Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 3ο - The Queen's Justice
#18
[member=3005]summer[/member] ,
Quote:  Σαντορ ο στρατός των ταιρελ προφανώς περιορίστηκε στους στρατιώτες αποκλειστικά του οίκου τους 
δε διαφωνώ,  διαφωνώ με το πώς το έδειξαν  κι αν ήταν εφικτό όλο αυτό σε συνδιασμό με τα γεγονότα.
Έχει μεγάλο κενό ως προς το χρόνο και ως προς τις "άπειρες" κομμένες σκηνές,  σα να βλέπεις μια παλιά ταινία η οποία δεν παίζει και έχει έχει κοπεί απ' τους τεχνικούς του καναλιού που τη μεταδίδει  και λες "τι χάσαμε" .
Ένα απλό πχ  ο στρατός των Λάνιστερ και συμμάχων  σε καιρό πολιτικής αστάθειας, έντασης  με το "όπλο στο χέρι" όλοι τους, πώς,
πώς  έφτασε μπροστά στο Χάιγκάρντεν ( αφού είδα την εικόνα, κατάλαβα επιτέλους γιατί ονομαζόταν έτσι )  χωρίς να το πάρει χαμπάρι κανείς  και κυρίως , θα το πω με ερώτηση : "τα κοράκια-mail  χάθηκαν,  για να ειδοποιήσουν τη Ντάνυ ή άλλους;" (όπως και τα καράβια του Έουρον :  εμφανίστηκαν - σα να αναδύθηκαν απ' τη θάλασσα ως υποβρύχια -  ακριβώς την ώρα που είχαν μπει οι Άσπιλοι  και πάνω στην ώρα που οι τρεις απορημένοι... )
Και πού έγινε η μάχη;  Ανοιχτά; Πολιορκία;  Αν ήταν πολιορκία,  εδώ κι αν ήταν άκυρο ... (η πολιορκία συνήθως επιτυγχάνεται με προδοσία από μέσα,  αλλιώς κρατάει χρόνο )
Κι επίσης ο στρατός των Ταίρέλ,  όσο μικρότερος κι αν ήταν απ' τη νέα συμμαχία,  δεν ήταν καθόλου αμελητέος. Όχι να πέσει σε μια στιγμή!

Venier :
Quote:  @Sandor * απ'ό,τι φαίνεται ο Σαμ έχει κάτι ακόμα να μάθει, γι'αυτό και η πρόσβαση στα βιβλία. Είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή θα ξανασυναντηθούν με τον Τζόρα, ίσως και πριν τη Μεγάλη Μάχη (ή όπως αλλιώς λέγεται).  
Έχεις δίκιο,  απλώς εγώ το έθεσα έτσι,  λόγω ότι τα γεγονότα όλα - πλην τον ερχομό των Άλλων - εκτυλίσονται ως αστραπή,
υπέθεσα ότι ο Σαμ  θα βρει στα βιβλία  αυτό που ψάχνει πολύ γρήγορα  και θα φύγει αντί να κάτσει να γίνει Μέιστερ.

*  " @Sandor "  :  My name is SANDOR CLEGANE,  αλλιώς δε θά 'χω ειδοποίηση  στο μέιλ μου ( θα πρέπει την ώρα που το γράφει κάποιος  να γίνεται μπλε ,  όπως επίσης αφού γράψει κάποιος πχ @SAND...  το σύστημα βγάζει αυτόματα όλο το όνομα ή άλλα παραπλήσια) .  "Σαντορ"  είναι το χαϊδευτικό μου  Big Grin

ΥΓ: Ήθελα κι εγώ από καιρό να αναφέρω την απουσία του Γκοστ ...
ΥΓ2 : Μια άλλη απορία που έχω εδώ και πάρα πολυ καιρό:
      Τι γίνεται με την "Κοιλάδα" των Άρυν ** ;  Δεν είδα κανείς (απ' τους πρωταγωνιστές του GoT, κυρίως Λάνιστερ)
        να  τους αναφέρει  και το τι πρόκειται να κάνει μ' αυτούς.  Σα να μην υπάρχουν  - για μας και τους Βόρειους , ο κυρίως στρατός
      τους ή μέρος του,  είναι στο Βορρά,  Με τους ίδιους  - valeιανούς -  και τους άλλους, Σέρσει, Ντάνυ  κλπ τι γίνεται; τι σκέφτονται
        γι' αυτούς; ...  Αυτό κι είναι , ας το πω  γκάφα-κενό των σεναριογράφων.

** Για όσους δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία:  "παίζεται" χοντρό παιχνίδι εκεί,  και φαίνεται η μεγαλοφυία του ΜΔ  κι είναι απ' τις λίγες φορές που  (bow)  σ' αυτόν  ***  γι' αυτό το λόγο.

*** γι' αυτό και πολλές φορές μου θυμίζει ότι είναι ο συγγραφέας-Μάρτιν  "ήρωας" στο έργο . Έχουν το ίδιο σατανικό μυαλό...
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 3ο - The Queen's Justice - by SANDOR CLEGANE - 02-08-2017, 07:10 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)