Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 1ο - The Heirs of the Dragon
#2
Είμαι κατενθουσιασμένη! Το είδα κιόλας δύο φορές κι ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω ότι μας έκαναν τέτοιο δώρο οι παραγωγοί! Τι να πρωτοσχολιάσω, δεν ξέρω!

Η παραγωγή είναι απαράμιλλη και πανάκριβη! Πλούσια σκηνικά, ωραία φωτογραφία, υπέροχα κοστούμια, εντυπωσιακά χτενίσματα! Όλα μεγεθυμένα στο μάξιμουμ!

Οι χαρακτήρες! Ζωντανοί, αληθινοί, εκφραστικοί, ενδιαφέροντες! Κάποιους τους συμπαθείς, κάποιους τους αντιπαθείς, κάποιους δεν ξέρεις αν πρέπει να τους λατρέψεις ή να τους μισήσεις, με κάποιους ίσως και να συμπάσχεις, σίγουρα όμως πρόκειται για χαρακτήρες για τους οποίους θες να μάθεις περισσότερα!

Η ιστορία κι αυτή ενδιαφέρουσα. Αν και ήταν το πρώτο επεισόδιο και ο ρόλος του ήταν να κάνει τις συστάσεις ανάμεσα στους τηλεθεατές, την ιστορία και τους χαρακτήρες, παρ' όλα αυτά, κατάφερε και δημιούργησε ακόμη και συναισθήματα γι' αυτούς! Τουλάχιστον σ' εμένα!

Οι διάλογοι! Ναι, υπήρχαν κανονικοί διάλογοι και ήταν και άψογοι!

Η μουσική! Τι να πει κανείς για τη μουσική του Ramin Djawadi! Ανατριχίλα! Και βέβαια μας θύμισε ότι βρισκόμαστε και πάλι στο Γουέστερος μετά από τρία ολόκληρα χρόνια!

Το τελευταίο μέρος του επεισοδίου, όπου ο Βισέρυς λέει στην Ραινύρα ότι είναι η διάδοχός του και μοιράζεται μαζί της και κάτι άλλο...
Ο μάι γκοντ! Αυτό ήταν ένα από τα μεγαλύτερα μπόνους που μπορούσαν να δώσουν στους αναγνώστες των βιβλίων!
'Ηξερε ο Αίγκον ο Κατακτητής για την προφητεία που μιλούσε για τον ερχομό των Άλλων (Λευκών Οδοιπόρων);
Έλεγε η προφητεία ότι ένας Ταργκάρυεν έπρεπε να κάθεται στον θρόνο όταν θα έρχονταν;
Είχε ονομάσει αυτό το μυστικό "Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου";;;
'Ενωσε τα Επτά Βασίλεια γι' αυτόν τον λόγο;;; 
Και επιπλέον, οι βασιλείς μετά από αυτόν μετέδιδαν τη γνώση αυτή στους διαδόχους τους;;;;!!!!
Θεέ και Κύριε, τι βόμβα ήταν αυτή;;;;

Α, οι δράκοι! Οι δράκοι είναι απίθανοι! Δύο είδαμε από κοντά. Την Σύραξ της Ραινύρα και τον Καράξες του Νταίμον! Πολύυυυ διαφορετικοί μεταξύ τους! Λατρεία!

Τέλος, στην αρχή του επεισοδίου... απέτισαν φόρο τιμής στη Βασίλισσά μας, Νταινέρυς Ταργκάρυεν!

Είμαι ευτυχισμένη σήμερα!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 1ο - The Heirs of the Dragon - by nirne - 21-08-2022, 05:08 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)