησιά του Άρκτου) δεν συνδιασα αυτές τις λεπτομέρειες , οι οποίες ...

  Δεν θα πω λοιπόν ότι με συγκίνησε το επεισόδιο αλλά ούτε ότι δε μου άρεσε.
+ Η εισαγωή ήταν καταπληκτική, ο "δολοφόνος" (Νταινέρυς) επιστρέφει στον τόπο του εγκλήματος,  να ένας τροχός ...
- Άκυρο εντελώς μου φάνηκε ο διάλογος με τον Βάρυς - εννοώ χρονικά 
Show Content
, εκτός κι αν ήταν "εντός σωστού χρόνου" και δείχνει μια όχι καλή πτυχή του χαρακτήρα της Ντάνυ,  όπως :
- "Να γονατίσει ο Τζον"    Eδώ ίσως κάποιος, ακόμα κι εγώ να έλεγε ότι ήταν μια φυσιολογική κινηση-κουβέντα του εκάστοτε  - ας πούμε βασιλιά-  ή ΄"έπρεπε"  για να μιλήσει ο Τύριον για Τζον .
- Επίσης πάλι λίγο χρονικά άκυρο είναι  ότι τα mail-κοράκια ξεπερνάνε σε ταχύτητα και το ίντερνετ ...
- Δεν μπορώ να διανοηθώ αν ο Σαμ (Τάρλυ) έίχε σκοπό και έκανε  να βγάλει όλα τα κομμάτια απ' το σώμα του Τζόρα,  κι όλα αυτά
" Σσς,  μη μας πάρει χαμπάρι κανένας ... "  ,  όπως και ο χλιαρός στο πρόσωπο πόνος του ηθοποιού Τζόρα
Show Content
- Ειλκρινά είχα πει ότι επειδή τα επεισόδια είναι λίγα,  δε θα δούμε "Γαμε οφ θρόνς" (όταν κάπου στην tv έχει παρατεταμένο ερωτικά ,  έτσι πλέον το λέω ... ) κ ιέλεγα στη Μισσάντεϊ ,  "οκ, φύγε τώρα, σε χαιρέτησε ... "
- + Γιάρα-Ολένα  και το συν είναι στην εμφάνιση του Έουρον,  που (τώρα να μην ψάχνω στο ποστ για α' επεισόδιο , αν έγραψα) επιτέλους βλέπουμε ΕΟΥΡΟΝ .  Ως Έουρον,  αυτός μ' αρέσει κι όχι  αυτός του προηγούμενου κύκλου.
+  Για το Θύον-Ρηκ,  γαιτί αν τον έδειχναν  να παίρνει το γιαταγάνι και να τρέχει ...  θα ακυρωνόταν ό,τι είχαν δείξει παλιά "παρέα" με Ράμσεϊ (τα τραύματα αυτά δε νομίζω ότι μπορούν να επουλωθούν,  παρά μόνο μ' αναλαμπές)
+ Άρια,  πλέον γίνεται  από αδιάφορος (σχετικά) χαρακτήρας για μένα  σε αγαπημένο,  κι αυτό κυρίως για δυο σκηνές :
η α' στο προηγουμενο επεισόδιο  με τους στρατιώτες (έγραψα ήδη)  και β1'  "Πάω στον αδελφό μου στο Βορρά" (άρα η εκδίκηση αναβάλεται - δεν είναι πρωταρχικός μου στόχος πια ) και β2'  στη συνάντηση με Νυμέρια.
Πιστεύω ότι οι δρόμοι τους θα ξανανταμώσουν  κι η Νυμέρια είτε μόνη της είτε με την αγέλη της θα δώσει μεγάλη βοήθεια - νομίζω σε μάχη με 'Αλλους .

  Επειδή τώρα δε θυμάμαι κατι άλλο,  επί τροχάδην :
Τζον :  "Γίνεσαι όλο και πιο Μεγάλος"  (bow)
Σάνσα :  σίγουρα θα παίξει και παίζει σημαντικό ρόλο,  αλλά για μένα  πλέον αδιάφορη ,  ίσως  αργότερα ...  αρκεί τώρα να κρατήσει λίγο το Βορρά ενωμένο  κα να μην τον διαλύσει  με ΜΔ (δε λέω ότι θα γίνει έτσι, αλλά δεν είναι κι απίθανο σενάριο)
γιατί εντωμεταξύ  ...
(όπως είπα και σε προηγούμενο :  [Image: b3a47f20-ed5d-0132-f0c7-0ed54733f8f5.gif]
ακόμα έρχονται ...  ,  ρε, μπας και τους ξεχάσανε όπως τον καημένο το Τζέντρυ ;
Show Content
)
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by odykal - 23-07-2017, 09:39 PM
Απ: Επεισόδιο 2ο - Stormborn - by SANDOR CLEGANE - 28-07-2017, 12:47 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)