Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eπεισόδιο 1ο: Winterfell
#6
Οχι μια αλλά ήδη δυο φορές είδα το επεισόδιο για να το εμπεδώσω ... Τι να πρωτοπεί κανείς, αν και θεωρώ πως θα μπορούσε να ήταν και λίγο μεγαλύτερο αλλά να λείπουν και κάποιες σκηνές ...

Ωραία η εισαγωγή με τους Άσπιλους σε πορεία προς το Winterfell, η καχυποψία στα μάτια των Βορείων και η μη συνάντηση εκείνη την ώρα της Αρυα με τον Τζον. Πολύ αυτάρεσκο το χαμογελάκι της δρακοβασίλισσας μόλις εμφανίστηκαν οι δράκοι της κι έπαθαν πανικό οι πάντες. Μου αρέσει που ο Τζον δεν έχει χάσει το ανθρώπινο κομμάτι του, τέλεια η αγκαλιά κι η συμπεριφορά του με το κρυόκωλο κοράκι, λέγε με Μπραν... Αγαπώωωωωωωωωωωωωωω Λυάνα Μόρμοντ, το ύφος της ξινίλας στην υποδοχή της Ντάνι και μετά στην αίθουσα συσκέψεων όλα τα λεφτά! Αρχοντική η παρουσία της Σάνσα, φαίνεται το πόσο έχει ωριμάσει μέσα από αυτά που πέρασε. Με προβληματίζει ο Τύριον, δεν μπορώ να καταλάβω τους σκοπους του, πολυ βαρύ το ύφος του γενικά, ωραίος ο διάλογος με τη Σάνσα. Στα σπόιλερ διάβαζα πως στην Αμερική χαλάστηκαν με τη συνάντηση Τζον-Αρυα που περιμέναμε τόσο καιρό, εμένα μου άρεσε πολύ. Επίσης πρώτη φορά μετά από καιρό είδαμε να *σπάει* η ψύχρα της Αρυα και να αφήνεται στην αγκαλιά του αγαπημένου της αδελφού. Καλή η συνάντηση Κυνηγόσκυλου-Τζέντρι-Αρυα. Δεν ξετρελλάθηκα με το πέταγμα του Τζον και τις αγαπούλες μετά στα χιόνια. Λίγο ξεπέτα η σκηνή Σαμ-Τζόρα-Ντάνι το ίδιο και η μεγάλη αποκάλυψη της καταγωγής του Τζον, δεν ξέρω αλλά την περίμενα κάπως αλλιώς. Σερσει με Εουρον βαρετό αν και πιστεύω πως ο λόγος της ερωτικής συνάντησης τους ήταν για να έχει δικαιολογία η Σέρσει για το ποιος ειναι ο μπαμπάς του παιδιού της. Λίγο ατσούμπαλη η απελευθέρωση της Γιάρα, μου αρέσε όμως πολύ ο διάλογος με τον αδελφό της πάνω στο πλοίο, ο Θήον φαίνεται να βρίσκει ένα σκοπό. Προιδεασμός το τι συνέβη στον μικρό Αμπερ του τι έρχεται, εξαιρετική η σκηνη του και για μένα η πραγματική ανατριχίλα, τρίχα κάγκελο, ήταν η τελευταία σκηνή του επεισοδίου, συνάντηση Τζειμι-Μπραν ...
Reply


Messages In This Thread
Eπεισόδιο 1ο: Winterfell - by sunspear - 15-04-2019, 11:57 AM
Απ: Eπεισόδιο 1ο: Winterfell - by Neige - 15-04-2019, 05:07 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)