Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε?
#48
(22-06-2014, 08:52 PM)Aerion Targaryen link Wrote: Καταρχάς ο Tommen δεν έχει καμία συγγένεια αίματος με τον Robert οπότε δεν έχει και κανένα δικαίωμα στον θρόνο,άμα ήταν μπάσταρδο τουλάχιστον θα μπορούσε να τον νομιμοποιήσει αλλά δεν είναι τίποτα από αυτά,είναι καθαρά από πλευρά αίματος Lannister. Βιολογικά ναι αλλά δεν υπάρχει test DNA στο Westeros. Το ποιο πιθανό είναι οι Plumm πχ να μην είναι Plumm αλλά Hill αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Βιολογικά ο Daeron το ποιο πιθανό είναι να ήταν μπάσταρδο αλλά το όνομα του ήταν Targaryen.

Φυσικά και δεν έκανε ο Jon τον Robert βασιλιά,αυτό το λέει στον Ned επειδή είχε βαρεθεί και είχε κουραστεί να είναι βασιλιάς. Που το στηρίζεις? Εγώ έδωσα ένα quote, εσύ που το στηρίζεις? Γιατί από όσο ξέρουμε έγινε συμβούλιο το όποιο έκανε τον Robert βασιλιά δεν πήγε και κάθισε μόνος του στο θρόνο.

Πόσες φορές θα στο πω;ΝΑΙ,οι Targaryen καταλάβαν με την βία τα βασίλεια του Westeros αλλά ως βασιλιάδες και των 7.Πρίν δεν υπήρχε κανένας βασιλιάς που ήλεγχε και τα 7 βασίλεια (και μην μου πεις για το Dorne).Δημιούργησαν στην ουσία έναν νέο τίτλο,ο Robert αυτό που έκανε ήταν να τους το πάρει τον τίτλο. Υet again, o Robert σκότωσε τον Rhaegar δεν έχουμε κανένα στοιχειό ότι ο Robert έκλεψε κάτι αυτό που ξέρουμε είναι ότι του δόθηκε.

Όλοι οι βασιλιάδες φέρονται σαν τύραννοι,μου φαίνεται έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα,γιατί ρε φίλε νομίζεις ότι θέλουν οι άνθρωποι στο Westeros να έρθει ο Stannis για βασιλιάς;Δεν έχεις καταλάβει καν μάλλον την κοινωνικοπολιτική συνθήκη του Westeros στην εποχή που μιλάμε,ίσως δεν ξέρεις καν τι σημαίνει βασιλεία,αυτό είναι δικό σου πρόβλημα δεν μπορώ να κάθομαι να στο εξηγώ.Και πολλοί ακόμα ήθελαν τους Targaryen (λες και έχει σημασία τι θέλει ο λαός),απλά οι περισσότεροι δεν ήθελαν τον Aerys.  Έχεις δίκιο δεν ξέρω περιμένω από άλλους να μου πουν, αλλά πλάκα πλάκα εγώ ότι λέω το στηρίζω στο κείμενο εσύ όχι και τόσο. Από ότι ξέρουμε από το κείμενο οι Targ έχασαν την δύναμη τους όταν έχασαν τους δράκους τους.

Όσον αφορά τον Rhaegar μην τον συγκρίνεις με άλλους γιατί ο μόνος που του έλεγε άσχημα λόγια ήταν ο μισητός αντίπαλός του,μέχρι και ο Ned που είχε πολεμήσει εναντίον του και ο πατέρας του πέθανε από τον Aerys είχε καλή γνώμη για αυτόν (στην τελική όπως είπα δεν έχει και πολύ σημασία η γνώμη των υπολοίπων έτσι και αλλιώς και εκτός αυτού είναι τελείως άσχετο με το θέμα μας). Η γνώμη του Νεντ είναι ότι δεν πήγαινε σε πορνεία αν αυτό είναι διθύραμβος οκ.

Τέλος τι λες ρε φίλε πως οι Targaryen δεν έχουν ιστορία και ότι βασίλεψαν λίγα χρόνια για τα δεδομένα του Westeros.Μα άφου πριν δεν υπήρχε καν βασιλιάς του Westeros!Σου φαίνεται τυχαίο που υπάρχουν τόσες ιστορίες και ενδιαφέροντα γεγονότα ''για την μικρή περίοδο που βασίλεψαν'' σε σχέση με τους άλλους οίκους;Έκαναν πάρα πολύ σημαντικά πράγματα στην ιστορία του κόσμου του Μάρτιν αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς (και είσαι ΠΑΛΙ εκτός θέματος). Δεν είμαι φίλος σου για να με προσφωνείς έτσι. Anyway, μιλάμε για μια περιοχή που οι οικογένειες έχουν ιστορία χιλιάδων ετών τα 300 χρονιά είναι ένα τίποτα γι' αυτούς. Και πάλι όμως δεν μου απάντησες ποιά είναι τα σημαντικά πράγματα που έχουν κάνει. Μήπως πολέμησαν στο LN? Μήπως ο Azor Ahai ήταν ένας Targ? Μήπως εχτισαν το Τοιχος?

Το όλο πρόβλημα σου είναι ότι δεν μπορείς να καταλάβεις τις συνθήκες που επικρατούν την συγκεκριμένη εποχή,νομίζεις πως είναι σαν να ψηφίζεις νέο δήμαρχο.Οι Targaryen βασίλεψαν εκατοντάδες χρόνια δημιουργόντας αυτό που λέμε βασίλεια του Westeros (ενώ ο Robert μέσα σε 17 χρόνια καταχρεοκόπησε το βασίλειο και μέσω των λάθων επιλογών του καταλήξαμε εκεί που είμαστε με τους Lannister κτλπ).Δεν υπάρχει ένας που θα έχει το αποκλειστικό δίκιο,αλλά από τους διαικδικητές του θρόνου είναι οι απόγονοι των Targaryen (ο Aegon άμα είναι ο αληθινός,μετά ο Jon άμα ισχύει η θεωρία και τέλος η Daenerys,που άμα δεν υπάρχει άλλο αίμα δράκου μπορεί να διαικδικήσει τον θρόνο) γιατί αυτοί ήταν που βασίλευαν τόσα χρόνια και έχουν στην ουσία δημιουργήσει το σημερινό Westeros. Πίστεψε με μπορώ να καταλάβω το asoiaf αρκετά καλύτερα από τον μέσο αναγνώστη κυρίως γιατί έχω μιλήσει ώρες και ώρες και ώρες γι αυτό έχω διαβάσει όλα τα βιβλία (εννοείται και τα Dunk&Egg και το The Princess and the Queen) πάνω από 4 φορές. Έχω μιλήσει με άτομα τα όποια δεν μπορεί κάποιος ούτε να διανοηθεί το ποσό το έχουν ψάξει και τι έχουν συνδέσει, έχω διαβάσει και έχω πάρει μέρος σε θεωρίες που ούτε μπορείς να διανοηθείς όποτε ναι πιστεύω ότι μπορώ να το καταλάβω καλύτερα. Το αξίωμα είναι άπλες βλακείες, το θέμα είναι ποιος έχει το θρόνο «το δικαίωμα του ισχυρότερου» οι Baratheon ήταν οι ισχυρότεροι και πήραν το θρόνο. O Maegor T. ήταν ποιο δυνατός και πήρε τον θρόνο από τον ανιψιό του Jaehaerys I, η Rhaenys η Queen who never was είχε καλύτερο αξίωμα από τον ξαδέρφη της Viserys I αλλά εκείνος ήταν ποιο δυνατός και πήρε τον θρόνο, η Rhaenyra είχε το καλύτερο αξίωμα αλλά ο Aegon II έγινε βασιλιάς, οι δίδυμοι του Rhaegel είχαν καλύτερο αξίωμα από τον Maekar και η κόρη του Daeron και ο γιος του Aerion είχαν καλύτερο αξίωμα από τον Egg αλλά μάντεψε ποιος πήρε τον θρόνο. Όποτε ναι η «αξίωση» είναι βλακείες το μονό που μετρά είναι η δύναμη.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: - by jons spearwife - 22-06-2014, 09:34 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)